Անօդաչուները նաեւ… Մարտակերտ հասան. Արցախում բացվել է «Արմաթն օդում» նոր լաբորատորիան
ԵՐԵՎԱՆ,25ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ,ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ/ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Ստեփանակերտից հետո Մարտակերտ քաղաքում բացելով «Արմաթն օդում» ինժեներական լաբորատորիան, առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերությունը ձեռնամուխ եղավ աշակերտների ուսուցման նոր ծրագրի իրագործմանը:
Աշխատանոցի ստեղծումը, որ հնարավոր եղավ սկզբնավորել ֆրանսիական Մարսել քաղաքի առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների ընկերության համագործակցության արդյունքում, ըստ ծրագրի պատասխանատու Սեդրակ Վարդանյանի, կնպաստի 14 տարեկանից սկսած երեխաների բարձր տեխնոլոգիական կրթության ապահովմանը: Նոր աշխատանոցում նրանք կկարողանան ոչ միայն կառավարել, այլեւ պատրաստել անօդաչու թռչող սարքեր: Ս. Վարդանյանի խոսքով, աշխատանոցում կընդգրկվեն ինչպես Մարտակետ քաղաքի, այնպես էլ շրջանի բնակավայրերի դպրոցների բարձր առաջադիմություն ունեցող եւ «ինժեներական հակում» ունեցող աշակերտները:
Շրջվարչակազմի կրթության եւ մշակույթի բաժնի վարիչ Դավիթ Լալայանը կարեւորելով նմանատիպ «Արմաթ» ինժեներական լաբորատորիայի բացումը Մարտակերտում, վստահ է, որ երեխաներին հնարավորություն կտա ամրապնդել իրենց գիտելիքները «առաջատար տեխնոլոգիաների հարթակում»: Շնորհակալություն հայտնելով ծրագրի համահեղինակներին, նա համոզմունք հայտնեց, որ «բանիմաց պատանիներն արագ կտիրապետեն ինժեներական գաղտնիքներին եւ կկարողանան ուսուցիչների ուղղորդմամբ անօդաչու սարքեր պատրաստել, կատարելագործել ստացած գիտելիքներն ու դրանք կիրառել պրակտիկայում, սեփական անօդաչուներ ունենալ եւ Մարտակերտի երկնքում հսկել սահմանը»:
Ծրագրի պատասխանատուների տեղեկացմամբ, լաբորատորիայում ուսման գործընթացը կտեւի մեկ տարի եւ այդ ժամանակաշրջանում դպրոցականները անօդաչու սարքերի վերաբերյալ կստանան տեսական գիտելիքներ, ինչպես նաեւ կկարողանան թռիչքներ կառավարել ու ապահովել անօդաչուների տեխնիկական սպասարկումը: Աշխատարանը, որ նախատեսված է երեք խմբերի համար, հագեցած կլինի անհրաժեշտ ինժեներական սարքավորումներով եւ գույքով: «Ես վստահ եմ, որ ուսուցման գործընթացներում կներգրավվեն այնպիսի տաղանդավոր երեխաներ, ովքեր արագ կտիրապետեն տեխնոլոգիական գաղտնիքներին եւ մասնագիտական ճշգրիտ ինքնորոշում կկայացնեն: Հետագայում ամրապնդելով ստացած գիտելիքները, կզարգանան եւ երկրի տնտեսության համար պահանջված մասնագետներ կդառնան: Գիտության մեջ կարեւոր դեր կխաղան, ռազմական ոլորտում հաջողություններ կարձանագրեն եւ կնպաստեն Արցախի անվտանգությանը»,- ասում է Սեդրակ Վարդանյանը եւ հավելում, թե առաջիկայում նմանատիպ լաբորատորիաներ կբացվեն հանրապետության բոլոր քաղաքներում եւ խոշոր համայնքներում:
Մարտակերտում տալով «Արմաթն օդում» ինժեներական նոր լաբորատորիայի գործունեության մեկնարկը, աշխատանոցի մասնագետներն աշակերտների մասնակցությամբ իրականացրել են անօդաչուների առաջին փորձնական թռիչքները՝ խորհրդանշելով երկինքը խաղաղ եւ անվտանգ պահելու իրենց պատրաստակամությունը:

Дроны дошли и до Мартакерта: в Арцахе открылась еще одна лаборатория «Армат в воздухе»
После открытия инженерной лаборатории «Армат в воздухе» в Степанакерте компания предприятий передовых технологий приступила к реализации новой программы обучения учеников, на этот раз в городе Мартакерт.
По словам руководителя проекта Седрака Варданяна, лаборатория, которую удалось создать в результате сотрудничества с компанией предприятий передовых технологий французского города Марселя, будет способствовать обеспечению высокотехнологичного образования для детей от 14 лет. В новой лаборатории они научатся не только управлять дронами, но и изготавливать их. По словам С. Варданяна, здесь будут обучаться ученики школ как города Мартакет, так и населенных пунктов всего района с высокой успеваемостью и с инженерными наклонностями.
Начальник отдела образования и культуры районной администрации Давид Лалаян, подчеркнув открытие инженерной лаборатории «Армат» в Мартакерте, заверил, что это даст детям возможность укрепить свои знания «на платформе передовых технологий». Поблагодарив соавторов проекта, он выразил уверенность, что «знающие молодые люди быстро овладеют секретами инженерии и смогут под руководством преподавателей делать дроны, совершенствовать полученные знания и применять их на практике, иметь свои собственные дроны и охранять границу над небом Мартакерта».
По словам представителей проекта, процесс обучения в лаборатории продлится один год, за это время школьники получат теоретические знания о дронах, смогут управлять ими и проводить техническое обслуживание дронов. Лаборатория, рассчитанная на три группы, будет оснащена необходимым инженерным оборудованием и имуществом. «Я уверен, что в процесс обучения будут вовлечены такие талантливые дети, которые быстро освоят технологические секреты и сделают четкое профессиональное самоопределение. В дальнейшем, закрепляя полученные знания, они будут развиваться и станут специалистами, востребованными в экономике страны. Они сыграют важную роль в науке, зафиксируют успехи в военной сфере и будут способствовать безопасности Арцаха», - заверил Седрак Варданян и добавил, что в ближайшее время подобные лаборатории будут открыты во всех городах и крупных населенных пунктах республики.
При открытии новой инженерной лаборатории «Армат в воздухе» в Мартакерте, специалисты лабораториивместе с ученикамипровели первые испытательные полеты дронов, символизируя их готовность охранять мирное и безопасное небо.