Ես եկել եմ այստեղ, որ իմ օրինակով ասեմ՝ մենք այստեղից դուրս չենք գալու. Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 9-ին հարցազրույց է տվել Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանն՝ անդրադառնալով Արցախին վերաբերող մի շարք հրատապ թեմաների: «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է պետնախարարի հարցազրույցից մի քանի հատված.
Պաշտոնավարման մեկ ամսում կատարված աշխատանքի մասին
Կատարվել է կարևոր, բայց միգուցե ոչ այնքան տեսանելի աշխատանք: Դա ինձ թույլ է տալիս վստահ ասել, որ մենք գիտենք, թե ինչ վիճակում է գտնվում Արցախի տնտեսությունը, ինչ իրավիճակում է գտնվում Արցախի հասարակությունը, որոնք են ամենասուր խնդիրները, որոնք են այն խորքային և դժվար հարցերը, որոնք ոչ հեշտ որոշումներ են պահանջում Կառավարությունից և հասարակությունից: Ես արդեն պատրաստ եմ այդ հարցերի շուրջ ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք ոչ թե միայն կքննարկեն, այլ կիրականացնեն տարբեր ուղղություններով փոփոխություններ: Մի քանի ուղղություններով արդեն սկսել ենք փոփոխությունները, որոնք չեն երևում: Բայց հավատացեք՝ հասարակության մի շերտ, որը տարատեսակ հարաբերություններ է ունենում Կառավարության հետ, արդեն զգացել է այդ փոփոխությունները: Գուցե հասարակ մարդը փոփոխություն չի զգացել, բայց Կառավարության հետ հարաբերություն ունեցող մարդիկ արդեն զգացել են տարբերությունը, որովհետև մենք մտցրել ենք շատ հստակ մշակույթ, կտրուկ պայմաններ՝ շեշտելով, որ մեր հարաբերությունները լինելու են թափանցիկ, համակարգային, և շատ պահանջկոտ ենք լինելու այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր իրենց պարտավորությունները պետության հանդեպ չեն կատարում:
Արցախը պահելու, ուժեղացնելու մասին
Այն, ինչը սկսվել է 1988 թվականից, որ Արցախը պետք է լինի հայկական, Արցախը պետք է լինի զարգացած և երջանիկ երկիր՝ նույնն է մնացել: Հարցն այլ է. նվազել է հավատն առ այն, որ դա իրականություն է դառնալու: Եվ մարդկանց մոտ ավելի մեծ խնդիր է այն, որ իրենք չեն հավատում ապագային, չեն հավատում առաջնորդներին, ղեկավարներին, և այս տեսանկյունից կասկածի տակ է դրվում, որ մենք կարող ենք հասնել այդ նպատակին: Ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք հասնել այդ նպատակին, դա մեզանից մեծ ջանք և աշխատանք է պահանջում:
Դուք հարցնում եք, թե ինչպե՞ս ենք հասնելու այդ նպատակին, և դա ճիշտ հարց է: Նախ, մենք պետք է վերանայենք կառավարման ընդհանուր մոտեցումը, մենք պետք է վերականգնենք հասարակության հավատը ղեկավարության նկատմամբ, որովհետև ճգնաժամի ժամանակ, եթե դու չես հավատում քո առաջնորդներին, եթե դու չես հավատում քո ղեկավարությանը՝ ոչինչ չես կարող անել:
Երկրորդ, մենք անպայման պետք է ամեն ինչ անենք, որ մարդիկ հասկանան, որ ստեղծված իրավիճակում մեր հաղթանակի միակ ճանապարհը միավորման մեջ է:
Երրորդ, մենք պետք է ընդունենք, որ փոփոխություններն անխուսափելի են, և այդ փոփոխությունները կարող են շատ ցավոտ արձագանք առաջացնել, առաջին հերթին, էլիտայի շրջանում, որոնք շատ հաճախ ավելի շատ հնարավորություններ են ունեցել, քան հասարակ մարդիկ:
Կառավարության ձևավորման մասին
Մենք, նախևառաջ, ուզում ենք հստակ սահմանել նպատակները, որոնք մի քանիսն են: Դրանք արդեն ներկայացրել ենք և նախագահին, և Կառավարությանը: Նպատակները սահմանելով՝ մենք հաստատելու ենք այն մոտեցումները, թե ինչպես ենք տեսնում թիմի ձևավորումը, ինչ մոդելով են նրանք աշխատելու: Կարևոր է, որ նրանք համաձայնեն այդ նպատակներին և ամեն ինչ անեն դրանց իրականացման համար:
Այդ թիմի մեջ կարող են լինել և՛ նախկին նախարարներ, և՛ ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, և՛ նոր մարդիկ: Մենք սահմանում ենք նպատակը և այն քայլերը, որոնք պետք է մեզ բերեն հաջողության: Եվ մենք վստահ ենք, որ ընտրված թիմը, որը կազմվելու է և՛ արցախցիներից, և՛ ոչ արցախցիներից, ևս մեծ փոփոխություն է լինելու, որովհետև մենք ուզում ենք անպայման ընդգրկել մարդկանց, որոնք աշխատել են և՛ Հայաստանում, և՛ Հայաստանից դուրս: Եվ դա մեծ հնարավորություն է տալիս Արցախին՝ այլ կերպ օգտագործելու համահայկական մեր ներուժը:
Անվտանգության և ադրբեջանական կողմի սադրանքների մասին
Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որ մարդիկ այստեղ՝ Արցախում, չունենան հավատ դեպի ապագան, որ մարդիկ չհավատան, որ իրենք կարող են հաջողության հասնել և դուրս գան այստեղից։ Այս իմաստով և Բերձորի, և մինչ այդ տեղի ունեցած մյուս դեպքերը ցույց են տալիս, որ դա իմ նշանակման հետ չի կապված: Այդ դեպքերը նաև իմ այստեղ գալու պատճառ դարձան, որովհետև ես համարել եմ, որ այդ սադրանքը և այդ մոտեցումը հնարավոր կլինի կոտրել, եթե այստեղ մարդիկ համախմբվեն՝ և Արցախից, և նաև դրսից։
Հիմա ադրբեջանական սադրանքներն ավելի հաճախակի են դարձել, դա սպասելի էր: Եթե դուք հիշում եք Կառավարության առաջին նիստում հարցերից մեկն էր այն, թե ինչպես ենք մենք պատրաստվում ձմռանը։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք, որ ամբողջ ձմռան ընթացքում դիմակայելու ենք տարբեր դժվարությունների։ Ես եկել եմ այստեղ, որ իմ օրինակով և իմ ընկերների օրինակով, որոնք կանգնած են իմ կողքին, ասենք, որ մենք այստեղից դուրս չենք գալու։ Միակ ճանապարհը, որ տեսնում ենք Ադրբեջանի հետ ինչ-որ ձևով հարաբերություն ունենալու, այն է, որ իրենք պետք է ընդունեն, որ Արցախն անկախ երկիր է լինելու, և մենք պետք է գտնենք բանաձևը, որքան էլ որ դժվար լինի, ապրելու կողք կողքի, բայց՝ առանձին։
Արցախում տեղի ունեցած հանրահավաքն իրենց համար զարմանալի էր այն առումով, որ 35-40 հազար մարդ կարող է դուրս գալ հրապարակ։ Իրենք փորձում էին բացատրություն գտնել, թե ինչպես է դա եղել։ Իմ նշանակումն իրենց համար անսպասելի էր։ Հետաքրքրությունը դեպի Արցախ, որ ստեղծվեցև՛ ռուսական, և՛ համաշխարհային մամուլում, և՛ փոփոխությունները, որոնք սկսեցին կատարվել՝ իրենց համար անսպասելի էին, և իրենք ինչ-որ ձևով պետք է արձագանքեին դրան։ Դա նորմալ է, և մենք պետք է հասկանանք, որ չպետք է ելնենք իրենց կարծիքից, այլ անենք այն, ինչ ճիշտ ենք համարում Արցախի համար։ Իսկ ճանապարհ փակելը կամ գյուղացիներին թույլ չտալն աշխատանքներ անել իրենց հողամասերում, կամ այլ բաներ՝ ցավոք, մեզ հետ նման բաներ ամեն օր կարող են պատահել: Այն հասկացողությունը, որ մենք կարող ենք հանգիստ աշխատել, սովորել, ապրել՝ չկա: Մենք պետք է պատրաստ լինենք ամենօրյա պայքարի։
Մենք ունենք ռազմական դրություն, որը ենթադրում է, որ ամեն ինչ չի կարող հրապարակային արվել։ Ռազմական իրավիճակը մեզնից պահանջում է ավելի զգույշ լինել ինֆորմացիայի հետ կապված հարցերում։ Հավատացեք, որ մենք անում ենք ամեն ինչ, որ Արցախի շահերը պաշտպանենք։
Ձախողման մասին
Այս որոշումը կայացրել եմ՝ լինելով հաջողված մարդ, ով հնարավորություն ուներ ապրելու աշխարհի ցանկացած երկրում, բայց ես ինձ համար հասկացել եմ մի բան, որ եթե ես ուզում եմ ինձ հարգեն, եթե իսկապես ուզում եմ, որ իմ երեխաները հայ մնան, ես պետք է ամեն ինչ անեմ, որ Արցախը մնա անկախ և հայկական: Ես այստեղից դուրս չեմ գալու, մինչև մենք Արցախը չդարձնենք այն տեղը, որտեղ մարդիկ կկարողանան ապրել հանգիստ և անվտանգ։

Я пришелсвоим примером доказать: мы отсюда не уйдем. Интервью Рубена Варданяна ОТ Арцаха
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян 9 декабря дал интервью Общественному телевидению Арцаха, затронув ряд актуальных тем, связанных с Арцахом.
Арменпресс представляет несколько выдержек из интервью госминистра.
О проделанной за месяц работе
Была проделана важная, но, возможно, менее заметная работа. Это позволяет мне с уверенностью сказать, что мы знаем состояние экономики Арцаха, положение арцахского общества, каковы наиболее острые проблемы, каковы глубокие и сложные вопросы, требующие непростых решений со стороны правительства и общества. Я уже готов создавать рабочие группы по этим вопросам, которые будут не только обсуждать, но и внедрять изменения.
Мы уже начали изменения в нескольких направлениях, которых пока не видно. Но поверьте, слой общества, имеющий разного рода отношения с правительством, уже ощутил эти изменения. Простой человек, возможно, не почувствовал их, но люди, имеющие дело с правительством, уже почувствовали разницу, потому что мы внедрили очень четкую культуру, подчеркнув, что наши отношения будут прозрачными, системными, и мы будем очень требовательны к людям, не выполняющим свои обязанности перед государством.
О сохранении и укреплении Арцаха
То, что началось в 1988 году, что Арцах должен быть армянским, Арцах должен быть развитой и счастливой страной— осталось прежним. Вопрос в другом: уменьшилась вера в то, что это станет реальностью. И огромная проблема в том, что люди не верят в будущее, не верят в лидеров, и с этой точки зрения ставится под сомнение то, что мы сможем достичь этой цели. Я уверен, что мы можем достичь этой цели, но это требует от нас много усилий и работы.
Вы спрашиваете, как мы собираемся достичь этой цели, и это правильный вопрос. Во-первых, нам нужно переосмыслить общий подход к управлению, нам нужно восстановить веру общества в лидерство, потому что во время кризиса, если вы не верите в своих лидеров, вы не можете сделатьничего.
Во-вторых, мы обязательно должны сделать все, чтобы люди поняли, что единственный способ победить в нынешней ситуации — это объединение.
В-третьих, мы должны признать, что перемены неизбежны, и эти перемены могут вызвать очень болезненную реакцию, прежде всего, у элиты, у которой очень часто было больше возможностей, чем у простых людей.
О формировании правительства
Прежде всего, мы хотим четко определить цели, которых несколько. Мы уже представили их президенту и правительству. Определив цели, мы подтвердим наши подходы— то, как мы видим формирование команды, по какой модели они будут работать. Важно, чтобы они согласились с этими целями и сделали все, что в их силах, для их достижения.
В эту команду могут входить и бывшие министры, и действующие министры, и новые лица. Мы определяем цель и шаги, которые должны привести нас к успеху. И мы уверены, что выбранная команда, в которую войдут как граждане, так и неграждане Арцаха, тоже будет большим изменением, потому что мы хотим обязательно включить людей, которые работали как в Армении, так и за ее пределами. И это дает Арцаху прекрасную возможность по-иному использовать наш общеармянский потенциал.
О безопасности и провокациях азербайджанской стороны
Азербайджан делает все, чтобы люди здесь, в Арцахе, потеряли веру в будущее, чтобы люди не верили, что они могут добиться успеха и выбраться отсюда. В этом смысле и Бердзор, и другие инциденты, имевшие место до этого, показывают, что это не связано с моим назначением. Эти инциденты также стали причиной моего приезда сюда, потому что я подумал, что можно будет сломить эту провокацию и этот подход, если здесь объединятся люди— как из Арцаха, так и извне.
Сейчас азербайджанские провокации участились, и этого следовало ожидать. Если вы помните, на первом заседании правительства одним из вопросов было, как мы готовимся к зиме. Мы должны быть готовы к тому, что всю зиму нам придется столкиваться с различными трудностями. Я пришел сюда, чтобы сказать, доказатьмоим примером и примером моих друзей, которые стоят рядом со мной:мы отсюда не уйдем. Единственный способ, который мы видим, чтобы иметь какие-то отношения с Азербайджаном, это то, что они должны признать, что Арцах будет независимой страной, и мы должны найти решение, как бы трудно это ни было, жить бок о бок, но… отдельно.
Митинг в Арцахе был для них неожиданным в том смысле, что на площадь вышли 35-40 тысяч человек. Они пытались найти объяснение тому, как это произошло. И мое назначение было для них неожиданным. И интерес к Арцаху, возникший как в российской, так и в мировой прессе, и начавшиеся перемены были для них неожиданными, и они должны были как-то на это отреагировать.
Это нормально, и мы должны понимать, что не должны следовать их мнению, а делать то, что считаем правильным для Арцаха. И перекрывать дорогу, или не давать сельчанам работать на своих участках, или что-то еще — подобное, к сожалению, может происходить с нами каждый день. Нет того понимания, что можно спокойно работать, учиться и жить. Мы должны быть готовы к ежедневной борьбе.
У нас военное положение, а значит, не все можно делать публично. Военная обстановка требует от нас большей осторожности в вопросах, связанных с информацией. Поверьте, что мы делаем все для защиты интересов Арцаха.
О провале
Я принял это решение, будучи успешным человеком, который имел возможность жить в любой стране мира, но кое-что понял для себя, что если я хочу, чтобы меня уважали, если я действительно хочу, чтобы мои дети оставались армянами, мне нужно, чтобы Арцах оставался независимым и армянским. Я отсюдане уйду, пока мы не сделаем Арцах местом, где люди могут жить в мире и безопасности.