ՀՀ վարչապետը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահին և փոխնախագահին
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների նախագահ շեյխ Մոհամմեդ բին Զայեդ Ալ Նահյանին և փոխնախագահ, վարչապետ շեյխ Մոհամմեդ բին Ռաշիդ Ալ Մաքթումին՝ ազգային տոնի առթիվ:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ԱՄԷ նախագահին ուղղված ուղերձում նշված է.
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ի սրտե շնորհավորում եմ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների անկախության 51-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Անցած հինգ տասնամյակները նշանավորվում են Ձեր երկրի և ժողովրդի տքնաջան աշխատանքով, ինչը հնարավոր դարձրեց Միացյալ Էմիրությունների տպավորիչ ձեռքբերումներն ու առաջընթացը: Բարձր եմ գնահատում Ձեր ջանքերը՝ ուղղված աշխարհում խաղաղ համակեցության պահպանմանը և կայուն զարգացման մթնոլորտ ստեղծելուն:
Խորապես արժևորում եմ Հայաստանի և Միացյալ Էմիրությունների միջև առկա բարեկամական, օրեցօր զարգացող հարաբերությունները և վճռական եմ նպաստելու դրանց էլ ավելի խորացմանը:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և զարգացում:
Ընդունեք խնդրեմ, Ձերդ վսեմություն, խորին հարգանքիս հավաստիքը»:
ԱՄԷ փոխնախագահին ուղղված ուղերձում ասված է.
Հայաստանի ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ազգային տոնի՝ Անկախության օրվա կապակցությամբ:
Համոզված եմ, որ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները գալիք տարիներին ևս շարունակելու է առաջընթացի և բարգավաճման իր հաստատակամ ուղին:
Բարձր եմ գնահատում մեր երկրների ավանդական, ջերմ հարաբերությունները և վստահ եմ, որ դրանք հիմք կդառնան մեր երկրների միջև առկա ներուժի լիարժեք իրացման համար:
Օգտվելով առիթից՝ մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, իսկ Արաբական Միացյալ Էմիրությունների բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև խաղաղություն և բարօրություն:

PM Pashinyan sends congratulatory messages to President and Vice President of United Arab Emirates
YEREVAN, DECEMBER 2, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan sent congratulatory messages to the President of the United Arab Emirates Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan and Vice President, Prime Minister Sheikh Mohammed bin Rashid Al Maktoum on the occasion of the National Day, the PM’s Office said.
The message addressed to the UAE President reads as follows:
“Your Highness,
On behalf of the people of Armenia and myself, I heartily congratulate you on the occasion of the 51st anniversary of the independence of the United Arab Emirates.
The past five decades have been marked by the hard work of your country and people, which has made the impressive achievements and progress of the UAE possible. I highly appreciate your efforts to maintain peaceful coexistence in the world and create an atmosphere of sustainable development.
The past five decades have been marked by the hard work of your country and people, making the impressive achievements and progress of the UAE possible. I highly appreciate your efforts to maintain peaceful coexistence in the world and create an atmosphere of sustainable development.
I deeply value the friendly and day by day developing relations between Armenia and the United Arab Emirates, and I am determined to contribute to their further deepening.
Taking this opportunity, I wish you good health, and lasting peace and development to the friendly people of the United Arab Emirates.
Please accept, Your Highness, the assurance of my highest consideration”.
The message addressed to the Vice President of the UAE reads as follows:
On behalf of the people of Armenia and myself, I cordially congratulate you on the occasion of the the national holiday of the United Arab Emirates, Independence Day.
I am confident that the United Arab Emirates will continue its steady path of progress and prosperity in the years to come.
I highly value the traditional, warm relations between our countries and I am sure that they will become the basis for the full realization of the potential between our countries.
Taking this opportunity, I wish you good health, and lasting peace and welfare to the friendly people of the United Arab Emirates.