Փաշինյանը հայտնել է ընտրություններից հետո Պուտինի հետ հանդիպելու պայմանավորվածության մասին
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Հայաստանում հունիսի 7-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններից հետո ինքը Մոսկվա կմեկնի և կհանդիպի Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Փաշինյանն այդ մասին հայտնել է Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում բնակիչների հետ նախընտրական հանդիպման ժամանակ։
«Ռուսաստանի նախագահը հունիսի 1-ին զանգահարել էր իմ ծնունդը շնորհավորելու համար, բայց մենք նաև գործնական խոսակցություններ ունեցանք, և մենք պայմանավորվեցինք, որ ընտրություններից հետո ես նորից կմեկնեմ, հանդիպում կունենանք ու բոլոր ընթացիկ հարցերը կլուծենք»,- ասել է Փաշինյանը՝ անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միությունում Հայաստանի շուրջ ստեղծված իրավիճակին և այդ համատեքստում Հայաստան-Ռուսաստան հարաբերություններում առկա զարգացումներին։
Փաշինյանը «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանին, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանին և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին մեղադրել է Հայաստանի և Ռուսաստանի հարաբերություններում լարվածություն առաջացնելու փորձերի մեջ։
«Պատերազմի եռագլուխ կուսակցությունը խնդիր էր դրել, որ մենք Ռուսաստանի մեր գործընկերների հետ կոնֆլիկտի մեջ մտնենք։ Ես նաև Ռուսաստանի մեր գործընկերներին ասել եմ՝ մենք ձեզ հետ չենք կռվելու, չենք վիճելու, բանավեճի, լեզվակռվի մեջ չենք մտնելու, մենք հանգիստ, համբերատար մեր դիրքորոշումները պաշտպանելու ենք։ Մենք Ռուսաստանի Դաշնության շահերի դեմ չենք գործելու, բայց մենք նաև մեր շահերի դեմ չենք գործելու»,- ասել է Փաշինյանը։

Prime Minister Nikol Pashinyan has said that during his latest phone call with Russian President Vladimir Putin, they agreed that he would travel to Moscow after the June 7 elections in Armenia to hold a meeting and discuss current affairs.
“The President of Russia called on June 1 to congratulate me on my birthday,” he said at a campaign event in Martuni, Gegharkunik Province. “But we also had a practical discussion, and we agreed that after the elections I would visit again, we would meet, and resolve all ongoing issues,” Pashinyan said, referring to the situation surrounding Armenia within the Eurasian Economic Union and developments in Armenia–Russia relations in that context.
Pashinyan accused opposition leaders of attempting to create tensions in Armenia–Russia relations. He again referred to former President Robert Kocharyan, the leader of the Armenia Alliance, as well as Strong Armenia Alliance leader and business magnate Samvel Karapetyan, and Prosperous Armenia Party leader Gagik Tsarukyan as the “tripartite war party.”
“The ‘tripartite war party’ had set a goal for us to enter into conflict with our Russian partners. I have also told our Russian partners that we will not fight with you, we will not argue with you, we will not engage in verbal disputes; we will calmly and patiently defend our positions. We will not act against the interests of the Russian Federation, but we will also not act against our own interests,” Pashinyan said.