Հայաստանում դատաիրավական մաֆիան պետք է արմատախիլ արվի. Փաշինյան
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը, «Ուժեղ Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Սամվել Կարապետյանը և «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության նախագահ Գագիկ Ծառուկյանը իրենց կյանքում ոչ մի ինքնուրույն բան չեն արել, քաղաքականությամբ էլ զբաղվում են ուրիշների հովանավորության ներքո։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ արձակուրդում գտնվող ՀՀ վարչապետն այդ մասին ասել է նախընտրական քարոզարշավի շրջանակներում Ծովակ համայնքի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ։
«Այդ մարդիկ (խմբ. նկատի ունի Ռոբերտ Քոչարյանին, Սամվել Կարապետյանին և Գագիկ Ծառուկյանին), որ այսօր ուզում են հանդես գալ ուժեղի կամ հզորի դերում, իրենց կյանքում ոչ մի ինքնուրույն բան չեն արել։ Նրանք իրենց ողջ գործունեությունը ծավալել են հովանավորների ներքո և այսօր էլ այդպես է։ Ռոբերտ Քոչարյանն ինքնուրույն չի մտել քաղաքականություն։ Դեռ 2023 թվականին բացահայտվել է օտար երկրին ուղղված նրա խնդրանք-աղերսանքը, որ ինձ մտցրել եք քաղաքականություն, հիմա խնդրում եմ՝ դուրս հանեք։ Նա այսօր քաղաքականությամբ զբաղվում է, որովհետև իրեն թույլ չեն տալիս քաղաքականությունից դուրս գալ։ Եվ, այո, նա դուրս չի գալու ոչ միայն քաղաքականությունից, այլ նաև Հայաստանից, նա այս ընտրություններում մինչև քոք մաշվելու է ու այդպես մաշված էլ հայտնվելու է բանտում։ Մենք համբերատար սպասել ենք, բայց Ռոբերտ Քոչարյանի դատավարության հետ Հայաստանում դատաիրավական մաֆիան պետք է արմատախիլ արվի, որովհետև 8 տարի թևերը փռել են Ծառուկյանի վրա, Քոչարյանի վրա, կալուգացի Սամոյի կլանի վրա։ Նրանք պետք է երկար տարիներ անցկացնեն բանտում, և Հայաստանում դատաիրավական մաֆիան պետք է ջախջախվի»,- հայտարարել է Փաշինյանը։
ՀՀ վարչապետը հայտարարել է նաև, որ Գագիկ Ծառուկյանը ուրիշի հանձնարարությամբ օտարերկրյա գործակալին դրել է իր կուսակցության ընտրական ցուցակի երկրորդ համար։ Փաշինյանը նկատի ունի «Մայր Հայաստան» կուսակցության նախագահ, ԲՀԿ-ի ընտրական ցուցակի երկրորդ համար Անդրանիկ Թևանյանին, որին մեղադրանք է առաջադրվել լրտեսության և պետական դավաճանության հոդվածներով։ Անդրանիկ Թևանյանն այս պահին կալանավորված է, նա իրեն առաջադրված մեղադրանքը չի ընդունում։
«Նա իմացել է, որ գործակալի է դնում երկրորդ համար, ինքն էլ օտարերկրյա գործակալ է։ Եվ ով նրան ձայն տվեց, ձայն է տալիս օտարերկրյա գործակալներին։ Հստակ ասում եմ՝ այդ մարդը իր կյանքում ոչ մի ինքնուրույն բան չի ասել։ Մուսկուլներին մի նայեք, դրանք փոքրիկ երեխաներ են, որոնք պապաների կարիք ունեն։ Նրանք այսօր դրսում են պապաներ փնտրել և գտել, որովհետև ես հրաժարվել եմ նրանց պապայություն անել։ Եվ մենք պետք է նրանցից հատիկ-հատիկ հետ բերենք թալանված ամեն կոպեկը՝ Ծառուկյանից, Քոչարյանից, կալուգացուց»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը՝ շեշտելով, որ սա չի ասում ապագայի համար, քանի որ այսօր արդեն դա տեղի է ունեցել և տեղի է ունենում։
Փաշինյանը հստակեցրել է, որ վերջին 8 տարիներին Հայաստանի իշխանությունը շուրջ 8 միլիարդ դոլարի գույք և ֆինանսական միջոցներ տարբեր մեխանիզմներով վերադարձրել է ժողովրդին։
Նա նաև նշել է, որ ընդդիմադիր ուժերի, մասնավորապես, «Ուժեղ Հայաստան» և «Հայաստան» դաշինքների կողմից շրջանառվող թեզը իբր Հայաստանում 300 հազար ադրբեջանցիների բնակվելու մասին այդ ուժերի կողմից լրտեսական գործունեության դրսևորում է։ Նիկոլ Փաշինյանը վստահեցրել է, որ այդպիսի թեմա չի եղել, չկա և չի լինի։

Судебная мафия в Армении должна быть искоренена - Пашинян
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что Роберт Кочарян, лидер блока «Армения», Самвел Карапетян, лидер блока «Сильная Армения», и Гагик Царукян, председатель партии «Процветающая Армения», ничего в своей жизни не сделали самостоятельно и занимаются политикой под покровительством других.
По сообщению Арменпресс, премьер-министр РА, находящийся в отпуске, заявил об этом во время встречи с жителями общины Цовак в рамках предвыборной кампании.
«Те люди (Роберт Кочарян, Самвел Карапетян и Гагик Царукян – ред.), которые сегодня хотят казаться сильными или влиятельными, ничего в своей жизни не делали самостоятельно. Всю свою деятельность они вели под покровительством спонсоров, и сегодня то же самое. Роберт Кочарян не вошел в политику самостоятельно. Еще в 2023 году было обнародовано его обращение к иностранному государству со словами: «Вы ввели меня в политику, теперь я прошу вас вывести меня оттуда». Он занимается политикой сегодня, потому что ему не позволяют уйти из политики. И да, он не уйдет не только из политики, но и из Армении; он измотается на этих выборах и окажется в тюрьме измотанным. Мы терпеливо ждали: но судом над Робертом Кочаряном судебная мафия в Армении должна быть искоренена, потому что в течение 8 лет она защищала Царукяна, Кочаряна, клан калужского Само. Они должны провести много лет в тюрьме, а судебная мафия в Армении должна быть разгромлена», — заявил Пашинян.
Премьер-министр Армении также заявил, что Гагик Царукян по чужому указанию поставил иностранного агента на второе место в избирательном списке своей партии. Пашинян имеет в виду председателя партии «Мать Армения» и второго человека в избирательном списке «Процветающей Армении» Андраника Теваняна, которому предъявлены обвинения в шпионаже и государственной измене. Андраник Теванян в настоящее время находится под стражей и отрицает предъявленные ему обвинения.
«Он знал, что ставит на второе место агента, и сам он иностранный агент. А те, кто отдадут за него голоса, проголосуют за иностранных агентов», - сказал Пашинян отметив, что должна быть возвращена каждая украденная ими – Царукяном, Кочаряном, калужским Само – копейка и что он говорит это не о будущем, потому что это уже произошло и происходит сегодня.
Пашинян уточнил, что за последние 8 лет армянское правительство различными механизмами вернуло народу около 8 миллиардов долларов в виде имущества и финансовых ресурсов.