Արցախի ԱԺ-ն աշխարհի բոլոր պետություններին առաջարկել է ցեղասպանություն որակել Ադրբեջանի սադրիչ գործողություններն Արցախի դեմ
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 9 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Ազգային ժողովն աշխարհի բոլոր պետություններին և նրանց խորհրդարաններին առաջարկել է դատապարտել Ադրբեջանի ներկայիս սադրիչ գործողությունները Արցախի և նրա ժողովրդի նկատմամբ և որակել այն որպես 21-րդ դարում իրականացվող ցեղասպանություն:
«Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի Ազգային ժողովից:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Արցախի ԱԺ նախագահ Արթուր Թովմասյանը դեկտեմբերի 9-ի՝ ՄԱԿ-ի կողմից հաստատված ցեղասպանությունների կանխարգելման և դատապարտման օրվա առիթով հրապարակել է Արցախի ԱԺ առաջարկությունը.
«Ռուսաստանի Դաշնությանը, Ամերիկայի Միացյալ Նահանգներին, Ֆրանսիային, աշխարհի բոլոր պետություններին և նրանց խորհրդարաններին Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովն առաջարկում է ՝ դատապարտել Ադրբեջանի ներկայիս սադրիչ գործողությունները Արցախի Հանրապետության ու նրա ժողովրդի նկատմամբ և որակել այն որպես 21-րդ դարում իրականացվող ցեղասպանություն»,-ասված է առաջարկում:

Nagorno Karabakh parliament calls for international condemnation of Azeri actions, acknowledgment of ongoing genocide
STEPANAKERT, DECEMBER 9, ARMENPRESS. The Parliament of Artsakh (Nagorno Karabakh) is proposing all countries of the world to condemn Azerbaijan’s ongoing provocations against Artsakh and its people and label it as a 21st century genocide.
Speaker of Parliament of Artsakh Artur Tovmasyan published the Artsakh Parliament’s statement on the occasion of the UN Dayof Commemoration and Dignity of the Victims of the Crime of Genocide and of the Prevention of this Crime.
“The National Assembly of the Republic of Artsakh is proposing the Russian Federation, the United States of America, France, all states of the world and their parliaments to condemn Azerbaijan’s current provocative actions against the Republic of Artsakh and its people and label it as genocide which is being committed in the 21st century,” the statement reads.