ՌԴ խաղաղապահ զորախմբի պատասխանատվության գոտում միջադեպեր չեն արձանագրվել
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ռուսական խաղաղապահ զորախումբը շարունակում է իր առաքելությունը իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղում: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ այս մասին ասվում է ՌԴ ՊՆ հաղորդագրությունում:
«30 դիտակետերում ռուս խաղաղապահները շուրջօրյա վերահսկում են իրավիճակը և հրադադարի ռեժիմի պահպանումը։ Ռուսական զորախմբի պատասխանատվության գոտում խախտումներ չեն արձանագրվել»,-նշվում է հաղորդագրությունում: Ըստ հաղորդագրության՝ պարեկություն է իրականացվել 3 ուղղություններով՝ Շուշիի, Մարտունու և Մարտակերտի շրջաններում: Նշվում է նաև, որ հնարավոր միջադեպերը կանխելու համար շարունակական փոխգործակցություն է պահպանվում Հայաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբերի հետ:
Արցախի ներքին գործերի նախարարության ոստիկանությունը տեղեկացրել է, որ Ասկերանի շրջանի Սարուշեն գյուղի 36-ամյա բնակիչը նոյեմբերի 16-ի ժամը 14:30-ին ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժնի Կարմիր շուկայի բաժանմունք է դիմել առ այն, որ ժամը 11:40-ի սահմաններում Ամարասի հովտում գտնվող Ասկերանի շրջանի Սարուշեն համայնքին պատկանող գյուղատնտեսական հողատարածքներում աշխատանքներ իրականացնելիս, ադրբեջանական բանակի ծառայողները հարակից մարտական դիրքից հրաձգային տարբեր զինատեսակներից անկանոն կրակ են բացել դաշտում աշխատող քաղաքացիների ուղղությամբ։
Ըստ աղբյուրի՝ հրադադարի ռեժիմի խախտման պատճառով դադարեցվել են գյուղատնտեսական աշխատանքները:
«Քաղաքացիական անձանց շրջանում տուժածներ չկան։
Դեպքի մասին ոստիկանությունը տեղեկացրել և համապատասխան նյութեր է տրամադրել ռուսական խաղաղապահ զորակազմին»,- հայտնել է Արցախի ՆԳՆ ոստիկանությունը՝ հավելելով, որ ստուգմամբ զբաղվում է ոստիկանության Մարտունու շրջանային բաժինը։

No incidents recorded in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. The Russian peacekeeping contingent continues to fulfill its tasks in Nagorno-Karabakh, ARMENPRESS reportsthe Ministry of Defense of the Russian Federationsaid in a message.
Round-the-clock monitoring of the situation at 30 observation points and control of the maintenance of the cease-fire regime are carried out by the Russian peacekeepers.
No violations were recorded in the area of responsibility of the Russian peacekeeping troops.
“In order to ensure the safety of Russian peacekeepers and prevent possible incidents, continuous cooperation with the Staffs of the armed forces of Azerbaijan and Armenia is maintained," the message states.
The Police of the Ministry of Internal Affairs of Artsakh reported that a 36-year-old resident of Sarushen village of Askeran region went to the Kqrmir Shuka Department of the Martuni Regional Police Department on November 16 at 14:30 to report that while carrying out works in the agricultural lands belonging to the Sarushen community of Askeran region at around 11:40 a.m. in the Amaras Valley, the Azerbaijani army fired irregularly at the citizens working in the field from various firearms from the adjacent military position.
Agricultural works were stopped due to the violation of the ceasefire regime.
"There are no casualties among civilians.
The Police informed about the incident and provided relevant materials to the Russian peacekeeping troops," said the Police of Artsakh Ministry of Internal Affairs, adding that the Martuni regional department of the police is engaged in the investigation.