Նախիջևանի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել է. CHW համաղեկավար
ԵՐԵՎԱՆ, 13 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Caucasus Heritage Watch հետազոտական կենտրոնի վերլուծությունները վկայում են այն մասին, որ Նախիջևանի հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել է: Դա իր հերթին փաստում է այն մասին, որ Ադրբեջանի կողմից համակարգված արշավ է հայկական մշակութային և կրոնական ժառանգության դեմ: Ինչպես տեղեկացնում է«Արմենպրես»-ը, «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» 4-րդ գլոբալ ֆորումի ժամանակ այս մասին ասաց Քորնելլի համալսարանի Մերձավոր Արևելքի ուսումնասիրությունների ֆակուլտետի ասոցացված պրոֆեսոր, Caucasus Heritage Watch-ի համաղեկավար Լորի Խաչադուրյանը՝ ներկայացնելով արբանյակային տեխնոլոգիաների հնարավորությունը մշակութային ցեղասպանությունը փաստելու համար:
« 2020 թվականին ես ու իմ գործընկերները հիմնեցինք ոչ քաղաքական հետազոտական կենտրոն, որը կոչվում է Caucasus Heritage Watch: CHW-ն մշտադիտարկում է և փաստագրում վնասված պատմամշակութային ժառանգությունը՝ օգտագործելով արբանյակային պատկերները, աղբյուրները: Մենք հավաքագրում ենք պատմամշակութային օբյեկտների ոչնչացման մասին ապացույցներ և փաստեր, որոնք կարող են օգտագործվել դատարանում»,- ասաց Խաչադուրյանը:
Caucasus Heritage Watch հետազոտական կենտրոնն այժմ ուսումնասիրում է երկու ոլորտ՝ Նախիջևանում հետխորհրդային շրջանում հայկական պատմամշակութային ժառանգության վիճակը և Լեռնային Ղարաբաղի առաջին և երկրորդ պատերազմի ժամանակ պատմամշակութային ժառանգության վիճակը:
«Սեպտեմբերին CHW ավարտեց Նախիջևանի հայկական մշակութային ժառանգության մեկամյա հետազոտությունը: Մենք ուսումնասիրել ենք միջնադարյան և նոր ժամանակների ժառանգության գրեթե բոլոր վայրերը: Մենք գնահատեցինք հայկական ժառանգության 110 օբյեկտների վիճակը: Արբանյակային պատկերները մեզ հնարավորություն տվեցին 1997 թվականից 2011 թվականներին 108 հուշարձանների ամբողջական ոչնչացումը փաստելու, որոնք կարողացել ենք տեղորոշել և գնահատել: Օրինակ՝ շատ վայրերում, որտեղ եղել են հայկական եկեղեցիներ, այժմ դատարկ տարածքներ են: Հինգ դեպքում դրանց տեղը մզկիթներ կամ պետական շենքներ են կառուցվել: Ապշեցուցիչ են նաև բազմաթիվ դեպքերը, երբ լքված վայրերում բուլդոզերներով վերացրել են միմիայն հայկական պատմամշակութային ժառանգությունը: Երևույթ, որը վկայում է նրանց նախանձախնդիր մոտեցման մասին՝ ջնջելու հայկական ամեն ինչը: Արբանյակային վկայությունները ցույց են տալիս, որ 1997-ից 2011 թվականները Նախիջևանում հայկական պատմամշակութային ժառանգության օբյեկտները գրեթե ամբողջությամբ ոչնչացվել են»,- ընդգծեց Խաչադուրյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ այդ փաստերը ցույց են տալիս, որ Ադրբեջանի կողմից համակարգված արշավ է՝ վերացնելու հայկական համայնքային և կրոնական ներկայության բոլոր հետքերը, որպեսզի հայերին հեռացնեն տարածաշրջանի պատմությունից:

Армянское историко-культурное наследие Нахиджевана почти полностью уничтожено: соруководитель центра CHW
Анализы Исследовательского центра «Caucasus Heritage Watch» показывают, что армянское историко-культурное наследие Нахичевани почти полностью уничтожено. Что, в свою очередь, доказывает, что это скоординированная кампания Азербайджана против армянского культурного и религиозного наследия. Как сообщает «Арменпресс», на IV Глобальном форуме «Против преступления геноцида» профессор отделения ближневосточных исследований Корнеллского университета, соруководитель Исследовательского центра «Caucasus Heritage Watch» Лори Хачадурян представила возможности спутниковых технологий в документировании культурного геноцида.
«В 2020 году мы с коллегами основали неполитический Исследовательский центр «Caucasus Heritage Watch». CHW отслеживает и документирует поврежденное историческое и культурное наследие, используя спутниковые снимки, источники. Мы собираем доказательства и факты уничтожения объектов истории и культуры, которые можно будет использовать в суде», - сообщила Лори Хачадурян.
Исследовательский центр «Caucasus Heritage Watch» в настоящее время изучает два направления: состояние армянского историко-культурного наследия в Нахиджеване в постсоветский период и состояние историко-культурного наследия после первой и второй нагорно-карабахских войн.
«В сентябре CHW завершил годичное исследование армянского культурного наследия Нахиджевана. Мы исследовали почти все памятники средневековья и современности. Мы оценили состояние 110 объектов армянского наследия. Спутниковые снимки позволили нам задокументировать полное разрушение 108 памятников в период с 1997 по 2011 год, которые мы смогли обнаружить и оценить. К слову, многие места, где раньше стояли армянские церкви, сейчас пусты. В пяти случаях на их месте были построены мечети или государственные строения. Поражают и многочисленные случаи уничтожения в заброшенных местах армянского историко-культурного наследия бульдозерами. Явление, свидетельствующее об их рьяном стремлении стереть с лица земли все армянское. Спутниковые данные показывают, что с 1997 по 2011 годы объекты армянского историко-культурного наследия в Нахиджеване практически полностью были уничтожены», - подчеркнула Лори Хачадурян.
По ее мнению, эти факты доказывают, что это скоординированная кампания Азербайджана по уничтожению всех следов армянского общинного и религиозного присутствия с целью вычеркнуть армян из истории региона.
«Мы составили доклад на 408 страниц, с которым все смогут ознакомиться», - заключила Лори Хачадурян.