Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը Նյու Յորքում հանդիպել է Միավորված ազգերի կազմակերպության Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշի հետ։ «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Նախարար Միրզոյանը ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարին է ներկայացրել տարածաշրջանային վերջին զարգացումները, մասնավորապես Ադրբեջանի կողմից դեկտեմբերի 12-ից Լաչինի միջանցքի փակումը, Լեռնային Ղարաբաղի գազամատակարարման խափանումը և դրանց հետևանքով ի հայտ եկած հումանիտար լուրջ մարտահրավերները: Ընդգծվել է ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ միջազգային հանրության հասցեական արձագանքի անհրաժեշտությունը:
Հայկական կողմն անդրադարձ է կատարել նաև Ադրբեջանի կողմից ՀՀ ինքնիշխան տարածքների շարունակվող օկուպացիայի խնդրին, Հայաստան֊Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության հանգուցալուծմանը։
Արարատ Միրզոյանը ընդգծել է, որ Ադրբեջանը շարունակում է ուժի կամ ուժի կիրառման սպառնալիքի, ռազմատենչ հռետորաբանության և հայատյացության իր քաղաքականությունը և առավելապաշտական մոտեցումները, այդպիսով խաթարելով Հարավային Կովկասում կայունությունը և անվտանգությունը։ Միաժամանակ ՀՀ ԱԳ նախարարը վերահաստատել է տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի հանձնառությունը։

YEREVAN, DECEMBER 15, ARMENPRESS. Minister of Foreign Affairs of Armenia Ararat Mirzoyan met with United Nations Secretary-General António Guterresin New York on December 14, the Foreign Ministry reported.
Minister Mirzoyan briefed the UN chief on the latest regional developments, particularly the blockade of the Lachin Corridor by Azerbaijan since December 12, the disruptions of gas supply to Nagorno Karabakh and the serious humanitarian challenges as a result. The necessary for an addressed reaction by the international community to the current situation was emphasized.
The Armenian side has also touched upon the ongoing occupation by Azerbaijan of Armenia’s sovereign territories, the normalization of the Armenia-Azerbaijan relations and the settlement of the Nagorno Karabakh conflict.
Ararat Mirzoyan said Azerbaijan continues its policy of use of force or threat of force, militaristic rhetoric and Armenophobia and maximalist approaches, thus distorting the stability and security in South Caucasus. At the same time, the FM reaffirmed Armenia’s commitment aimed at establishing stability and peace in the region.