Ես եկել եմ այստեղ, որ իմ օրինակով ասեմ՝ մենք այստեղից դուրս չենք գալու. Ռուբեն Վարդանյանի հարցազրույցը Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանը
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը դեկտեմբերի 9-ին հարցազրույց է տվել Արցախի Հանրային հեռուստատեսությանն՝ անդրադառնալով Արցախին վերաբերող մի շարք հրատապ թեմաների: «Արմենպրես»-ը ստորև ներկայացնում է պետնախարարի հարցազրույցից մի քանի հատված.
Պաշտոնավարման մեկ ամսում կատարված աշխատանքի մասին
Կատարվել է կարևոր, բայց միգուցե ոչ այնքան տեսանելի աշխատանք: Դա ինձ թույլ է տալիս վստահ ասել, որ մենք գիտենք, թե ինչ վիճակում է գտնվում Արցախի տնտեսությունը, ինչ իրավիճակում է գտնվում Արցախի հասարակությունը, որոնք են ամենասուր խնդիրները, որոնք են այն խորքային և դժվար հարցերը, որոնք ոչ հեշտ որոշումներ են պահանջում Կառավարությունից և հասարակությունից: Ես արդեն պատրաստ եմ այդ հարցերի շուրջ ստեղծել աշխատանքային խմբեր, որոնք ոչ թե միայն կքննարկեն, այլ կիրականացնեն տարբեր ուղղություններով փոփոխություններ: Մի քանի ուղղություններով արդեն սկսել ենք փոփոխությունները, որոնք չեն երևում: Բայց հավատացեք՝ հասարակության մի շերտ, որը տարատեսակ հարաբերություններ է ունենում Կառավարության հետ, արդեն զգացել է այդ փոփոխությունները: Գուցե հասարակ մարդը փոփոխություն չի զգացել, բայց Կառավարության հետ հարաբերություն ունեցող մարդիկ արդեն զգացել են տարբերությունը, որովհետև մենք մտցրել ենք շատ հստակ մշակույթ, կտրուկ պայմաններ՝ շեշտելով, որ մեր հարաբերությունները լինելու են թափանցիկ, համակարգային, և շատ պահանջկոտ ենք լինելու այն մարդկանց նկատմամբ, ովքեր իրենց պարտավորությունները պետության հանդեպ չեն կատարում:
Արցախը պահելու, ուժեղացնելու մասին
Այն, ինչը սկսվել է 1988 թվականից, որ Արցախը պետք է լինի հայկական, Արցախը պետք է լինի զարգացած և երջանիկ երկիր՝ նույնն է մնացել: Հարցն այլ է. նվազել է հավատն առ այն, որ դա իրականություն է դառնալու: Եվ մարդկանց մոտ ավելի մեծ խնդիր է այն, որ իրենք չեն հավատում ապագային, չեն հավատում առաջնորդներին, ղեկավարներին, և այս տեսանկյունից կասկածի տակ է դրվում, որ մենք կարող ենք հասնել այդ նպատակին: Ես վստահ եմ, որ մենք կարող ենք հասնել այդ նպատակին, դա մեզանից մեծ ջանք և աշխատանք է պահանջում:
Դուք հարցնում եք, թե ինչպե՞ս ենք հասնելու այդ նպատակին, և դա ճիշտ հարց է: Նախ, մենք պետք է վերանայենք կառավարման ընդհանուր մոտեցումը, մենք պետք է վերականգնենք հասարակության հավատը ղեկավարության նկատմամբ, որովհետև ճգնաժամի ժամանակ, եթե դու չես հավատում քո առաջնորդներին, եթե դու չես հավատում քո ղեկավարությանը՝ ոչինչ չես կարող անել:
Երկրորդ, մենք անպայման պետք է ամեն ինչ անենք, որ մարդիկ հասկանան, որ ստեղծված իրավիճակում մեր հաղթանակի միակ ճանապարհը միավորման մեջ է:
Երրորդ, մենք պետք է ընդունենք, որ փոփոխություններն անխուսափելի են, և այդ փոփոխությունները կարող են շատ ցավոտ արձագանք առաջացնել, առաջին հերթին, էլիտայի շրջանում, որոնք շատ հաճախ ավելի շատ հնարավորություններ են ունեցել, քան հասարակ մարդիկ:
Կառավարության ձևավորման մասին
Մենք, նախևառաջ, ուզում ենք հստակ սահմանել նպատակները, որոնք մի քանիսն են: Դրանք արդեն ներկայացրել ենք և նախագահին, և Կառավարությանը: Նպատակները սահմանելով՝ մենք հաստատելու ենք այն մոտեցումները, թե ինչպես ենք տեսնում թիմի ձևավորումը, ինչ մոդելով են նրանք աշխատելու: Կարևոր է, որ նրանք համաձայնեն այդ նպատակներին և ամեն ինչ անեն դրանց իրականացման համար:
Այդ թիմի մեջ կարող են լինել և՛ նախկին նախարարներ, և՛ ժամանակավոր պաշտոնակատարներ, և՛ նոր մարդիկ: Մենք սահմանում ենք նպատակը և այն քայլերը, որոնք պետք է մեզ բերեն հաջողության: Եվ մենք վստահ ենք, որ ընտրված թիմը, որը կազմվելու է և՛ արցախցիներից, և՛ ոչ արցախցիներից, ևս մեծ փոփոխություն է լինելու, որովհետև մենք ուզում ենք անպայման ընդգրկել մարդկանց, որոնք աշխատել են և՛ Հայաստանում, և՛ Հայաստանից դուրս: Եվ դա մեծ հնարավորություն է տալիս Արցախին՝ այլ կերպ օգտագործելու համահայկական մեր ներուժը:
Անվտանգության և ադրբեջանական կողմի սադրանքների մասին
Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է, որ մարդիկ այստեղ՝ Արցախում, չունենան հավատ դեպի ապագան, որ մարդիկ չհավատան, որ իրենք կարող են հաջողության հասնել և դուրս գան այստեղից։ Այս իմաստով և Բերձորի, և մինչ այդ տեղի ունեցած մյուս դեպքերը ցույց են տալիս, որ դա իմ նշանակման հետ չի կապված: Այդ դեպքերը նաև իմ այստեղ գալու պատճառ դարձան, որովհետև ես համարել եմ, որ այդ սադրանքը և այդ մոտեցումը հնարավոր կլինի կոտրել, եթե այստեղ մարդիկ համախմբվեն՝ և Արցախից, և նաև դրսից։
Հիմա ադրբեջանական սադրանքներն ավելի հաճախակի են դարձել, դա սպասելի էր: Եթե դուք հիշում եք Կառավարության առաջին նիստում հարցերից մեկն էր այն, թե ինչպես ենք մենք պատրաստվում ձմռանը։ Մենք պետք է պատրաստ լինենք, որ ամբողջ ձմռան ընթացքում դիմակայելու ենք տարբեր դժվարությունների։ Ես եկել եմ այստեղ, որ իմ օրինակով և իմ ընկերների օրինակով, որոնք կանգնած են իմ կողքին, ասենք, որ մենք այստեղից դուրս չենք գալու։ Միակ ճանապարհը, որ տեսնում ենք Ադրբեջանի հետ ինչ-որ ձևով հարաբերություն ունենալու, այն է, որ իրենք պետք է ընդունեն, որ Արցախն անկախ երկիր է լինելու, և մենք պետք է գտնենք բանաձևը, որքան էլ որ դժվար լինի, ապրելու կողք կողքի, բայց՝ առանձին։
Արցախում տեղի ունեցած հանրահավաքն իրենց համար զարմանալի էր այն առումով, որ 35-40 հազար մարդ կարող է դուրս գալ հրապարակ։ Իրենք փորձում էին բացատրություն գտնել, թե ինչպես է դա եղել։ Իմ նշանակումն իրենց համար անսպասելի էր։ Հետաքրքրությունը դեպի Արցախ, որ ստեղծվեցև՛ ռուսական, և՛ համաշխարհային մամուլում, և՛ փոփոխությունները, որոնք սկսեցին կատարվել՝ իրենց համար անսպասելի էին, և իրենք ինչ-որ ձևով պետք է արձագանքեին դրան։ Դա նորմալ է, և մենք պետք է հասկանանք, որ չպետք է ելնենք իրենց կարծիքից, այլ անենք այն, ինչ ճիշտ ենք համարում Արցախի համար։ Իսկ ճանապարհ փակելը կամ գյուղացիներին թույլ չտալն աշխատանքներ անել իրենց հողամասերում, կամ այլ բաներ՝ ցավոք, մեզ հետ նման բաներ ամեն օր կարող են պատահել: Այն հասկացողությունը, որ մենք կարող ենք հանգիստ աշխատել, սովորել, ապրել՝ չկա: Մենք պետք է պատրաստ լինենք ամենօրյա պայքարի։
Մենք ունենք ռազմական դրություն, որը ենթադրում է, որ ամեն ինչ չի կարող հրապարակային արվել։ Ռազմական իրավիճակը մեզնից պահանջում է ավելի զգույշ լինել ինֆորմացիայի հետ կապված հարցերում։ Հավատացեք, որ մենք անում ենք ամեն ինչ, որ Արցախի շահերը պաշտպանենք։
Ձախողման մասին
Այս որոշումը կայացրել եմ՝ լինելով հաջողված մարդ, ով հնարավորություն ուներ ապրելու աշխարհի ցանկացած երկրում, բայց ես ինձ համար հասկացել եմ մի բան, որ եթե ես ուզում եմ ինձ հարգեն, եթե իսկապես ուզում եմ, որ իմ երեխաները հայ մնան, ես պետք է ամեն ինչ անեմ, որ Արցախը մնա անկախ և հայկական: Ես այստեղից դուրս չեմ գալու, մինչև մենք Արցախը չդարձնենք այն տեղը, որտեղ մարդիկ կկարողանան ապրել հանգիստ և անվտանգ։

Restoring people’s faith, uniting, accepting that change is inevitable – Takeaways from Ruben Vardanyan's interview
YEREVAN, DECEMBER 10, ARMENPRESS. State Minister of Artsakh (Nagorno Karabakh) Ruben Vardanyan gave an interview to the Artsakh Public Television where he spoke about several pressing issues.
ARMENPRESS presents several takeaways from the interview.
1 month in office:
“Important, but perhaps not very visible work has been done. This allows me to confidently say that we know the state of the economy of Artsakh, the state of the society, we know the most pressing issues and the deep and complicated problems which require difficult decisions from the government and the society. I am now ready to form working groups around these issues which will not simply discuss but will start implementing changes in various directions. We’ve already began making changes in several directions, which are not visible. But believe me, a part of the society that is having various relations with the government has already felt these changes. Perhaps the ordinary person hasn’t felt change, but people who are dealing with the government have felt the difference because we have introduced a very clear culture, strict conditions, emphasizing that our relations will be transparent, systematic, and we will be very demanding towards those who are not fulfilling their obligations to the state.”
On developing and strengthening Artsakh
“What began in 1988, that Artsakh must be Armenian, Artsakh must be a developed and happy country, remains the same. That’s not the issue: I see that faith that this will become reality has decreased. And there is a bigger problem that people don’t have faith in the future, don’t have faith in leaders, and from this perspective it is being doubted whether we can achieve this goal. I am sure that we can achieve this goal, it requires great efforts and work.
You are asking how we will achieve this goal, and that’s the right question. First of all, we must revise the general governance approach, we must restore the public’s faith for their leadership, because at times of crisis if you don’t believe in your leaders you can’t do anything. Second, we must definitely do everything so that people realize that in this situation the only way to victory is in our unity. Third, we must accept that changes are inevitable, and these changes could cause a very painful reaction, first of all among the elites who’ve very often had more opportunities than regular people.
On formation of government
“First of all we want to clearly define the goals, and there are several goals. We’ve already presented this to the President and the Cabinet. By defining the goals we will affirm the approach on how we see the formation of our team, and by which model they will work. It is important that they agree to these goals and do everything for their realization.
This team can include both former ministers, acting ministers and new officials. We are defining the goal and actions which should lead us to success. And we are sure that our team, comprised of both Artsakhians and non-Artsakhians will also be a change because we really want to include people who’ve worked both in and out Armenia. And this gives big opportunities to Artsakh to utilize our pan-Armenian potential.
On Security and the Azerbaijani provocations
“Azerbaijan is doing everything in order to make people in Artsakh lose faith for the future, in order for people to stop believing in success and eventually leave. In this sense, the Berdzor incident and all other incidents show that it isn’t related with my appointment. These incidents were among the reasons that I came here because I consider that it will be possible to break that provocation and approach if people unite here, from Artsakh and from elsewhere.
Now the Azerbaijani provocations have become more frequent, this was expected. If you remember, one of the issues at the first Cabinet meeting was about preparations for winter. We must be ready to withstand various difficulties throughout the winter. I came here to show with my example and the example of my friends who stand by me that we will not leave from here. The only way we see of having some kind of relations with Azerbaijan is that they must accept that Artsakh will be an independent country and we must find a formula – as difficult as it may be - to live side by side, but separately.
The rally in Artsakh was surprising for them in the sense that 35-40 thousand people can get together in the plaza. They were trying to find explanations how that happened. My appointment [as State Minister] was unexpected for them. The generated interest for Artsakh in both Russian and global media and the changes that began were unexpected for them and they had to react somehow. That’s normal, and we must realize that we shouldn’t stem from their opinion, rather we must do whatever we find to be right for Artsakh. And the blocking of the road or the obstruction of farmers in doing their agricultural work, unfortunately such things can happen to us every day. There is no such way of thinking that we can calmly work, learn or live. We must be ready for everyday struggle.
We have martial law that implies that not everything can be done publicly. Martial law requires us to be very careful in issues related to information. Believe me, we are doing everything to protect the interests of Artsakh.
I have made this decision [move to Artsakh] by being a successful man who had the chance to live anywhere in the world, but I understood something for myself: If I want to be respected, If I truly want my children to remain Armenian, I have to do everything I can for Artsakh to remain independent and Armenian. I will not leave until we make Artsakh the place where people can live calmly and safely.”