Արցախում ՀՆԱ-ի իրական աճի տեմպը կազմել է 18.2 տոկոս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունում 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին համախառն ներքին արդյունքի իրական աճի տեմպը կազմել է 18,2 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց Արցախի Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ներկայացնելով հաշվետու ժամանակահատվածի սոցիալ-տնտեսական վիճակն Արցախում:
«Մեր գնահատումներով և ներկայացված տվյալների հիման վրա, 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հանրապետությունում համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշը հաշվարկել ենք 199,6 միլիարդ դրամ՝ համախառն ներքին արդյունքի ինդեքս-դեֆլյատորի՝ 103,7 տոկոս ցուցանիշի պարագայում: Համախառն ներքին արդյունքի իրական աճի տեմպը կազմել է 18.2 տոկոս»,- ասաց Մինասյանը՝ հավելելով, որ 2021 թվականին արտադրված համախառն ներքին արդյունքը կազմել էր 162,8 միլիարդ դրամ:
Այդուհանդերձ, ըստ կառույցի ղեկավարի, արձանագրված տնտեսական աճը հեռու է նախապատերազմյան ժամանակահատվածի մակրոտնտեսական ցուցանիշներից:
«Անցած բազային տարում տնտեսական անկման ցուցանիշը կազմել է 26,4 տոկոս (2020 թվականի համեմատ): Անկման ցուցանիշ գրանցվել է նաև 2019 թվականների հունվար-սեպտեմբեր ամիսների համեմատ: Այս ֆոնին մենք դեռևս հեռու ենք նախապատերազմյան ժամանակաշրջանի մակրոտնտեսական ցուցանիշների մակարդակից»,-ընդգծեց Մինասյանը:
Նա մանրամասնեց, որ արձանագրված 18,2 տոկոսի աճի 10,4 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, արտադրանքի հարկերը կազմել են 2,7 տոկոս, առևտրի և ծառայությունների ոլորտին է բաժին ընկել 1,9 տոկոսը, գյուղատնտեսությանը՝ 0.9 տոկոսը, իսկ 0.7 տոկոսը՝ շինարարությանը:

STEPANAKERT, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The real GDP growth rate in Artsakh in January-September 2022 comprised 18.2%, President of the National Statistical Service of Artsakh Manush Minasyan told reporters, presenting the socio-economic situation in the Republic in the aforementioned period.
“According to our estimates and the data presented, we have calculated the GDP figure in the Republic to be 199,6 billion drams in January-September 2022”, she said, adding that the GDP growth rate comprised 18.2%.
However, she stated that this economic growth is still far from the macro-economic indicators existing before the war.
“In the last base year the economic decline rate was 26.4%, which has decreased compared to January-September of 2020 and 2019. On this background we are still far from the level of macro-economic indicators of the pre-war period”, she stated.
She said that the 10.4% of the registered 18.2% growth has been ensured by industry, including energy, 2.7% - production taxes, 1.9% - trade and services, 0.9% - agriculture, 0.7% - construction.