Արցախի Ազգային ժողովը ողջունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ստորին պալատի՝ նոյեմբերի 30-ին ընդունած բանաձևը
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Արթուր Թովմասյանն իր և խորհրդարանի անունից ողջունել է Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ստորին պալատի պատգամավորների՝ Ադրբեջանի դեմ պատժամիջոցների կիրառման վերաբերյալ միաձայն ընդունած բանաձևը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Արցախի ԱԺ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ, մասնավորապես, նշված է.
«Ողջունում ենք Ֆրանսիայի խորհրդարանի Ստորին պալատի քաղաքական բոլոր ուժերի միաձայնությունը Հայաստանում և Արցախում ներկայումս ստեղծված իրավիճակի շուրջ և երախտագիտությամբ արձանագրում այն ուշադրությունն ու մտահոգությունը, որը 2020 թ աշնանային պատերազմի սկզբից ի վեր ցուցաբերվում է՝ ստեղծված իրավիճակով պայմանավորված:
Ադրբեջանը լուրջ սպառնալիք է հայկական պետականության համար, ամեն օր սահմանին հնչող կրակոցները չեն «խոսում», այսպես կոչված, խաղաղության օրակարգի հետ:
Նման բովանդակության բանաձևի ընդունումը կարևոր քայլ է նաև տարածաշրջանային անվտանգության տեսանկյունից, քանի որ Ադրբեջանի ծավալապաշտական քաղաքականությունը լուրջ վտանգներ է ստեղծում:

Национальное собрание Арцаха приветствует резолюцию, принятую 30 ноября Нижней палатой Парламента Франции
Спикер Национального собрания Республики Арцах Артур Товмасан от имени НС приветствовал резолюцию, принятую 30 ноября Нижней палатой Парламента Франции. Как сообщает «Арменпресс», в сообщении Национального собрания Арцаха, в частности говорится:
«Мы приветствуем единогласие всех политических сил Нижней палаты Парламента Франции в связи с ситуацией, сложившейся в Армении и Арцахе, и с благодарностью признаем внимание и озабоченность, проявляемые с начала войны осенью 2020 года.
Азербайджан представляет серьезную угрозу для армянской государственности, каждодневные выстрелы на границе не свидетельствуют о так называемой мирной повестке.
Принятие резолюции подобного содержания является значимым шагом и с точки зрения региональной безопасности, поскольку экспансионистская политика Азербайджана создает серьезные угрозы.