Արցախում ՀՆԱ-ի իրական աճի տեմպը կազմել է 18.2 տոկոս
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետությունում 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին համախառն ներքին արդյունքի իրական աճի տեմպը կազմել է 18,2 տոկոս:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ՝ այս մասին այսօր՝ նոյեմբերի 11-ին լրագրողների հետ հանդիպմանը տեղեկացրեց Արցախի Ազգային վիճակագրական ծառայության նախագահ Մանուշ Մինասյանը՝ ներկայացնելով հաշվետու ժամանակահատվածի սոցիալ-տնտեսական վիճակն Արցախում:
«Մեր գնահատումներով և ներկայացված տվյալների հիման վրա, 2022 թվականի հունվար-սեպտեմբեր ամիսներին Հանրապետությունում համախառն ներքին արդյունքի ցուցանիշը հաշվարկել ենք 199,6 միլիարդ դրամ՝ համախառն ներքին արդյունքի ինդեքս-դեֆլյատորի՝ 103,7 տոկոս ցուցանիշի պարագայում: Համախառն ներքին արդյունքի իրական աճի տեմպը կազմել է 18.2 տոկոս»,- ասաց Մինասյանը՝ հավելելով, որ 2021 թվականին արտադրված համախառն ներքին արդյունքը կազմել էր 162,8 միլիարդ դրամ:
Այդուհանդերձ, ըստ կառույցի ղեկավարի, արձանագրված տնտեսական աճը հեռու է նախապատերազմյան ժամանակահատվածի մակրոտնտեսական ցուցանիշներից:
«Անցած բազային տարում տնտեսական անկման ցուցանիշը կազմել է 26,4 տոկոս (2020 թվականի համեմատ): Անկման ցուցանիշ գրանցվել է նաև 2019 թվականների հունվար-սեպտեմբեր ամիսների համեմատ: Այս ֆոնին մենք դեռևս հեռու ենք նախապատերազմյան ժամանակաշրջանի մակրոտնտեսական ցուցանիշների մակարդակից»,-ընդգծեց Մինասյանը:
Նա մանրամասնեց, որ արձանագրված 18,2 տոկոսի աճի 10,4 տոկոսային կետն ապահովել է արդյունաբերությունը՝ ներառյալ էներգետիկան, արտադրանքի հարկերը կազմել են 2,7 տոկոս, առևտրի և ծառայությունների ոլորտին է բաժին ընկել 1,9 տոկոսը, գյուղատնտեսությանը՝ 0.9 տոկոսը, իսկ 0.7 տոկոսը՝ շինարարությանը:

В Арцахе темп роста реального ВВП составил 18,2 %
Темп роста реального валового внутреннего продукта в Республике Арцах в январе-сентябре 2022 года составил 18,2 %.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», об этом сегодня, 11 ноября, на встрече с журналистами, представляя социально-экономическую ситуацию в Арцахе, сообщила председатель Национальной статистической службы Арцаха Мануш Минасян.
«На основании наших расчетов и представленных данных мы рассчитали индекс валового внутреннего продукта по республике за январь-сентябрь 2022 года в размере 199,6 млрд драмов, при индексе-дефляторе валового внутреннего продукта 103,7 %. Темп роста реального валового внутреннего продукта составил 18,2 % », - сообщила Мануш Минасян, добавив, что валовой внутренний продукт в 2021 году составил 162,8 миллиарда драмов.
Тем не менее, по словам главы структуры, зафиксированный экономический рост далек от макроэкономических показателей довоенного периода.
«В прошлом базовом году темп экономического спада составил 26,4 %, по сравнению с январем-сентябрем 2020 и 2019 годов он уменьшился. Нам еще далеко до уровня макроэкономических показателей довоенного периода», - подчеркнула Мануш Минасян.
Она уточнила, что 10,4 п. п. 18,2-процентного роста пришлось на промышленность, в том числе на энергетику. Налоги на продукцию составили 2,7 %, на торговлю и сферу услуг - 1,9 %, на сельское хозяйство - 0,9 %, на строительство - 0,7 %.