Ափսոսում ենք, որ շրջափակման պատճառով չենք կարողանա մասնակցել արարողություններին. Արցախի ԱԺ նախագահը ցավակցել է Գալուստ Սահակյանի մահվան առթիվ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանը ցավակցություն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության ԱԺ 10-րդ նախագահ Գալուստ Սահակյանի մահվան կապակցությամբ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ցավակցական ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Ցավով տեղեկացանք ՀՀ ԱԺ 10-րդ նախագահ Գալուստ Սահակյանի մահվան մասին։
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի ամբողջ անձնակազմը և անձամբ ես մեր վշտակցությունն ու զորակցություն ենք հայտնում Գալուստ Սահակյանի ընտանիքին ' համբերություն և տոկունություն մաղթելով հանգուցյալի հարազատներին, մերձավորներին, գործընկերներին։
Գալուստ Սահակյանը, որպես պետական և քաղաքական գործիչ, զգալի ավանդ է ունեցել ՀՀ խորհրդարանական դիվանագիտության կայացման և զարգացման գործում։
Ափսոսում ենք, որ Արցախի շրջափակման պատճառով իմ գլխավորությամբ ԱԺ պատվիրակությունը հնարավորություն չի ունենա մասնակցելու Գալուստ Սահակյանի հոգեհանգստի և թաղման արարողություններին»,-նշված է ուղերձում:
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ մահացել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախկին նախագահ, ՀՀԿ խորհրդի անդամ Գալուստ Սահակյանը:

Председатель НС Арцаха выразил соболезнования в связи с кончиной Галуста Саакяна
Председатель Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасян выразил соболезнования в связи с кончиной 10-го председателя Национального собрания Республики Армения Галуста Саакяна. Как сообщает «Арменпресс», в соболезновании, в частности, говорится:
«Мы с глубокой скорбью узнали о кончине Галуста Саакяна, 10-го председателя Национального собрания Республики Армения.
Все депутаты и сотрудники Национального собрания Республики Арцах и лично я выражаем сочувствие и содействие семье Галуста Саакяна, желаем стойкости и терпения родным, друзьям и коллегам покойного.
Галуст Саакян как государственный и политический деятель внес значительный вклад в становление и развитие парламентской дипломатии РА.
Сожалеем, что из-за блокады Арцаха делегация НС и я не сможем участвовать в церемонии похорон Галуста Саакяна».
Ранее «Арменпресс» сообщал, что скончался бывший председатель Национального собрания Армении, член Совета РПА Галуст Саакян.