Տեղի է ունեցել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց հարցերով զբաղվող ազգային հանձնաժողովի նիստ
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, ողջունելով ներկաներին՝ վարչապետը հիշեցրել է, որ դեկտեմբերի 3-ին նշվում է Հաշմանդամություն ունեցող անձանց միջազգային օրը և հավելել, որ այսօրվա նիստը անցկացվում է նաև այդ հանգամանքը հաշվի առնելով: «Պիտի ընդգծեմ, որ նախորդ հանդիպման ժամանակ որոշակի պայմանավորվածություններ էինք ձեռք բերել և, կարծես, դրանց իրականացումն ընթացքի մեջ է: Մասնավորապես, հիշում եմ, որ պայմանավորվել էինք վավերացնել Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրությունը, և դա արդեն տեղի է ունեցել Ազգային ժողովում:
Ուզում եմ ասել հետևյալը. հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների պաշտպանության առումով քաղաքական կամքի բացակություն կամ պակասություն մենք չունենք: Եվ ցանկանում եմ ընդգծել, որ նաև իմ անձնական ընկալմամբ և ընդհանրապես մեր կառավարության մոտեցմամբ մենք հարցը չենք դիտարկում բարեգործության տրամաբանության մեջ, որովհետև խոսքը մեր երկրում մարդկանց ներուժի լիարժեք զարգացման և օգտագործման մասին է: Եվ այս առումով, չգիտեմ ինչքանով է դա լավ կամ վատ հնչում, իմ և մեր կառավարության վերաբերմունքը չի տարբերվում, որովհետև խոսքը մեր երկրում մարդկային պոտենցիալը զարգացնելու և դա ի նպաստ մեր երկրի զարգացմանը ներդնելու համար պատշաճ պայմաններ ստեղծելու մասին է:
Նաև գործնական քայլեր կան, որ առաջիկայում մենք կանենք: Մասնավորապես, տեղյակ եք, որ այժմ Զինված ուժերում և մի շարք այլ ծառայություններում բարեփոխումներ ենք իրականացնում: Նկատեցի, որ, օրինակ՝ շատ ծառայություններում որոշակի սահմանափակումներ կան մարդկանց ծառայության մեջ ներգրավելու: Ես հանձնարակական եմ տվել, որպեսզի Զինված ուժերում, Ոստիկանությունում, Ազգային անվտանգության ծառայությունում, Արտաքին հետախուզական ծառայությունում, Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում նկատի ունենալ և հաշվի առնել, որ ակնհայտորեն կան հաստիքներ, աշխատատեղեր, որոնց պարագայում սահմանափակումներ մտցնելու որևէ տրամաբանություն չկա:
Հետևաբար, հույս ունեմ, որ այս առումով էլ առաջիկայում մենք որոշակի փոփոխություններ կունենանք: Օրինակ՝ Արտակարգ իրավիճակների նախարարությունում կառուցակարգային լուծումների ենք գնացել, որպեսզի հնարավոր լինի այն մարդկանց համար, ովքեր լիարժեք կարող են աշխատել ոլորտում՝ աշխատեն, oրինակ, նույն Ճգնաժամային կառավարման կենտրոնում: Նույն էլ հիմա ժամանակակից պայմաններում բոլոր ոլորտներում կա հնարավորություն, և մենք պետք է հարցի դիտանկյունը փոխենք և հակառակը սկսենք:
Հանրակրթության ոլորտում բարեփոխումների մեր նպատակն այն է, որ մենք հենց նախադպրոցական կրթությունից նպաստենք երեխայի պոտենցիալի լիարժեք զարգացմանը և բացահայտմանը: Եվ մեր քաղաքականության մեջ որևէ ձևով չպետք է այս առումով տարբերակենք հաշմանդամություն ունեցող երեխաներին հաշմանդամություն չունեցող երեխաներից: Բոլոր երեխաներն էլ առանձնահատուկ մոտեցման կարիք ունեն, որովհետև մեկն ավելի չար է, մյուսը պակաս և այլն: Հարցի մեր ընկալումը տեղավորվում է այս շրջանակում:
Իհարկե, կան բազմաթիվ հարցեր՝ սկսած ենթակառուցվածքայինից, վերջացրած սոցիալ-հոգեբանական: Հանրային հոգեբանության մեջ էլ կա փոփոխություններ բերելու անհրաժեշտություն: Բայց նաև սա այն հարցը չէ, որ մենք պիտի հույս ունենանք, որ մի շաբաթում կլուծենք: Մյուս կողմից էլ՝ մենք այս ճանապարհին ոչ մի վայրկյան կանգ առնելու իրավունք չունենք: Եվ հույս ունեմ, որ կկարողանանք դինամիկա ունենալ և այդ դինամիկայով առաջ շարժվել»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Անցնելով օրակարգային հարցերին՝ նիստի մասնակիցները քննարկել են Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների մասին կոնվենցիայի կամընտիր արձանագրության վավերացումից հետո նախատեսվող քայլերն ու գործողությունները: Նիստի մասնակիցները ողջունել են արձանագրության վավերացումը և նշել, որ այս գործընթացը ձգվում էր ավելի քան 12 տարի:
Նիստում անդրադարձ է կատարվել նաև Հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքների ապահովմանը, մասնավորապես, բազմաբնակարան շենքերում, հասարակական նշանակություն ունեցող հաստատություններում մատչելիության ապահովման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների ընթացքին:
Վարչապետն ընդգծել է, որ այս առումով կառավարությունը շարունակելու է հետևողական քայլերի իրականացումը և պատասխանատուներին տվել կոնկրետ հանձնարարականներ:

The meeting of the National Commission Dealing with Persons with Disabilities took place
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan chaired the regular session of the National Commission dealing with the issues of persons with disabilities, ARMENPRESS was informed from the Office of the Prime Minister.
Welcoming the attendees, the Prime Minister reminded that December 3 is the International Day of Persons with Disabilities and added that today's session is also being held taking that fact into account. "I would like to emphasize that we reached certain agreements during the previous meeting and, it seems, their implementation is underway. In particular, I remember that we agreed to ratify the Optional Protocol to the Convention on the Rights of Persons with Disabilities, and this has already taken place in the National Assembly.
I want to say the following. We have no lack or shortage of political will in terms of protecting the rights of persons with disabilities. And I would like to emphasize that according to my personal perception and the approach of our government in general, we do not consider the issue in the logic of charity, because it’s a matter of full development and use of the potential of people in our country. And in this sense, I don't know how good or bad it sounds, my and our government’s attitudes are not different, because it is about developing the human potential in our country and creating proper conditions to invest it in the development of our country.
There are also practical steps that we will take in the near future. In particular, you are aware that we are currently carrying out reforms in the Armed Forces and a number of other services. I noticed, for example, that many services have certain limitations to involve people in the service. I have instructed to keep in mind and take into account that there are obviously positions and jobs in the Armed Forces, the Police, the National Security Service, the Foreign Intelligence Service, and the Ministry of Emergency Situations, in which there is no logic to apply restrictions.
Therefore, I hope that we will have some changes in this regard in the near future. For example, in the Ministry of Emergency Situations, we have initiated structural solutions so that to enable people to work, those who can fully work in the field, for example, in the Crisis Management Center. The same is true now in modern conditions, there is an opportunity in all fields, and we need to change our view to the issue and start the opposite.
Our goal of reforms in the field of general education is that we contribute to the full development and discovery of the child's potential just from pre-school education. And our policies should not in any way differentiate children with disabilities from children without disabilities in this regard. All children need a special approach, because one is more mischievous, the other less. Our understanding of the issue fits within this framework.
Of course, there are many issues, starting from infrastructural to socio-psychological. There is also a need to bring changes in public psychology. But this is also not a question that we should hope to solve in a week. On the other hand, we have no right to stop for a second on this way. And I hope that we will be able to have dynamics and move forward with that dynamic," said Nikol Pashinyan.
Moving on to the agenda issues, the participants of the session discussed the planned steps and actions after the ratification of Optional Protocol to the Convention on the Rights of Persons with Disabilities. The participants of the session welcomed the ratification of the protocol and noted that this process had dragged on for more than 12 years.
In the session, reference was also made to the provision of necessary infrastructure for persons with disabilities, in particular, the progress of the works being carried out in the direction of ensuring accessibility in multi-apartment buildings and institutions of public importance.
The Prime Minister emphasized that the government will continue to implement consistent steps in this direction and gave concrete instructions to the officials in charge.