Արցախի նախագահը հանդիպել է Մարսելի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Ֆրանսիայի Հանրապետությունում գտնվող Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը դեկտեմբերի 9-ին հանդիպել է Մարսելի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից, հանդիպումը, որը կազմակերպել էր Ֆրանսահայ միությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) Մարսելի տեղական կառույցը, տեղի է ունեցել Մարսելի Սրբոց Թարգմանչաց առաքելական մայր եկեղեցու վարչական կենտրոնում:
Երկրի ղեկավարը շնորհակալություն է հայտնել Մարսելի հայ համայնքին մշտապես Արցախի կողքին լինելու համար, նշելով, որ ֆրանսահայերն առանցքային դերակատարություն ունեն ֆրանսիական իշխանությունների հետ կապերի զարգացման հարցում:
Նախագահ Հարությունյանը հանդիպման մասնակիցներին է ներկայացրել Արցախում տիրող իրավիճակը, սոցիալ-տնտեսական կարիքները, ինչպես նաև այն ծրագրերը, որոնք ուղղված են պատերազմի հետևանքով բռնի տեղահանված անձանց, ենթակառուցվածքային ռազմավարական խնդիրների լուծմանը, բնակչության բնականոն կենսագործունեության համար բավարար պայմանների ստեղծմանը:

Президент Арцаха встретился с представителями армянской общины Марселя
9 декабря делегация во главе с президентом Республики Арцах Араиком Арутюняном, находящаяся с рабочим визитом во Франции, встретилась с представителями армянской общины Марселя.
Как сообщили Арменпресс в аппарате президента Арцаха, встреча, организованная местной структурой Координационного совета франко-армянских союзов (CCAF) в Марселе, состоялась в административном центре Собора Таргманчац (Святых Переводчиков Писания) Армянской Апостольской Святой Церкви в Марсель.
Глава государства поблагодарил армянскую общину Марселя за то, что она всегда находится на стороне Арцаха, отметив, что французские армяне играют ключевую роль в развитии отношений с французскими властями.
Президент Арутюнян представил участникам встречи нынешнюю ситуацию в Арцахе, социально-экономические потребности, а также программы, направленные на решение стратегических инфраструктурных проблем вынужденных переселенцев в результате войны и создание достаточных условий для нормальной жизнь населения.