Սա աննախադեպ մարտահրավեր է մեր պետության ու ժողովրդի համար. Արցախի նախագահը՝ Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու մասին
Սա աննախադեպ մարտահրավեր է մեր պետության ու ժողովրդի համար. Արցախի նախագահը՝  Ադրբեջանի կողմից Լաչինի միջանցքը փակելու մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանն անդրադարձել է Ադրբեջանցիների կողմից հերթական անգամ Լաչինի միջանցքը փակելու փաստին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում Արցախի նախագահը գրել է.
ադրբեջանական կողմն արդեն երկրորդ անգամ փակել է Արցախը Հայաստանին և աշխարհին կապող միակ մայրուղին՝ կեղծ ու մտացածին պատճառաբանություններով:
Նախ, մեզ համար խիստ անընդունելի է Ադրբեջանի այդ ագրեսիվ վարքը, որի միջոցով ահաբեկում է մեր բնակչությանը և հարվածի տակ դնում մեր կենսական իրավունքներն ու շահերը: Սա աննախադեպ մարտահրավեր է մեր պետության ու ժողովրդի համար, և կոչ եմ անում ողջ հասարակությանը համախմբվել ու հանգստություն ցուցաբերել, քանի որ Ադրբեջանի իշխանությունների նպատակներից մեկն էլ Արցախում ներքին պառակտման ու խուճապի հրահրումն է:
Արցախի իշխանություններն ու ժողովուրդն ունեն հստակ արժեքներ, սկզբունքներ ու կարմիր գծեր, որոնց պաշտպանության ուղղությամբ գործադրում ենք և կգործադրենք բոլոր հնարավոր ջանքերը՝ երբեմն ոչ տեսանելի:
Համոզված ենք, որ ռուսական խաղաղապահ զորակազմը, որպես մեր ժողովրդի ու ճանապարհի անվտանգության երաշխավոր, կկիրառի բոլոր գործիքակազմերը՝ կանխելու նման սադրանքները և պայմանավորվածությունների խախտումները՝ ուղղված մեր ժողովրդի կենսական իրավունքների ու շահերի դեմ:
Կարևոր անելիքներ ունեն նաև միջազգային հանրության այլ դերակատարները, քանի որ ադրբեջանական կողմի գործողությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքի հանրահայտ նորմերը, և Ադրբեջանը ձգտում է Արցախի բնակչության էթնիկ զտման ու հայրենազրկման:
Արցախը եղել է և կլինի հայկական՝ մեր միասնական ու վճռական ջանքերի միջոցով՝ ի հեճուկս բոլոր մարտահրավերների»:
Քաղաքացիական հագուստներով մի խումբ ադրբեջանցիներ, կրկին բնապահպանական պատճառաբանությամբ, դեկտեմբերի 12-ի առավոտյան ժամը 10:30-ի հատվածում փակել են Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: Միջադեպի վերաբերյալ պատշաճ տեղեկացված է Արցախում տեղակայված ռուսական խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարությունը:

Это беспрецедентный вызов для нашего народа: президент Арцаха о перекрытии Азербайджаном Лачинского коридора
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян коснулся очередного перекрытия азербайджанцами Лачинского коридора. Как сообщает «Арменпресс», об этом президент Арцаха написал на своей странице в Facebook.
Азербайджанская сторона по ложным и надуманным причинам уже во второй раз перекрыла единственную магистраль, соединяющую Арцах с Арменией и с миром.
Агрессивное поведение Азербайджана, посредством которого он терроризирует наше население и ставит под удар наши жизненно важные права и интересы дла нас совершенно неприемлемо. Это беспрецедентный вызов для нашего государства и народа, и я призываю все общество объединиться и проявить спокойствие, потому что одной из целей властей Азербайджана является внутренний раскол и паника в Арцахе.
Власти и народ Арцаха имеют определенные ценности, принципы и красные линии, для защиты которых мы прилагаем и приложим все возможные усилия, порой и невидимые.
Мы уверены, что российские миротворческие силы, как гарант безопасности нашего народа и дороги, применит все инструменты для предотвращения подобных провокаций, направленных против жизненных прав и интересов нашего народа и нарушений договоренностей.
Другим акторам международного сообщества также предстоит важная работа, поскольку действия азербайджанской стороны грубо нарушают общеизвестные нормы международного права. Азербайджан стремится к этнической чистке и к изгнанию народа Арцаха.
Арцах был и будет армянским посредством наших совместных и решительных усилий против всех вызовов».
Группа азербайджанцев в штатском перекрыла трассу Степанакерт-Горис в 10:30 12 декабря, опять же, якобы, по экологическим причинам. Командование российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе, надлежащим образом проинформировано об инциденте.