ԱՆԻՖ-ը նոր ներդրումային ծրագրով իրականացնելու է ելակի լայնածավալ արտադրություն՝ արտահանման նպատակով
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի պետական հետաքրքրությունների ֆոնդի` ԱՆԻՖ-ի, «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդը «Քեյ ընդ Ջի» ընկերության հետ համատեղ մեկնարկում է նոր ներդրումային ծրագիր: Այս մասին «Արմենպրես»-ին հայտնում են ԱՆԻՖ-ից, նշելով, որ «Բերրիմաունթ» (Berrymount) համատեղ ձեռնարկությունն իրականացնելու է ելակի լայնածավալ արտադրություն՝ արտահանման նպատակով։
Գործընկեր «Քեյ ընդ Ջի» ընկերությունը հիմնադրվել է 2015 թվականին և արդեն ունի երկու ջերմոց՝ ընդհանուր 6 հեկտար տարածքով։ ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր+պետություն» ներդրումային ֆոնդի հետ համատեղ ծրագրի իրականացման արդյունքում կկառուցվի երրորդ ջերմոցը։ Ընկերությունն իր արտադրանքը գրեթե ամբողջությամբ արտահանում է։ Ջերմոցների սարքավորումները մատակարարվում են ֆրանսիական «Րիշել» ընկերության կողմից, որը ոլորտի առաջատարներից է։ Ելակն աճեցվում է հիդրոպոնիկ եղանակով՝ առանց պեստիցիդների և քիմիական մշակման։
ԱՆԻՖ-ի ներդրման արդյունքում կառուցվելիք նոր ջերմոցը նախատեսում է կրկնակի ավելացնել ընկերության արտահանումը։ ԱՆԻՖ-ի «Ձեռնարկատեր + պետություն» ներդրումային ֆոնդի ներդրումը կազմում է 960 մլն ՀՀ դրամ։
«Բերրիմաունթ» ընկերությունում մեր համատեղ ներդրումը շուկայում արդեն կայացած ընկերության հետ հնարավորություն է ընձեռում հայկական գյուղատնտեսական ապրանքների արտահանման ծավալի մեծացման ու շուկայի ընդլայնման համար։ Մեզ համար հատկապես կարևոր է, որ ընկերությունը, որի հետ իրականացնում ենք ծրագիրը, ոլորտում ունի տարիների հաջողակ փորձ»,- մեկնաբանելով գործարքը՝ նշել է «Ձեռնարկատեր + պետություն» ներդրումային ֆոնդի տնօրեն Բելլա Մանուկյանը:
Գործընկեր «Քեյ ընդ Ջի» ընկերության հիմնադիր և տնօրեն Դմիտրի Ալեքսեյենկոյի խոսքով՝ ԱՆԻՖ-ի ներդրումը կօգնի ընկերությանը իրագործել ընկերության ընդլայնման ռազմավարությունը.
«Մենք այս համագործակցությունը դիտարկում ենք ոչ թե որպես պետական աջակցություն բիզնեսին, այլ որպես համատեղ արդյունավետ և շահավետ բիզնես ներդրում թե՛ մեր ընկերության, թե՛ ԱՆԻՖ-ի համար։ Որակյալ գյուղմթերքի պահանջարկն աճում է և Հայաստանի մրցունակությունն այս ոլորտում աճի մեծ պոտենցիալ ունի»։

АНИФ реализует масштабную инвестиционную программу производства и экспорта клубники
Инвестиционный Фонд государственных интересов Армении (АНИФ) «Предприниматель + Государство», совместно с компанией «K&G», запускает новую инвестиционную программу. Об этом «Арменпресс» сообщили в АНИФ, отметив, что совместное предприятие «Берримаунт» начнет масштабное производство клубники на экспорт.
Компания-партнер «K&G» основана в 2015 году и уже имеет две теплицы общей площадью в 6 га. Третья теплица будет построена в результате совместного проекта АНИФ с инвестиционным фондом «Предприниматель + государство». Компания экспортирует почти всю свою продукцию. Тепличное оборудование поставляет французская компания «Ришель», которая является одним из лидеров отрасли. Клубника выращивается на гидропонике без пестицидов и химических обработок.
Строительство новой теплицы удвоит экспорт компании. Инвестиции Фонда «Предприниматель + Государство» АНИФ составят 960 млн драмов.
Инвестиция в компанию «Берримаунт», уже зарекомендовавшую себя на рынке, даст возможность увеличить объем экспорта армянской сельскохозяйственной продукции и расширить рынок сбыта. Для нас особенно важно, что компания, с которой мы реализуем проект, имеет многолетний успешный опыт работы в этой сфере», - прокомментировала сделку Белла Манукян, директор Инвестиционного фонда «Предприниматель + Государство».
По словам Дмитрия Алексеенко, основателя и директора компании-партнера «K&G», инвестиции АНИФ помогут компании реализовать стратегию расширения компании.
«Мы рассматриваем это сотрудничество не как государственное содействие бизнесу, а как совместную эффективную и выгодную бизнес-инвестицию как для нашей компании, так и для АНИФ. Спрос на качественную сельскохозяйственную продукцию растет, и конкурентоспособность Армении в этой сфере имеет большой потенциал роста».