ՀՀ նախագահը ուղերձ է հղել Սպիտակի երկրաշարժի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը երկրաշարժի 34-րդ տարելիցի կապակցությամբ ուղերձ է հղել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ուղերձում, մասնավորապես, ասվում է.
«Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր մենք ոգեկոչում ենք Սպիտակի ավերիչ երկրաշարժի անմեղ զոհերին և խոնարհվում նրանց հիշատակի առաջ:
1988 թվականի դեկտեմբերի 7-ը մեր պատմության ամենաողբերգական օրերից մեկն է։
34 տարի առաջ բնության աղետին զոհ գնացին շուրջ երեք տասնյակ հազար մեր քաղաքացիներ, հարյուր հազարավորները դարձան անօթևան: Երկրի տնտեսությանը, բնակչության ներուժին և հոգեբանությանը հասցվեց հսկայական հարված, որի հետևանքները զգալի են նաև այսօր։
Միևնույն ժամանակ, բնական աղետները փորձություններ են պետությունների ու ժողովուրդների համար, որոնք ի ցույց են դնում պետականության ու հասարակության դիմադրողականության ներքին պաշարը։
Մեր ժողովուրդը կարողացավ ծանր ճիգով, ընթացող պատերազմի ու պետականության կերտման բախտորոշ այդ ժամանակահատվածում միաբանվել, ամրանալ ոգով ու կամքով և կրկին կառուցել ու ստեղծել։
Այս նվիրական գործից անմասն չմնացին ամբողջ աշխարհում սփռված մեր հայրենակիցները, հայ ժողովրդի մեծ բարեկամ պետություններն ու անհատները, որոնք իրենց անգնահատելի ու անուրանալի աջակցությունը ցուցաբերեցին երկրաշարժի հետևանքները վերացնելու, աղետից տուժած մեր բնակավայրերը, կրթական ու արդյունաբերական կառույցները վերականգնելու գործին:
Մեր պետության և հասարակության բոլոր ջանքերն ամեն օր պետք է միտված լինեն երկրաշարժի նյութական ու բարոյական հետևանքների վերացմանն ու չեզոքացմանը, որովհետև անմեղ զոհերի հիշատակը հարգելու լավագույն միջոցը վերականգնված, զարգացող ու ծաղկող մեր քաղաքներն ու գյուղերն են, Գյումրիի, Սպիտակի, Վանաձորի ու տասնյակ համայնքների կրթական ու արդյունաբերական կառույցները, կանաչող այգիներն ու լուսավոր փողոցները»:

Президент Армении обратился с посланием по случаю 34-й годовщины Спитакского землетрясения
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян обратился с посланием по случаю 34-й годовщины землетрясения. Как сообщает «Арменпресс», в послании, в частности, говорится:
«Дорогие соотечественники, сегодня мы поминаем невинных жертв разрушительного Спитакского землетрясения и преклоняемся перед их памятью.
7 декабря 1988 года - один из самых трагических дней нашей истории.
34 года назад в результате стихийного бедствия погибло около трех десятков тысяч наших соотечественников, сотни тысяч остались без крова. Экономике страны, потенциалу и психологии народа был нанесен огромный удар, последствия которого ощутимы и сегодня.
Стихийные бедствия являются испытанием для государств и народов, демонстрирующим внутренний резерв государственности и сопротивляемости общества.
В то судьбоносное время войны и построения государственности наш народ смог сплотиться, укрепиться духом и волей, созидать и строить.
В этом заветном деле не остались в стороне и наши соотечественники, рассеянные по всему миру, дружественные армянскому народу государства и люди, которые оказали свое неоценимое содействие ликвидации последствий землетрясения, восстановлению пострадавших от катаклизма населенных пунктов, образовательных и промышленных сооружений.
Все усилия нашего государства и общества каждый день должны направляться на устранение материальных и моральных последствий землетрясения, потому что лучшим способом чтить память невинных жертв станут восстановленные, развивающиеся и цветущие города и села, зеленеющие парки и освещенные улицы, образовательные и промышленные строения Гюмри, Спитака, Ванадзора и десятков других общин».