Կիպրոսի նորանշանակ դեսպանը կներդնի առավելագույն ջանքերը ՀՀ և Կիպրոսի միջև օրինակելի համագործակցությունն առաջ մղելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Պարույր Հովհաննիսյանը նոյեմբերի 14-ին ընդունել է Կիպրոսի Հանրապետության նորանշանակ դեսպան Կիպրոս Յորգալիսին (նստավայրը՝ Մոսկվա)՝ հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Ինչպես«Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, շնորհավորելով դեսպան Յորգալիսին նշանակման կապակցությամբ՝ փոխնախարար Հովհաննիսյանը գերազանց է գնահատել հայ-կիպրական միջպետական հարաբերությունները՝ հիմնված երկու եղբայրական ժողովուրդների դարավոր բարեկամության և պատմամշակութային սերտ կապերի վրա։
«Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության և բարեմաղթանքների համար՝ դեսպան Յորգալիսը վստահեցրեց, որ կներդնի առավելագույն ջանքերը Հայաստանի և Կիպրոսի միջև օրինակելի համագործակցությունն է՛լ ավելի ընդլայնելու և առաջ մղելու համար:
Զրուցակիցներն անդրադարձան երկկողմ քաղաքական երկխոսությանը, միջազգային կառույցներում փոխգործակցությանը և առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցեր»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Ըստ աղբյուրի՝ նախարարի տեղակալը հանգամանալից ներկայացրել է ՀՀ ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ սեպտեմբերի 13-14-ին սանձազերծված ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և անդրադարձ կատարել 44-օրյա պատերազմի և ադրբեջանական ագրեսիաների հետևանքով առաջացած մի շարք կարևոր հումանիտար խնդիրների։
Նշվում է, որ զրույցի ընթացքում մտքեր են փոխանակվել նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարածաշրջանային և միջազգային օրակարգի մի շարք հարցերի շուրջ:

Замглавы МИД Армении принял новоназначенного посла Кипра
Заместитель министра иностранных дел Армении Паруйр Ованнисян 14 ноября принял новоназначенного посла Республики Кипр в Республике Армения Кипроса Йоргалиса (резиденция в Москве) по случаю вручения копий верительных грамот.
Как сообщили Арменпресс в Департаменте СМИ и общественной дипломатии МИД Армении, поздравив посла Йоргалиса с назначением, заместитель министра Ованнисян высоко оценил армяно-кипрские межгосударственные отношения, основанные на многовековой дружбе и тесных исторических и культурных связях между двумя братскими народами.
Выразив благодарность за прием и добрые пожелания, посол Йоргалис заверил, что приложит максимум усилий для дальнейшего расширения и продвижения образцового сотрудничества между Арменией и Кипром.
Собеседники коснулись вопросов двустороннего политического диалога, сотрудничества в международных структурах и развития торгово-экономических отношений.
Заместитель министра подробно представил ситуацию, которая сложилась вследствие азербайджанской агрессией, развязанной против суверенной территории Республики Армения 13-14 сентября, и коснулся ряда важных гуманитарных проблем, возникших вследствие 44-дневной войны и азербайджанской агрессии.
В ходе беседы также состоялся обмен мнениями по ряду представляющих взаимный интерес вопросов региональной и международной повестки дня.