Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի կողմից Արցախը Հայաստանին և արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհը՝ Լաչինի միջանցքը արգելափակելու պատճառով 1100 քաղաքացիական անձինք, որից 270-ը անչափահաս, չեն կարողանում վերադառնալ իրենց տները:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, ասվում է ԱՀ ներքին գործերի նախարարության տարածած հաղորդագրությունում:
ԱՀ կառավարության, Սյունիքի մարզպետարանի և Գորիսի քաղաքապետարանի հետ փոխգործակցության արդյունքում նրանք ապաստանել են Սյունիքի մարզում, մի մասն էլ Շուշիի շրջանի Բերդաձորի ենթաշրջանի գյուղերում։ Քաղաքացիների հետ մշտական կապի մեջ են տարածքը սպասարկող ՆԳՆ ծառայողները։ Ադրբեջանն այսօրինակ սադրանքով շարունակում է խախտել հազարավոր քաղաքացիների ազատ տեղաշարժի, բժշկական պատշաճ օգնության և հումանիտար բնույթի այլ իրավունքները։

1100 мирных жителей, 270 из которых несовершеннолетние, не могут вернуться в свои дома из-за действий Азербайджана
1100 мирных жителей, 270 из которых несовершеннолетние, не могут вернуться в свои дома из-за блокирования Азербайджаном Лачинского коридора, единственной дороги, соединяющей Арцах с Арменией и внешним миром. Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в сообщении МВД Республики Арцах.
В результате взаимодействия с правительством Армении, муниципалитетом Сюникской области и мэрией Гориса они укрылись в Сюнике, а некоторые из них укрылись в селах Бердадзорского подрайона Шушинского района.
Сотрудники МВД, несущие службу в районе, находятся в постоянном контакте с гражданами. Такого рода провокациями Азербайджан продолжает нарушать права на свободное передвижение, надлежащую медицинскую помощь и другие гуманитарные права тысяч граждан.