Արցախում առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
Առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը շարունակում է մնալ անհնարին:
Արցախի ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Հանրապետության «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

STEPANAKERT, DECEMBER 19, ARMENPRESS. Planned surgeries are still suspended in hospitals across Nagorno Karabakh (Artsakh) as a result of the Azerbaijani blockade of Lachin Corridor, the only road linking Nagorno Karabakh with Armenia and the rest of the world, the Ministry of Healthcare of Nagorno Karabakh said in a statement.
At this moment there is no shortage of essential medicine and medical items, but carrying out supply is impossible.
11 patients at the Republican Medical Center of Nagorno Karabakh are in intensive care, 4 of whom are in critical condition and doctors are doing everything they can to stabilize their situation.
10 children are in intensive care at the Arevik hospital. One of the children is in critical condition. Doctors are providing the necessary treatment and are receiving online consultations from doctors in Armenia.
“The Ministry of Healthcare of Artsakh is taking all possible measures to properly overcome the situation resulting from the blockade,” the statement reads.