Արարատ Միրզոյանը ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահին ներկայացրել է Լաչինի միջանցքում տիրող իրավիճակը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Դեկտեմբերի 12-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի նախագահ, Ժնևի ՄԱԿ գրասենյակում Արգենտինայի մշտական ներկայացուցիչ Ֆեդերիկո Վիլեգասին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում են ԱԳ լրատվական ծառայությունից: Արարատ Միրզոյանը կարևորել է ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի (ՄԻԽ) նախագահի «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» Չորրորդ գլոբալ ֆորումին մասնակցությունը՝ բարձր գնահատելով վերջինիս ներդրումը մարդու իրավունքերի պաշտպանության գործում:
ՀՀ ԱԳ նախարարն ընդգծել է, որ Հայաստանը՝ որպես ցեղասպանության արհավիրքը վերապրած ժողովուրդ ներկայացնող պետություն, ամենաակտիվ կերպով ներգրավված է ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված այլ հանցագործությունների կանխարգելման օրակարգի առաջմղման գործում:
Զրուցակիցներն անդրադարձել են վերջին երեք տարիներին Հայաստանի՝ ՄԻԽ-ում ծավալած գործունեությանը, ինչպես նաև գոհունակությամբ արձանագրել են Հայաստանի և Արգենտինայի միջև առկա սերտ համագործակցությունը, այդ թվում նաև մարդու իրավունքների ոլորտում։
Արարատ Միրզոյանը զրուցակցին է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքի բնականոն գործունեության խափանմանն ուղղված քայլերի արդյունքում ստեղծված իրավիճակը և դրանից բխող վտանգները:
Նախարար Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանի առավելապաշտական, ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառմանն ուղղված մոտեցումները տարածաշրջանում կայունությունն ու անվտանգությունը խաթարող հիմնական գործոններն են:

Armenian FM presents the situation in the Lachin Corridor to the President of the UN Human Rights Council
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. On December 12, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met with the President of the UN Human Rights Council, Permanent Representative of Argentina to the UN Office in Geneva, Federico Villegas, ARMENPRESS was informed from the press service of the MFA Armenia.
Ararat Mirzoyan emphasized the participation of the President of the United Nations Human Rights Council (UNHRC) in the Fourth Global Forum "Against the Crime of Genocide", appreciating his contribution to the protection of human rights.
The Minister of Foreign Affairs of the Republic of Armenia emphasized that Armenia, as a nation that survived the genocide, is most actively involved in the promotion of the agenda for the prevention of genocide and other crimes against humanity.
The interlocutors referred to the activities carried out by Armenia in the Human Rights Council in the last three years, and also noted with satisfaction the close cooperation between Armenia and Argentina, including in the field of human rights.
Ararat Mirzoyan presented to the interlocutor the situation created by Azerbaijan's steps aimed at disrupting the normal functioning of the Lachin Corridor and the dangers arising from it.
Minister Mirzoyan also emphasized that Azerbaijan's maximalist, approaches relying on force or threat of force are the main factors undermining stability and security in the region.