ԱՀ նախագահի մոտ ընդլայնված խորհրդակցություն է հրավիրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության կառավարությունից հայտնում են, որ նախագահի մոտ աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրվել:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 16-ին ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն է հրավիրել` ԱՀ Ազգային ժողովում ներկայացված քաղաքական կուսակցությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ։
Քննարկվել են Արցախի Հանրապետության շուրջ ռազմաքաղաքական իրադրությունը և շրջափակման հետևանքով երկրում ստեղծված իրավիճակը, դրա հաղթահարմանն ուղղված քայլերը։
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ԱՀ ԱԽ քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը և պետական նախարար, Օպերատիվ շտաբի պետ Ռուբեն Վարդանյանը:

President of the Republic of Artsakh convenes extended consultation
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. The government of the Republic of Artsakh reports that the President has convened a working consultation.
ARMENPRESS reports the President of the Republic of Artsakh, Arayik Harutyunyan, on December 16 convened an extended working consultation with the participation of representatives of the political parties represented in the National Assembly of the Republic of Artsakh.
The military-political situation around the Republic of Artsakh and the situation created in the country as a result of the blockade, the steps to overcome it were discussed.
The meeting was attended by Vitaly Balasanyan, Secretary of the Security Council of Artsakh, and Ruben Vardanyan, State Minister, Head of the Operational Staff.