ՀՀ-ն Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղությանը վերաբերվող իր առաջարկները, սպասում ենք արձագանքին. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ 16 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ներկայացրեց խաղաղության պայմանագրի բանակցությունների վերջին զարգացումները։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ Ազգային ժողովում Կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Հայաստանը Վաշինգտոնում Ադրբեջանին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրին վերաբերվող իր առաջարկները։
«Հայաստանի Հանրապետությունը Վաշինգտոնում ադրբեջանական կողմին է փոխանցել խաղաղության պայմանագրին վերաբերվող մեր առաջարկները։ Սպասում ենք Ադրբեջանի արձագանքներին։ Արձագանքների առումով, այնուամենայնիվ, տեսնում ենք նաև լարվածության որոշակի միտումներ և այդ լարվածությունը կապված է նաև կոնկրետ իրադարձությունների և իրավիճակների հետ»,- ասաց վարչապետը։
Վարչապետը ընդգծեց՝ Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը հստակ է, որ Ադրբեջանի զորքերը պետք է դուրս գան Հայաստանի օկուպացված տարածքներից 2021 թվականի մայիսի 11-ից առաջ գոյություն ունեցած դիրքեր։
«Ըստ էության, միջազգային հանրությունը աջակցում է մեր այս դիրքորոշմանը։ Հույս ունենք, որ ՀԱՊԿ-ն մեր այս դիրքորոշումը նույնպես կպաշտպանի»,- ասաց Փաշինյանը։

Armenia waits for Azerbaijan to react to proposals on peace treaty conveyed in Washington - PM
YEREVAN, NOVEMBER 16, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan revealed the latest developments in the negotiations for a peace treaty with Azerbaijan.
Speaking in parliament during questions time, PM Pashinyan said that Armenia handed over its proposals regarding the peace treaty to Azerbaijan in Washington D.C.
“The Republic of Armenia conveyed to the Azerbaijani side our proposals related to the peace treaty in Washington. We are waiting for Azerbaijan’s reactions. In terms of reactions, nevertheless we also see certain trends of tensions and this tension is connected also with concrete developments and situations,” the Prime Minister said.
He added that Armenia’s position is clear: Azerbaijan must pull back its troops from occupied territories of Armenia to the initial positions before 11 May 2021.
“Essentially the international community supports our position. We hope that the CSTO will also support our position,” Pashinyan said.