Արցախի ԱԺ-ն արտահերթ նիստ է հրավիրել
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը դեկտեմբերի 13-ին հրավիրել է արտահերթ նիստ: Նիստին ներկա էր Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, օրակարգում Ազգային ժողովի պատգամավորների նախաձեռնությամբ ներկայացված Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի հայտարարությունն էր՝ «Արցախի Հանրապետության ժողովրդին սպառնացող հումանիտար աղետը կանխելու մասին» խորագրով:
Հայտարարության տեքստը ներկայացրել է պատգամավոր Գեղամ Ստեփանյանը։ Օրակարգային հարցը քննարկվել էր գլխադասային հանձնաժողովի նիստում և դրական եզրակացությամբ ներկայացվել արտահերթ նիստի քննարկմանը։
Իր ելույթում ԱՀ Նախագահը տվել է առկա իրավիճակի գնահատականը՝ Ադրբեջանի կողմից ԱՀ –ն ՀՀ-ին կապող միակ միջպետական մայրուղու փակումը որակելով որպես պետականորեն հստակ պլանավորած միջոցառում :
ԱՀ Նախագահը ԱԺ-ի հայտարարությամբ ակնկալում է ՀՀ-ի և Սփյուռքի մեր հայրենակիցների ներուժի և հնարավորությունների օգտագործումը ՝ բարձրաձայնելու Արցախի ժողովրդի իրավունքների պաշտպանության մասին հարցը:
Խոսելով Արցախում ստեղծված ճգնաժամային իրավիճակից՝ Արայիկ Հարությունյանը հորդորել է լինել համբերատար, միասնական, խուճապի չմատնվել:
Մտքերի փոխանակությամբ հանդես են եկել պատգամավորներ Դավիթ Իշխանյանը, Արթուր Հարությունյանը և Մետաքսե Հակոբյանը:

Национальное собрание Арцаха созвало внеочередное заседание
13 декабря Национальное собрание Республики Арцах созвало внеочередное заседание. На заседании присутствовал президент Республики Араик Арутюнян.
Как сообщает «Арменпресс», на повестке дня принятие заявления Национального собрания Республики Арцах «О предотвращении гуманитарной катастрофы, угрожающей народу Республики Арцах», представленного депутатами Национального собрания».
Текст заявления зачитал депутат Гегам Степанян. Вопрос повестки дня рассмотрен на заседании коллегии и с положительным заключением был вынесен на обсуждение внеочередного заседания.
Президент Республики Арцах дал оценку сложившейся ситуации, охарактеризовав закрытие Азербайджаном единственной межгосударственной автомагистрали, соединяющей Азербайджанскую Республику с Республикой Армения, как четко спланированное на государственном уровне мероприятие.
Заявление НС рассчитано на использование потенциала и возможностей наших соотечественников из Армении и диаспоры для поднятия вопроса о защите прав народа Арцаха.
Говоря о создавшейся в Арцахе кризисной ситуации, Араик Арутюнян призвал быть терпеливыми, сплоченными, не поддаваться панике.