ՀՀ նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Կիպրոսի նորանշանակ դեսպանը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ:Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին իր հավատարմագրերն է հանձնել Կիպրոսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կիպրոս Յորգալիսը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմից, շնորհավորելով դեսպանին՝ նախագահ Խաչատուրյանը հույս է հայտնել, որ դեսպան Յորգալիսի դիվանագիտական փորձառությունը նպաստելու է հայ-կիպրական հարաբերությունների առավել սերտացմանն ու բազմաշերտ փոխգործակցության զարգացմանը:
Նախագահը մասնավորապես նշել է.«Մենք իրականում իրար հետ շատ անելիքներ ունենք, որովհետև միայն միասնական պայքարի միջոցով մենք կարող ենք հաղթահարել ադրբեջանա-թուրքական ծրագրերը և ամենակարևորը մենք տարաձայնություններ չունենք որպես երկու երկրներ, ընդհակառակը, կարծում եմ մենք պետք է ավելի զարգացնենք ու ինտեգրվենք իրար հետ»:
Անդրադառնալով հնարավոր համագործակցության ուղղություններին Հանրապետության նախագահը շեշտել է, որ Հայաստանը պատրաստակամ է Կիպրոսի հետ բազմաշերտ փոխգործակցության և այդ կապակցությամբ նպատակահարմար է Հայաստանում Կիպրոսի դիվանագիտական ներկայացուցչություն ունենալ:
Զրույցի ընթացքում երկուստեք անդրադարձ է եղել Երևանում Հայաստան-Հունաստան-Կիպրոս եռակողմ ձևաչափով հանդիպման հնարավորությանն ու նման հանդիպումների կարևոր նշանակությանը:

Newly appointed Ambassador of Cyprus presents his credentials to President of Armenia
YEREVAN, NOVEMBER 15, ARMENPRESS. The newly appointed Ambassador of the Republic of Cyprus Kypros Giorgallis (residence: Moscow) presented his credentials to the President of the Republic of Armenia Vahagn Khachaturyan.
As ARMENPRESS was informed by the President's office, congratulating the Ambassador, President Khachaturyan expressed hope that the diplomatic experience of Ambassador Giorgallis will contribute to the further rapprochement of Armenian-Cypriot relations and the development of multi-layered partnership.
"In fact, we have a lot to do together, because only through a united struggle we can overcome the Azerbaijani-Turkish plans and most importantly, we have no lack of consensus as two countries, on the contrary, I think we should further develop and integrate with each other”, the President said.
Referring to the directions of possible cooperation, the President of the Republic emphasized that Armenia is ready for multi-layered cooperation with Cyprus and in this regard it is expedient to have a diplomatic representation of Cyprus in Armenia.
During the conversation, the sides referred to the expected Armenia-Greece-Cyprus meeting in a tripartite format in Yerevan and the importance of such meetings.