ԱՆԻՖ-ը նոր ներդրումային ծրագրով իրականացնելու է ելակի լայնածավալ արտադրություն՝ արտահանման նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի` ԱՆԻՖ-ի, «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդը «Քեյ ընդ Ջի» ընկերության հետ համատեղ մեկնարկում է նոր ներդրումային ծրագիր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱՆԻՖ-ից, նշելով, որ «Բերրիմաունթ» (Berrymount) համատեղ ձեռնարկությունն իրականացնելու է ելակի լայնածավալ արտադրություն՝ արտահանման նպատակով։
Գործընկեր «Քեյ ընդ Ջի» ընկերությունը հիմնադրվել է 2015 թվականին և արդեն ունի երկու ջերմոց՝ ընդհանուր 6 հեկտար տարածքով։ ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի հետ համատեղ ծրագրի իրականացման արդյունքում կկառուցվի երրորդ ջերմոցը։ Ընկերությունն իր արտադրանքը գրեթե ամբողջությամբ արտահանում է։ Ջերմոցների սարքավորումները մատակարարվում են ֆրանսիական «Րիշել» ընկերության կողմից, որը ոլորտի առաջատարներից է։ Ելակն աճեցվում է հիդրոպոնիկ եղանակով՝ առանց պեստիցիդների և քիմիական մշակման։
ԱՆԻՖ-ի ներդրման արդյունքում կառուցվելիք նոր ջերմոցը նախատեսում է կրկնակի ավելացնել ընկերության արտահանումը։ ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր + պետություն» ներդրումային ֆոնդի ներդրումը կազմում է 960 մլն ՀՀ դրամ։
«Բերրիմաունթ» ընկերությունում մեր համատեղ ներդրումը շուկայում արդեն կայացած ընկերության հետ հնարավորություն է ընձեռում հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման ծավալի մեծացման ու շուկայի ընդլայնման համար։ Մեզ համար հատկապես կարևոր է, որ ընկերությունը, որի հետ իրականացնում ենք ծրագիրը, ոլորտում ունի տարիների հաջողակ փորձ»,- մեկնաբանելով գործարքը՝ նշել է «Ձեռնարկատեր + պետություն» ներդրումային ֆոնդի տնօրեն Բելլա Մանուկյանը:
Գործընկեր «Քեյ ընդ Ջի» ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Դմիտրի Ալեքսեյենկոյի խոսքով՝ ԱՆԻՖ-ի ներդրումը կօգնի ընկերությանը իրագործել ընկերության ընդլայնման ռազմավարությունը.
«Մենք այս համագործակցությունը դիտարկում ենք ոչ թե որպես պետական աջակցություն բիզնեսին, այլ որպես համատեղ արդյունավետ և շահավետ բիզնես ներդրում թե՛ մեր ընկերության, թե՛ ԱՆԻՖ-ի համար։ Որակյալ գյուղմթերքի պահանջարկն աճում է և Հայաստանի մրցունակությունն այս ոլորտում աճի մեծ պոտենցիալ ունի»։

ANIF's new contribution investment in the agricultural sector
YEREVAN, DECEMBER 16, ARMENPRESS. Armenian National Interests Fund (ANIF) subsidiary“Entrepreneur + State” Investments Fund is launching a new investment project jointly with the "K&G" company. The joint project "Berrymount" company will start large-scale production of strawberries for export.
The partner company "K&G" was founded in 2015 and already has two greenhouses with a total area of 6 hectare. The third greenhouse will be built as a result of the implementation of a joint project of ANIF with the “Entrepreneur + State” investment fund. The company exports almost all of its products. Greenhouse equipment is supplied by the French company "Richel", which is one of the leaders in the industry. Strawberries are grown hydroponically without pesticides and chemical treatments.
The new greenhouse, which will be built as a result of ANIF's investment, will double the company's waste collection capacity. Investments of the "Entrepreneur + State" fund is amount to 960 million AMD.
Director of the Entrepreneur + State investment fund Bella Manukyan, commented: “Our joint investment in Berrymount with a well-established company provides an opportunity to increase the export of Armenian agricultural products and expand our export market. It is especially important for us that the company we have partnered with has many years of successful experience in this area.”
According to Dmitry Alekseenko, founder and director of the partner company K&G, ANIF's investment will help the company implement the company's expansion strategy. “We consider this cooperation not just a government support for business, but also a joint efficient and viable business investment for both our company and ANIF. Demand for quality agricultural products is growing and Armenia's competitiveness in this sphere has great potential for growth.”