ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Կիպրոսի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Կիպրոսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կիպրոս Յորգալիսը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, շնորհավորելով դեսպանին՝ նախագահ Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Յորգալիսի դիվանագիտական փորձառությունը նպաստելու է հայ-կիպրական հարաբերությունների առավել սերտացմանն ու բազմաշերտ փոխգործակցության զարգացմանը:
Նախագահը մասնավորապես նշել է.«Մենք իրականում իրար հետ շատ անելիքներ ունենք, որովհետև միայն միասնական պայքարի միջոցով մենք կարող ենք հաղթահարել ադրբեջանա-թուրքական ծրագրերը և ամենակարևորը մենք տարաձայնություններ չունենք որպես երկու երկրներ, ընդհակառակը, կարծում եմ մենք պետք է ավելի զարգացնենք ու ինտեգրվենք իրար հետ»:
Անդրադառնալով հնարավոր համագործակցության ուղղություններին Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է Կիպրոսի հետ բազմաշերտ փոխգործակցության և այդ կապակցությամբ նպատակահարմար է Հայաստանում Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալ:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք անդրադարձ է եղել Երևանում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով հանդիպման հնարավորությանն ու նման հանդիպումների կարևոր նշանակությանը:

Президент Армении принял новоназначенного посла Кипра
Президенту Республики Армения Ваагну Хачатуряну вручил верительные грамоты новоназначенный посол Республики Кипр в Армении Кипрос Йоргалис (резиденция в Москве).
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью аппарата президента Армении, поздравляя посла, Ваагн Хачатурян выразил надежду, что дипломатический опыт посла Йоргалиса будет способствовать дальнейшему сближению армяно-кипрских отношений и развитию многопланового взаимодействия.
Президент, в частности, отметил: «На самом деле у нас очень много общего друг с другом, потому что только путем совместной борьбы мы сможем преодолеть азербайджано-турецкие планы, и, самое главное, у нас нет разногласий как у двух стран, и, наоборот, я думаю, мы должны дальше развиваться и интегрироваться друг с другом».
Коснувшись направлений возможного сотрудничества, президент подчеркнул, что Армения готова к многоплановому взаимодействию с Кипром и в этой связи целесообразно иметь дипломатическое представительство Кипра в Армении.
В ходе беседы стороны коснулись возможности встречи Армения-Греция-Кипр в трехстороннем формате в Ереване и подчеркнули важность таких встреч.