Արցախում առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ ճանապարհը Ադրբեջանի կողմից արգելափակելու պատճառով Արցախի Հանրապետության առողջապահության նախարարության ենթակայության տակ գործող բուժհաստատություններում շարունակում են դադարեցված մնալ պլանային վիրահատությունները։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Արցախի առողջապահության նախարարությունը:
Առաջին բուժօգնության համար անհրաժեշտ դեղերի և բժշկական պարագաների պակաս այս պահին չկա, բայց մատակարարումը շարունակում է մնալ անհնարին:
Արցախի ԱՆ «Հանրապետական բժշկական կենտրոն»-ում 11 բուժառու գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում, որից 4-ը գտնվում են ծայրահեղ ծանր վիճակում, բժիշկների կողմից կատարվում է հնարավորը հիվանդների վիճակը կայունացնելու համար:
Արցախի Հանրապետության «Արևիկ բուժմիավորումում» 10 երեխա գտնվում է ռեանիմացիոն բաժանմունքում: Երեխաներից մեկը գտնվում է ծայրահեղ ծանր վիճակում: Արցախի բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնությունը ցուցաբերում են՝ առցանց կապով խորհրդակցելով ՀՀ մասնագետների հետ:
Արցախի առողջապահության նախարարությունը ձեռնարկում է հնարավոր բոլոր միջոցները շրջափակման պատճառով ստեղծված իրավիճակը պատշաճ հաղթահարելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

В Арцахе нет недостатка в медикаментах и медицинских принадлежностях для оказания первой помощи
В связи с блокировкой Азербайджаном единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и с внешним миром, в медицинских учреждениях, находящихся в ведении Министерства здравоохранения Республики Арцах, по-прежнему приостановлены плановые операции. Как передает «Арменпресс», об этом сообщило Министерство здравоохранения Республики Арцах.
В настоящее время недостатка в препаратах для оказания первой помощи и медицинских принадлежностях пока нет, но поставки все еще недоступны.
В «Республиканском медицинском центре» Арцаха в отделении реанимации находятся 11 пациентов, 4 из них в критическом состоянии.
В Медицинском центре «Аревик» в отделение интенсивной терапии находятся 10 детей. Один из них в тяжелом состоянии. Врачи Арцаха оказывают необходимую медицинскую помощь, консультируясь со специалистами Армении в онлайн режиме. Министерство здравоохранения Арцаха принимает все возможные меры для надлежащего преодоления ситуации, созданной в связи с блокадой», - говорится в сообщении МЗ Арцаха.