Ադրբեջանը 21-րդ դարում մի ամբողջ ժողովրդի կանգնեցնում է սովամահ լինելու առջև․ Բաբայանն ահազանգում է՝ Արցախի տոտալ շրջափակումը սկսված է
Ադրբեջանը 21-րդ դարում մի ամբողջ ժողովրդի կանգնեցնում է սովամահ լինելու առջև․ Բաբայանն ահազանգում  է՝ Արցախի տոտալ շրջափակումը սկսված է
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախի Հանրապետությունն արդեն ավելի քան մեկ օր է՝ գտնվում է տոտալ շրջափակման մեջ։
«Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում կազմակերպված հրատապ ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց Արցախի արտաքին գործերի նախարարի պաշտոնակատար Դավիթ Բաբայանը։
«Արդեն իսկ ավելի քան մեկ օր է՝ 29 ժամ, Արցախն ամբողջությամբ գտնվում է շրջափակման մեջ։ Տոտալ շրջափակումն արդեն սկսվել է, դա փաստ է։ Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյոք դա նախաբան կլինի ավելի լայնածավալ գործողությունների համար, ապա ինչ-որ տեղ դա կախված է նաև միջազգային հանրության համապատասխան արձագանքից»,- ասաց Բաբայանը։
Նա նկատեց, որ միջազգային հանրության կողմից պատշաճ արձագանքի բացակայությունը, անտարբերությունը կարող է նորանոր վատ զարգացումների պատճառ դառնալ։
«Անպատժելիությունը խթանում է ագրեսիան։ Բնականաբար, երբ տեսնում են անպատժելիությունը, իսկ միջազգային հանրության որոշ անդամներ, օրինակ, Թուրքիան, ընդհակառակը՝ խրախուսում են այդ գործողությունները, բնական է, որ Ադրբեջանն ավելի համարձակ է դառնում և դիմում է այսպիսի սարսափելի քայլերի՝ 21-րդ դարում, փաստորեն, սովամահ լինելու առջև կանգնեցնելով մի ամբողջ ժողովրդի։ Եթե աշխարհով մեկ լինի շատ կոշտ արձագանք, կարծում եմ՝ դա իր ազդեցությունը կունենա»,- հայտարարեց Արցախի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը։
Նա նշեց, որ Արցախի բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաներն ու պետական ինստիտուտները մի շարք կարևոր պատգամներ են հղել միջազգային հանրությանը՝ կապված խաղաղապահ առաքելության և նրանց գործունեության հետ։ «Անհրաժեշտ է նախ և առաջ ավելացնել խաղաղապահների թվաքանակը՝ 1980 հոգի շփման գծի ամբողջ երկայնքով կանգնած, շատ քիչ թիվ է։ Այս ադրբեջանական թատերական ներխուժման դեմ կանգնած էին ընդամենը 1, 2 կամ 3 խաղաղապահ զինվոր։ Երկրորդը, մենք առաջարկել էինք, որ ռուս խաղաղապահները ստանան միջազգային մանդատ, որովհետև դա ցանկալի էր հենց ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից։ Դա կտար միջազգային լեգիտիմություն և հնարավորություն՝ կանխել նման սադրանքները։ Որովհետև այդ ուժերը խաղաղապահներ են, նրանք չեն պարտադրում խաղաղություն, ինչպես եղել է Կոսովոյում կամ այլ վայրերում։ Ստանալով միջազգային մանդատ՝ նոր որակ կհաղորդվեր առաքելությանը, և գուցե ավելի կայուն կլիներ իրավիճակը»,- ասաց Բաբայանը՝ փաստելով, որ հերթական անգամ տեղի է ունեցել 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի միջազգային պարտավորության կոպտագույն խախտում։

Азербайджан ведет целый народ к голодной смерти: и.о. министра ИД Арцаха предупреждает о тотальной блокаде Арцаха
Республика Арцах уже более суток находится в полной блокаде.
Об этом заявил исполняющий обязанности министра иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян в ходе экстренной пресс-конференции, организованной в пресс-холле «Арменпресс».
«Больше суток, уже 29 часов Арцах находится в полной блокаде. Тотальная блокада уже началась, это факт. Что касается вопроса, станет ли это прелюдией к более масштабным действиям, то это зависит от соответствующей реакции международного сообщества», - сказал Бабаян.
Он отметил, что отсутствие должной реакции и равнодушие со стороны международного сообщества могут стать причиной новых негативных развитий.
«Безнаказанность способствует агрессии. Естественно, когда они видят безнаказанность, а некоторые члены международного сообщества, например, Турция, наоборот, поощряют эти действия, то естественно, что Азербайджан становится смелее и идет на такие ужасные шаги – по сути, в 21 веке ведет целый народ к голодной смерти. Если мир прореагирует должным образом, я думаю, это возымеет свое действие», - сказал исполняющий обязанности министра иностранных дел Арцаха.
Он отметил, что все должностные лица и государственные учреждения Арцаха направили международному сообществу ряд важных сообщений относительно миротворческой миссии РФ и ее деятельности. «В первую очередь необходимо увеличить количество миротворцев, 1980 человек, стоящих вдоль линии соприкосновения, - это очень мало. Этому театрализованному азербайджанскому вторжению противостояли несколько миротворцев. Во-вторых, мы предложили предоставить российским миротворцам международный мандат, этого хотели и в Совет Безопасности ООН. Это придало бы международную легитимность и возможность предотвращать подобные провокации. Поскольку эти силы являются миротворческими, они не принуждают к миру, как это было в Косово, или где-либо еще. Получив международный мандат, миссии придали бы новое качество, и, возможно, ситуация стала бы стабильней», - отметил Бабаян, дополнив, что в очередной раз произошло грубое нарушение международного обязательства от 9 ноября 2020 года.