Քառօրյա պատերազմում զոհված Քյարամ Սլոյանը և Անդրանիկ Զոհրաբյանը հետմահու պարգևատրվեցին «Արցախի հերոս» կոչումով
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 2016 թվականի ապրիլին տեղի ունեցած Քառօրյա պատերազմում զոհված Քյարամ Սլոյանին և Անդրանիկ Զոհրաբյանին հետմահու շնորհվեց «Արցախի հերոս» բարձրագույն կոչում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Երևանում Արցախի ներկայացուցչությունում «Ոսկե Արծիվ» շքանշանները հերոսների ծնողներին հանձնեց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի հերոս Անդրանիկ Զոհրաբյանի հայրը՝ Ատոմ Զոհրաբյանը, ողջունելով ներկաներին՝ նշեց, որ Քառօրյա պատերազմում իր որդին և բոլոր տղաները տվել են իրենց ամենաթանկը՝ կյանքը՝ հանուն հայրենիքի:
«Արցախը մեր սրբավայրն է, ես երախտիքի խոսք եմ ուզում ասել ի դեմս Արցախի նախագահի՝ Արցախի ժողովրդին, մեր զավակների արած գործն ու սխրանքը գնահատելու ու արժևորելու համար: Սա գնահատանք է, արժևորումն է մեր տղաների գործած սխրանքի: Իսկ մեզ՝ ծնողներիս, սա օգնում է, որպեսզի կարողանանք ապրել»,- ասաց հերոսի հայրը:
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը նշեց, որ 116-րդ դիրքի պաշտպանությունը վճռորոշ է եղել 2016 թվականի Ապրիլյան հերոսամարտի ելքի հարցում:
«Հակառակորդը, չունենալով շոշափելի առավելություն, ընդունեց զինադադարի պայմանները, և դա մեր հերոս տղաների շնորհիվ: Ես խոնարհվում եմ իրենց առաջ: Այս պարգևատրության արարողությունը վաղուց էինք պլանավորել և մեր եզդի Քյարամի պարգևատրումը ցանկանում էինք իրականացնել եզդիների Ազգային որևէ մեծ տոնի ընթացքում՝ իրենց հայրենակիցների ներկայությամբ, բայց, կարծես, ամեն անգամ որևէ բան խանգարում էր: Այսօրվա ընտրված վայրն էլ ոչ պակաս խորհրդանշական է. այն տեղի է ունենում Արցախի Հանրապետության Երևանյան ներկայացուցչության գրասենյակում: Սա Արցախի ժողովրդի շնորհակալությունն է բոլոր մեր հերոսներին և մեր եզդի եղբայրներին ու քույրերին»,- ասաց Արայիկ Հարությունյանը:
Արցախի հերոս Քյարամ Սլոյանի ավագ եղբայր Համիկ Սլոյանն իր խոսքում նշեց, որ միշտ հպարտություն են զգացել իրենց եղբոր սխրանքով:
«Միշտ հպարտացել ենք ոչ միայն Քյարամի՝ այլև մեր բոլոր հերոսներով, քանի որ Քյարամի դեպքից հետո սահմանին զոհված յուրաքանչյուր զինվոր մեզ համար Քյարամ է: Իսկ կոչում շնորհելը կարևորվում է նրանով, որ իրենց արած հերոսությունը գնահատվում է»,-ասաց նա:
Համիկ Սլոյանը պատմեց, որ իր որդուն անվանակոչել է եղբոր անունով, չնայած նրան, որ եղբոր բացը ոչինչ չի լրացնի, բայց փորձում են նրա կարոտը և բացը լրացնել փոքրիկ Քյարամով:

Кярам Слоян и Андраник Зограбян, погибшие в Апрельской войне 2016 года, посмертно награждены званием Героя Арцаха
Кярам Слоян и Андраник Зограбян, погибшие в четырёхдневной Апрельской войне 2016 года, посмертно удостоены высшего звания Героя Арцаха.
Как сообщает «Арменпресс», в представительстве Республики Арцах в Ереване президент Арцаха Араик Арутюнян вручил родителям героев медали «Золотой орел».
Отец героя Арцаха Андраника Зограбяна, Атом Зограбян, приветствовал собравшихся, и отметил, что его сын и все другие сыновья в четырехдневной войне во имя Родины отдали самое дорогое - свои жизни.
«Арцах - наша святыня, хочу высказать слова благодарности и президенту Арцаха, и народу Арцаха, за то, что так высоко оценили подвиги наших детей. Это признательность подвигам, совершенным нашими мальчиками. И это помогает нам, родителям, чтобы мы могли жить дальше», - сказал отец героя.
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян отметил, что оборона 116-й позиции имела решающее значение в исходе героического боя в апреле 2016 года.
«Противник, не имея ощутимого преимущества, принял условия перемирия, и это благодаря нашим героическим ребятам. Я преклоняюсь перед ними. Эту церемонию награждения мы планировали давно и хотели провести награждение героя-езида Кярама во время какого-нибудь большого Национального праздника езидов в присутствии его соотечественников, но всегда что-то мешало этому. Сегодня это избранное место не менее символично. Награждение проходит в ереванском представительстве Республики Арцах. Это благодарность арцахского народа всем нашим героям и нашим братьям и сестрам езидам», - сказал Араик Арутюнян.
Амик Слоян, старший брат героя Арцаха Кярама Слояна, в своем выступлении сказал, что они всегда гордились подвигом своего брата.
«Мы всегда гордились не только Кярамом, но и всеми нашими героями, потому что каждый солдат, погибший на границе, для нас такой же Кярам. И присвоение звания важно, потому что этим оценивается их героизм», - сказал он.
Амик Слоян добавил, что он назвал сына в честь своего брата, и, несмотря на то, что никто не заменит его брата, они пытаются восполнить его небытие маленьким Кярамом.