Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը մասնակցել է նաև Վիտալի Բալասանյանը. Արցախի ԱԽ գրասենյակը պարզաբանում է տարածել
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի գրասենյակը պարզաբանում է տարածել դեկտեմբերի 7-ին Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանի հանդիպման վերաբերյալ:
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Արցախի անվտանգության խորհրդի գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունը.
«Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի գրասենյակն իրազեկում է, որ Արցախի Հանրապետությունում տեղակայված Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմի միջնորդությամբ և մասնակցությամբ Ադրբեջանի ներկայացուցիչների հետ անցկացվող հանդիպումներին Արցախի Հանրապետության կողմից մասնակցում են միայն լիազորված ներկայացուցիչները:
Մասնավորապես, ս.թ. դեկտեմբերի 7-ին ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի մշտական տեղակայման վայրում անցկացված հանդիպմանը Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը մասնակցել է՝ որպես Արցախում տեղակայված ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության հարցերը համակարգող:
Հարկ ենք համարում հանրությանը տեղեկացնել, որ Արցախի Հանրապետության Անվտանգության խորհրդի քարտուղարը ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ տեղի ունեցած ձևաչափով հանդիպումներին հանդես է գալիս բացառապես Արցախի Հանրապետության շահերի պաշտպանության դիրքերից:
Անդրադառնալով վերը նշված հանդիպմանը՝ տեղեկացնում ենք, որ Արցախի Հանրապետության ներկայացուցիչը փաստարկներով և հիմնավորումներով բարձրաձայնել է արցախյան կողմի մտահոգությունները թե՛ Արցախում Ադրբեջանի գործողությունների հետևանքով ստեղծված էկոլոգիական բնույթի խնդիրների, և թե՛ մյուս անվտանգային մարտահրավերների մասին: Միևնույն ժամանակ կրկին շեշտում ենք, որ արցախյան կողմը շարունակելու է բոլոր հնարավոր միջոցներով Արցախի շահերը պաշտպանելու հանձնառությունը»։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցները դեկտեմբերի 7-ին տեղեկություններ էին տարածում Արցախում ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հրամանատարության հետ բանակցությունների վերաբերյալ: Համաձայն ադրբեջանական լրատվամիջոցների և տելեգրամյան ալիքների տարածած տեղեկությունների՝ քննարկվել են բնապահպանական հարցեր:
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը բնապահպանական կեղծ հիմնավորումներով դեկտեմբերի 3-ին փակել էր Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղին: ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ երեք ժամից ավել տևած բանակցություններից հետո ադրբեջանցիները բացել էին ճանապարհը:

На встрече с представителями Азербайджана присутствовал и Виталий Баласанян: разъяснения Совета безопасности Арцаха
Офис Совета безопасности Республики Арцах распространил разъяснение по поводу участия секретаря Совета безопасности Виталия Баласаняна на встрече с представителями Азербайджана.
«Арменпресс» представляет сообщение Офиса Совета безопасности Арцаха.
«Офис Совета безопасности Республики Арцах сообщает, что во встречах, проводимых с представителями Азербайджана, при посредничестве и участии миротворческих сил Российской Федерации, дислоцированных в Республике Арцах, участвуют только уполномоченные представители Республики Арцах
В частности, 7 декабря с. г. секретарь Совета безопасности Республики Арцах принял участие в совещании, проведенном в месте постоянной дислокации российских миротворческих сил, в качестве координатора по вопросам взаимодействия с российскими миротворческими войсками, дислоцированными в Арцахе.
Считаем необходимым довести до сведения общественности, что секретарь Совета безопасности на встречах, проводимых при посредничестве российских миротворцев, дислоцированных в Республике Арцах, действует исключительно с позиции защиты интересов Республики Арцах.
Касаясь вышеупомянутой встречи, сообщаем, что представитель Республики Арцах с аргументами и обоснованиями выразил обеспокоенность арцахской стороны как экологическими проблемами, созданными в результате действий Азербайджана в Арцахе, так и другими вызовами безопасности. В то же время, вновь подчеркиваем, что арцахская сторона продолжит защищать интересы Арцаха всеми возможными средствами».
7 декабря азербайджанские СМИ распространили информацию о переговорах с командованием российских миротворческих сил, дислоцированных в Арцахе. Согласно информации, распространенной азербайджанскими СМИ и Telegram-каналами, обсуждались экологические вопросы.
Напомним, что 3 декабря Азербайджан, приводя ложные экологические обоснования, перекрыл автодорогу Степанакерт-Горис. После более чем трехчасовых переговоров с российскими миротворческими войсками азербайджанцы открыли дорогу.