Արցախում հաստատվել է խնայողության ռեժիմ. պետական նախարարը ներկայացրեց ստեղծված իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանն ուղիղ եթերում ներկայացրեց շրջափակման մեջ գտնվող երկրում տիրող իրավիճակը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, նա նշեց, որ իրենց մոտ 48 ժամից ավելի է շարունակվում է նույն վիճակը:
«Հպարտ եմ, որ ձեզ հետ եմ: Ես իսկապես տեսնում եմ համախմբվածություն։ Ոչ մի խուճապ չկա, մարդիկ իսկապես պատրաստ են պայքարելու, եւ դա ինձ ոգևորում է: Ես կասկած չունեի, հիմա ավելի եմ վստահ, որ մենք հաղթելու ենք»,-ասաց նա:
Ռուբեն Վարդանյանը հայտնեց, որ որոշել են ամեն օր, այսպես ասած՝ առաջին ձեռքից տեղեկատվություն փոխանցել՝ ներկայացնելով իրավիճակը, քանի որ թշնամին օգտագործում է տարբեր միջոցներ կեղծ տեղեկություններ ու լուրեր տարածելու համար։
«Կան մի քանի շատ կարևոր հարցեր. համար մեկ հարցը վառելիքի հարցն է: Չգիտենք՝ որքան կշարունակվի այս շրջափակումը, չգիտենք՝ որքան ժամանակ պետք կլինի վառելիք հասցնելու համար, որով հիմա զբաղվում ենք: Դրա համար մտցրել ենք խնայողության ռեժիմ բոլորի համար, այդ թվում՝ Կառավարության եւ պետական գերատեսչությունների: Հատուկ ռեժիմ ենք թողել միայն հատուկ ծառայությունների համար՝ շտապօգնություն, տրանսպորտ և այլն»,- ասաց Վարդանյանը:
Երկրորդ կարևոր հարցը, ըստ Վարդանյանի, վերաբերում է մարդկանց, որոնք բաժանվել են իրարից:
«Ցավոք, նրանց թվում կան երեխաներ, որոնք գնացել էին «Մանկական Եվրատեսիլ 2022»-ը դիտելու, կամ՝ այլ միջոցառումների, և հիմա չեն կարողանում վերադառնալ Արցախ: Հավաստիացնում ենք, որ անում ենք ամեն ինչ, որ նրանք ունենան առավելագույն նորմալ պայմաններ, այդ թվում՝ էքսկուրսիաների գնան: Դրա համար շատ շնորհակալ եմ Գորիսի քաղաքապետին: Կան մարդիկ, որ գնացել են Հայաստան բուժման կամ այլ խնդիրների համար և հիմա բնակվելու ու փողի հետ կապված խնդիրներ ունեն: Բոլոր այդ տեղեկությունները հավաքում ենք, մշակում ենք և առավելագույնս արագ լուծում ենք բոլոր հարցերը: Գուցե որոշ դեպքերի մասին չգիտենք, այդ պատճառով, ովքեր հայտնվել են նման իրավիճակում, խնդրում եմ զանգահարել 119 համարով»,-ասաց Ռուբեն Վարդանյանը:
Վարդանյանն ընդգծեց՝ Արցախը պատրաստ է բանակցությունների, եթե դա ընդունելի է բոլոր կողմերի համար:
«Հրաշալի հասկանում ենք այն խնդիրները, որոնց առջև կանգնած են ռուս խաղաղապահները, այդուհանդերձ, պնդում ենք, որ ճանապարհը պետք է բացվի: Մյուս կողմից՝ իրավիճակը լարված է, և նորից կոչ եմ անում չտրվել սադրանքների, ասեկոսեների: Ամեն ինչ կանենք, որ իրավիճակը լուծվի մեր օգտին»,- եզրափակեց Վարդանյանը:

Nagorno Karabakh remains blockaded by Azerbaijan over 48 hours, children separated from families
YEREVAN, DECEMBER 14, ARMENPRESS. State Minister of Artsakh (Nagorno Karabakh) Ruben Vardanyan said Wednesday morning that the blockade by Azerbaijan continues for more than 48 hours.
“I am proud to be with you,” Vardanyan told citizens of Nagorno Karabakh live via social media. “I can truly see unity. There is no panic, people are truly ready to struggle, and I am inspired by this. I had no doubts, but now I am even more convinced that we will win.”
Vardanyan said he will issue daily briefings on the situation because Azerbaijan is utilizing various means to spread fake news.
“There are several highly important issues: the number one issue is fuel. We don’t know how long this blockade will go on, we don’t know how much time it will require to bring in fuel, and we are dealing with it now. That’s why we have introduced a savings mode for everyone, including the government and other state agencies. We’ve authorized a special regime only for special services, such as ambulance, transportation and others,” Vardanyan said.
The next important issue pertains to persons who’ve been separated by the blockade, Vardanyan added.
“Unfortunately children are among them, who had traveled to Armenia to watch the Junior Eurovision 2022 or other events and now they are unable to return home. I can assure you that we are doing everything for them to have maximally normal conditions, including to go on tours. For this I am very grateful to the Mayor of Goris. There are people who traveled to Armenia for treatment or other issues and now they have problems with accommodation and money. We are gathering this information, processing it and giving solutions maximally swiftly. Perhaps there are cases we are unaware of, therefore please call 119 if you are in such situation,” Vardanyan said.
He added that Artsakh is ready for negotiations if it is acceptable for all sides.
“We very well realize the issues facing the Russian peacekeepers, nevertheless we insist that the road must be opened. On the other hand, the situation is tense, and I am once again calling on everyone not to give in to provocations and rumors. We will do everything for the situation to be resolved to our benefit,” Vardanyan said.
Azerbaijan is keeping the Lachin Corridor blocked for over 48 hours. The Lachin Corridor is the only road connecting Artsakh (Nagorno Karabakh) with Armenia and the rest of the world. Furthermore, on December 13, Azerbaijan cut the gas supply to Artsakh.