ԵՄ-ն Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է արել շրջել թշնամանքի էջը և շարունակել հաշտեցման ջանքերը
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ-ն ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարությունների ձեռնարկած բազմաթիվ քայլերն՝ ուղղված տարաձայնությունների հարթմանը: Այս մասին նշել է ԵՄ դիվանագիտական գերատեսչության պաշտոնական ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն ԼՂ հակամարտության գոտում 44-օրյա պատերազմի ավարտի երկրորդ տարվա կապակցությամբ արված հայտարարությունում։
«Այս առիթով ԵՄ-ն հիշում է վերջին 30 տարիների ընթացքում հակամարտության բոլոր հայ և ադրբեջանցի զոհերին։ Լիովին գիտակցելով այս դժվարին ժառանգությունը՝ ԵՄ-ն երկու կողմերին էլ կոչ է անում շրջել թշնամանքի էջը և շարունակել հաշտեցման ջանքերը՝ կանխելու մարդկային կյանքի հետագա անհարկի կորուստը և վնասները», - նշված է հայտարարությունում։
Դիվանագետը շեշտել է, որ չնայած բանակցությունները բարդ են, սակայն կարևոր է համաձայնեցնել հետագա քայլերը:
«Եվրոպական Միությունը նաև ողջունում է Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության կողմից ձեռնարկված բազմաթիվ քայլերը՝ իրենց տարաձայնությունները հաղթահարելու և տարածաշրջանում երկարատը և կայուն խաղաղության հասնելու համար։ ԵՄ-ն բարձր է գնահատում նրանց կայուն ներգրավվածությունը տարբեր մակարդակներում և տարբեր ձևաչափերով ընթացող բանակցություններում: Թեև այս բանակցություններն ակնհայտորեն բարդ են և ժամանակ կպահանջեն, կարևոր է չկորցնել թափը, համաձայնեցնել առաջ ընթանալու կոնկրետ քայլերը և ապահովել անվտանգ, ապահով և բարեկեցիկ միջավայր՝ ի շահ տարածաշրջանի ողջ բնակչության», - գրել է Պիտեր Ստանոն:
Հայտարարությունում նաև կողմերին կոչ է արվում մեղմել հռետորաբանությունը և չսրել լարվածությունը:
«Դեռևս փխրուն միջավայրում, վերջին 30 տարիների վերքերը դեռ չբուժված, ԵՄ-ն կրկնում է իր կոչը կողմերին՝ մեղմել իրենց հռետորաբանությունը և խուսափել լարվածության ցանկացած անհարկի սրումից, ներառյալ՝ զերծ մնալով միմյանց հասցեին սպառնալիքներից կամ մեղադրանքներից, ինչպես նաև ռազմական սադրանքներից և գործողություններից», - գրված է ԵՄ հայտարարությունում:
Դիվանագետը շեշտում է, որ ԵՄ-ն կշարունակի իր ակտիվ մասնակցությունը խնդիրների կարգավորման գործընթացում:
«ԵՄ-ն կշարունակի իր ակտիվ ներգրավվածությունն՝ արձագանքելով երկու կողմերի ցանկությանը և նրանց աջակցելով չլուծված բոլոր հարցերի համապարփակ և արդար կարգավորման ուղղությամբ տարվող աշխատանքում, այդ թվում՝ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի, բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի, ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի անձնական ջանքերի, ինչպես նաև ԵՄ այլ մեխանիզմների միջոցով», - նշվում է հայտարարությունում։

EU calls on Azerbaijan and Armenia to turn page of enmity and continue reconciliation efforts
YEREVAN, NOVEMBER 11, ARMENPRESS. The European Union welcomes the numerous steps undertaken by the Armenian and Azerbaijani leaderships to overcome their differences and reach a durable and sustainable peace in the region, Peter Stano, Lead Spokesperson for Foreign Affairs and Security Policy, said in a statement released on the occasion of the 2nd anniversary of the end of the 44-Day War.
“This week marks the second anniversary of the end of the 44-day war in the Nagorno-Karabakh conflict zone. On this occasion, the EU remembers all Armenian and Azerbaijani victims of the conflict over the past 30 years. Being fully conscious of this difficult legacy, it calls on both sides to turn the page of enmity and continue reconciliation efforts in order to prevent further unnecessary loss of human lives and damages.
The EU welcomes the numerous steps undertaken by the Armenian and Azerbaijani leaderships to overcome their differences and reach a durable and sustainable peace in the region. The EU commends their sustained engagement in ongoing negotiations at various levels and in different formats. While these negotiations are obviously difficult and will require time, it is crucial not to lose the momentum, to agree on concrete steps forward, and to ensure a safe, secure and prosperous environment for the benefit of all populations in the region.
In the still fragile environment, with the wounds of the past 30 years far from being healed, the EU reiterates its call on the sides to moderate their rhetoric and avoid any unnecessary escalation of tensions, including by refraining from threats or allegations against each other and military provocations and actions.
The EU will continue its active engagement in responding to the wish of both sides and supporting them in their work towards a comprehensive and fair settlement of all remaining issues, including through the personal efforts of President of the European Council Charles Michel, High Representative Josep Borrell, EU Special Representative Toivo Klaar as well as other mechanisms of the EU”, the statement says.