Անօդաչուները նաեւ… Մարտակերտ հասան. Արցախում բացվել է «Արմաթն օդում» նոր լաբորատորիան
ԵՐԵՎԱՆ,25ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ,ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ստեփանակերտից հետո Մարտակերտ քաղաքում բացելով «Արմաթն օդում» ինժեներական լաբորատորիան, առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերությունը ձեռնամուխ եղավ աշակերտների ուսուցման նոր ծրագրի իրագործմանը:
Աշխատանոցի ստեղծումը, որ հնարավոր եղավ սկզբնավորել ֆրանսիական Մարսել քաղաքի առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերության համագործակցության արդյունքում, ըստ ծրագրի պատասխանատու Սեդրակ Վարդանյանի, կնպաստի 14 տարեկանից սկսած երեխաների բարձր տեխնոլոգիական կրթության ապահովմանը: Նոր աշխատանոցում նրանք կկարողանան ոչ միայն կառավարել, այլեւ պատրաստել անօդաչու թռչող սարքեր: Ս. Վարդանյանի խոսքով, աշխատանոցում կընդգրկվեն ինչպես Մարտակետ քաղաքի, այնպես էլ շրջանի բնակավայրերի դպրոցների բարձր առաջադիմություն ունեցող եւ «ինժեներական հակում» ունեցող աշակերտները:
Շրջվարչակազմի կրթության եւ մշակույթի բաժնի վարիչ Դավիթ Լալայանը կարեւորելով նմանատիպ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի բացումը Մարտակերտում, վստահ է, որ երեխաներին հնարավորություն կտա ամրապնդել իրենց գիտելիքները «առաջատար տեխնոլոգիաների հարթակում»: Շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի համահեղինակներին, նա համոզմունք հայտնեց, որ «բանիմաց պատանիներն արագ կտիրապետեն ինժեներական գաղտնիքներին եւ կկարողանան ուսուցիչների ուղղորդմամբ անօդաչու սարքեր պատրաստել, կատարելագործել ստացած գիտելիքներն ու դրանք կիրառել պրակտիկայում, սեփական անօդաչուներ ունենալ եւ Մարտակերտի երկնքում հսկել սահմանը»:
Ծրագրի պատասխանատուների տեղեկացմամբ, լաբորատորիայում ուսման գործընթացը կտեւի մեկ տարի եւ այդ ժամանակաշրջանում դպրոցականները անօդաչու սարքերի վերաբերյալ կստանան տեսական գիտելիքներ, ինչպես նաեւ կկարողանան թռիչքներ կառավարել ու ապահովել անօդաչուների տեխնիկական սպասարկումը: Աշխատարանը, որ նախատեսված է երեք խմբերի համար, հագեցած կլինի անհրաժեշտ ինժեներական սարքավորումներով եւ գույքով: «Ես վստահ եմ, որ ուսուցման գործընթացներում կներգրավվեն այնպիսի տաղանդավոր երեխաներ, ովքեր արագ կտիրապետեն տեխնոլոգիական գաղտնիքներին եւ մասնագիտական ճշգրիտ ինքնորոշում կկայացնեն: Հետագայում ամրապնդելով ստացած գիտելիքները, կզարգանան եւ երկրի տնտեսության համար պահանջված մասնագետներ կդառնան: Գիտության մեջ կարեւոր դեր կխաղան, ռազմական ոլորտում հաջողություններ կարձանագրեն եւ կնպաստեն Արցախի անվտանգությանը»,- ասում է Սեդրակ Վարդանյանը եւ հավելում, թե առաջիկայում նմանատիպ լաբորատորիաներ կբացվեն հանրապետության բոլոր քաղաքներում եւ խոշոր համայնքներում:
Մարտակերտում տալով «Արմաթն օդում» ինժեներական նոր լաբորատորիայի գործունեության մեկնարկը, աշխատանոցի մասնագետներն աշակերտների մասնակցությամբ իրականացրել են անօդաչուների առաջին փորձնական թռիչքները՝ խորհրդանշելով երկինքը խաղաղ եւ անվտանգ պահելու իրենց պատրաստակամությունը:

YEREVAN, NOVEMBER 25, ARMENPRESS: The newly opened Armath Airborne engineering laboratory in Artsakh’s Martakert provides students above the age of 14 the opportunity to learn how to create and control civilian unmanned aerial vehicles. Armath Airborne is a project by The Union of Advanced Technology Enterprises in Armenia. Armath Airborne was previously launched in Stepanakert as well.
The lab was launched in cooperation with the association of advanced technology enterprises of Marseille, France.
Local education authorities commended the opening of the lab, noting its significance. Martakert department of education and culture director Davit Lalayan expressed conviction that children will be able to enhance their skills in advanced technologies thanks to the lab. Lalayan said that “skilled young people will swiftly gain more knowledge in engineering and will be able to create unmanned aerial vehicles through guidance of their teachers, perfect their skills and apply them in practice, have their own production and guard the borders from the skies of Martakert.”
“I am sure that the educational process will involve talented children who will swiftly master technological skills and will make the accurate professional determination. And by further enhancing their knowledge they will develop and become skilled experts that the economy needs. They will have an important role in science, will succeed in the defense area and contribute to the security of Artsakh,” said project leader Sedrak Vardanyan. He added that similar engineering schools will be opened in all towns and cities of the country soon.
The school in Martakert was inaugurated with test flights of UAVs with participation of the students, symbolizing their willingness to keep the skies peaceful and safe.