Փոխվելով, սխալներն ուղղելով ու միասին խնդիրները լուծելով՝ մենք կկարողանանք երաշխավորել Արցախի ապագան. Ռուբեն Վարդանյան
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Ռուբեն Վարդանյանը երկրի անկախության հանրաքվեի,ՍահմանադրությանևՄարդու հիմնարար իրավունքներիօրվա առթիվ ուղերձով է հանդես եկել: Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է պետական նախարարի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, ուղերձում, մասնավորապես, ասված է.
«Երեսունմեկ տարի առաջ այս օրըԼեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունում կայացավ անկախության համահանրապետական հանրաքվեն: Քվեարկությանը 108 736 մասնակիցներից անկախությանը «կողմ» քվեարկեց 108 615-ը (քվեարկողների 99,89 %-ը):
Երեք տասնամյակ շարունակ Արցախի ժողովուրդը շարունակում է պայքարել ու պահանջել միջազգային հանրությունից, ինչպես նաև Ադրբեջանից՝ հարգել ու ճանաչել իր անկախ ապրելու իրավունքը: Արցախցիների ազատ ապրելու կամքը կոտրելու համար Ադրբեջանը ձեռնարկել է լայնամասշտաբ պատերազմներ՝ պատճառել անդառնալի կորուստներ և ցավ, բայց այդքանով հանդերձ՝ արցախահայերը շարունակում են համառ կերպով պայքարել իրենց մայր հողի վրա ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքի համար:
Որպես պետնախարար՝ տարբեր առիթներով շփվել եմ Ստեփանակերտում և Արցախի այլ շրջաններում ապրող իմ հայրենակիցների հետ: Գիտեմ, թե որքան անորոշություն, դառնություն ու ցավ կա արցախցիների սրտում, բայց ես նաև տեսել եմ նրանց համառությունը, սեփական հողի վրա ապրելու համառ ձգտումը: Արցախի հանդեպ սերն ու նվիրումը բառերովչես կարող բացատրել, դա տոկոնության և չհանձնվելու ցուցիչ է:
Ես ձեր բոլորի հետ միասին պատրաստ եմ շարունակել այս բարդ ճանապարհը, որն ընտրել ենք 31 տարի առաջ այս օրը:
Բայց մենք, լինելով ուժեղ և համառ մարդիկ, պետք է նաև սովորենք մեր սխալները վերհանել, չվախենալ դրանք շտկելուց, տեսնենք խնդիրները և աշխատենք դրանց լուծման ուղղությամբ: Ինձ համար շատ կարևոր է նաև պատերազմների հետևանքով տեղահանված արցախցիների ճակատագիրը և նրանց ակտիվ ներգրավվածությունը Արցախի կյանքում, որը հնարավոր է միայն կենսական պայմանների առկայության դեպքում՝ ապահովելով անվտանգությունը, ստեղծելով բարենպաստ պայմաններ՝ նրանց հայրենիք վերադարձը հնարավորինս արագ կազմակերպելու համար։
Փոխվելով, սխալները ուղղելով ու միասին խնդիրները լուծելով՝ մենք կկարողանանք փոխել մեր ներկան ու երաշխավորել ապագա՝ Արցախի համար: Արցախում ապրող շուրջ 30 հազար երեխաներն արժանի են լուսավոր ու ապահով ապագա ունենալ, արժանի են վայելել խաղաղությունը և չառերեսվել նոր պատերազմի հետ, նրանք արժանի են մեծանալ ու ապրել ազատ, անկախ ու ժողովրդավար Արցախում: Եկեք մեր գործով, նվիրումով ու միասնականությամբ նրանց համար երաշխավորենք այդ ապագան»:

Меняясь, исправляя ошибки и решая проблемы вместе, мы обеспечим будущее Арцаха. Рубен Варданян
Государственный министр Республики Арцах Рубен Варданян выступил с посланием по случаю референдума о независимости страны, Дня Конституции и прав человека.
Как передает Арменпресс со ссылкой на сообщение аппарата государственного министра, в послании, в частности, говорится:
«Тридцать один год назад в этот день в Нагорно-Карабахской Республике прошел референдум о национальной независимости. Из 108 736 участников голосования за независимость проголосовали 108 615 (99,89% избирателей).
На протяжении трех десятилетий народ Арцаха продолжает бороться и требует от международного сообщества, а также от Азербайджана уважения и признания его права на самостоятельную жизнь. Чтобы сломить волю граждан Арцаха к свободной жизни, Азербайджан развязал широкомасштабные войны, причинив невосполнимые потери и боль, но, несмотря на это, армяне Арцаха продолжают упорно бороться за право жить свободно и независимо на своей Родине.
Как государственный министр я неоднократно общался со своими соотечественниками, проживающими в Степанакерте и других районах Арцаха. Я знаю, сколько неуверенности, горечи и боли в сердцах арцахцев, но я также видел их упорство, их упорное желание жить на своей земле. Любовь и преданность Арцаху невозможно объяснить словами, это показатель терпения и непреклонности.
Вместе со всеми вами я готов сегодня продолжить этот нелегкий путь, который мы выбрали 31 год назад.
Но мы, люди сильные и несгибаемые, тоже должны научиться признавать свои ошибки, не бояться их исправлять, видеть проблемы и работать над их решением. Судьба перемещенных в результате войн жителей Арцаха и их активное участие в жизни Арцаха также очень важны для меня, а это возможно только при наличии бытовых условий, обеспечении безопасности, создании благоприятных условий для организации их возвращения на Родину как можно быстрее.
Меняясь, исправляя ошибки и сообща решая проблемы, мы сможем изменить наше настоящее и обеспечить будущее Арцаха. Около 30 тысяч детей, проживающих в Арцахе, заслуживают светлого и безопасного будущего, заслуживают того, чтобы жить в мире и не столкнуться с новой войной, заслуживают того, чтобы расти и жить в свободном, независимом и демократическом Арцахе. Давайте обеспечим им это будущее делом — нашей работой, самоотдачей и единством».