Ընդդիմությունն Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները դատապարտող հայտարարություն ընդունելու օրակարգով ԱԺ արտահերթ նիստ կհրավիրի
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Ազգային ժողովի ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր, ՀՅԴ ԳՄ ներկայացուցիչ Իշխան Սաղաթելյանը հայտնել է, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկում Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու սադրիչ քայլին արձագանքելու ուղղությամբ:
Սաղաթելյանը տեղեկացրել է, որ երեկվանից ՀՅԴ Հայ դատի աշխարհասփյուռ գրասենյակները լծված են Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները միջազգային հանրությանը ներկայացնելու գործին:
«Իրավիճակի առնչությամբ այսօր Արցախի Ազգային ժողովը գումարել է արտահերթ նիստ և հանդես եկել համայն հայությանն ուղղված կոչով, որտեղ հորդորում է օգտագործել բոլոր հնարավորությունները տարբեր հարթակներում բարձրաձայնելու Ադրբեջանի կողմից Արցախում ստեղծված հումանիտար աղետի մասին, տեր կանգնել արցախահայության իրավունքների պաշտպանությանն ու պատրաստ լինել այդ ուղղությամբ անհրաժեշտ գործողությունների:
Ուստի, առաջիկայում հրատապ են հետևյալ գործողությունները.
1. Բողոքի ակցիաներ՝ տարբեր երկրներում Ադրբեջանի և Թուրքիայի դեսպանատների առջև:
2. Բողոքի ակցիաներ՝ Հայաստանում միջազգային ներկայացուցչությունների մոտ։ Այսօր՝ դեկտեմբերի 13-ին, ժամը 16։00-ին հավաքվում ենք ՄԱԿ-ի ներկայացուցչության դիմաց։ Այնուհետև նամակներ կփոխանցենք Ֆրանսիայի, Ռուսաստանի և ԱՄՆ դեսպանատներ։
3. ՀՀ Ազգային ժողովի արտահերթ նիստ՝ Ադրբեջանի ցեղասպան գործողությունները դատապարտող հայտարարության ընդունում։
Այս երեք ուղղություններով մենք աշխատանքներ ենք իրականացնում, որոնց մասին հանդես կգանք լրացուցիչ տեղեկություններով»,- «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է Սաղաթելյանը:

Opposition MP Ishkhan Saghatelyan calls for emergency session of parliament to condemn Azeri genocidal actions
YEREVAN, DECEMBER 13, ARMENPRESS. Member of Parliament Ishkhan Saghatelyan (ARF) representing the opposition Hayastan faction said that all offices of the ARF across the world are notifying the international community on Azerbaijan’s genocidal actions.
He cited the Artsakh parliament’s statement of December 13, and said that he proposes the Armenians around the world to hold protests outside Azeri and Turkish embassies.
The Artsakh parliamentaddressed Armenians around the world to use every possibility in various platforms to voice about the humanitarian disaster created by Azerbaijan in Artsakh, to support the protection of the rights of the Armenians of Artsakh and stand ready to take necessary actions in this direction.
Saghatelyan called for demonstrations outside international representations in Armenia and said that a rally will take place in front of the UN representation at 16:00, December 13. Then, they will hand over letters to the embassies of France, Russia and USA.
Saghatelyan also proposed to convene an emergency session of parliament and adopt a statement condemning Azerbaijan’s genocidal actions.