ՀՀ նախագահն անդրադարձել է պատերազմի՝ շրջակա միջավայրի վրա ունեցած կործանարար ազդեցությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ելույթով է հանդես եկել նոյեմբերի 7-ից Շարմ Էլ Շեյխում ընթացող ՄԱԿ-ի՝ Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարը համաշխարհային օրակարգի կարևոր բաղկացուցիչն է, որը պահանջում է բոլորի համատեղ հանձնառությունը:
«Կլիմայի փոփոխությունն ընթանում է նույնիսկ ավելի արագ, քան նախկինում գնահատվում էր: Մարդկությունը ոչ միայն ականատեսն է այս փոփոխության, այլև անմիջապես կրում է վերջինիս ազդեցությունը. վտանգված են էկոհամակարգերը, սպառվում են ջրային ռեսուրսները, առավել հաճախակի են դառնում ջրհեղեղները, փոթորիկները, անտառային հրդեհները, տապի ու երաշտի դեպքերը»,-ասել է նախագահ Խաչատուրյանը:
«Բոլորս քաջատեղյակ ենք հակամարտությունների՝ շրջակա միջավայրի, վերջինիս ռեսուրսների ու արտադրողականության վրա ունեցած կործանարար ուժի մասին:
Պատերազմի ազդեցությունն էկոհամակարգերի վրա տարբեր է և պայմանավորված է հակամարտության ծավալով և տևողությամբ, ինչպես նաև՝ կիրառված զենքի տեսակներով:
Ցավոք, վերջերս Հայաստանն առերեսվեց նման մարտահրավերի։ Այս տարվա սեպտեմբերի 13-ին Ադրբեջանն ագրեսիա նախաձեռնեց՝ թիրախավորելով Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը։ Հայաստանի արևելյան և հարավ-արևելյան շրջանների խիտ բնակեցված քաղաքները, այդ թվում՝ Ջերմուկ քաղաքը, որը հայտնի է որպես լեռնային սպա և բժշկական զբոսաշրջության վայր, ենթարկվել էր ծանր հրթիռակոծության: Նշված շրջանների դեմ ռազմական գործողությունները ուղեկցվել էին լայն սպառազինության, այդ թվում՝ հրետանային և մարտական անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ՝ զգալի վնաս պատճառելով եզակի բնապահպանական համալիրին։ Կեչուտի ջրամբարի հրետակոծությունը ևս կարող էր հանգեցնել մարդկային մեծաթիվ զոհերի, իսկ շրջակա միջավայրի վրա՝ ունենալ աղետալի հետևանքներ»,- անդրադառնալով շրջակա միջավայրի վրա հակամարտությունների ունեցած ազդեցությանն՝ ասել է նախագահը:
Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է, որ չնայած Հայաստանում առկա մարտահրավերներին ու անվտանգության խնդիրներին՝ կլիմայի փոփոխության օրակարգը շարունակում է առաջնային տեղ զբաղեցնել Կառավարության ձևավորած օրակարգում:
«Մասնավորապես, որպես առաջնահերթություն է ճանաչվել կլիմայապես դիմացկուն և ցածր ածխածնային զարգացումը, որը հիմնված է կայուն և երկարաժամկետ կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ռազմավարության, լայնածավալ անտառապատման, վերականգնվող էներգիայի և էներգաարդյունավետության ոլորտներում ներդրումների, նորարարական և ժամանակակից կլիմայական տեխնոլոգիաների կիրառման, էլեկտրական շարժունակության խթանման և միջուկային էներգիայի զարգացման վրա»,-ասել է նախագահը։

Armenian President delivers speech at COP 27 conference, touches upon destructive impact of war on environment
YEREVAN, NOVEMBER 8, ARMENPRESS. On November 7, President of Armenia Vahagn Khachaturyan delivered a speech at the 27th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change held in Sharm El Sheikh, the Presidential Office said.
The President noted that combating climate change is a critical component of the global agenda, which requires a shared commitment of everyone.
“Climate change evolves faster than expected. The entire mankind not only witnesses this change, but is also affected by it. Ecosystems are at risk, water resources are running dry, floods, storms, forest fires, extreme heat and drought become more frequent,”noted the President.
Touching on the impact of conflicts on the environment, the President said:“We all are well aware of a destructive power of conflicts on environment - its resources and productivity.
Impacts of war on ecosystems vary, depending on the magnitude and duration of a conflict, as well as the types of weapons used.
Regretfully, recently Armenia experienced such a challenge. On September 13 this year Azerbaijan initiated an aggression, targeting the sovereign territory of Armenia. Densely populated towns of the eastern and south-eastern regions of Armenia, including city of Jermuk, a well-known mountain spa town and popular destination for medical tourism, came under heavy fire. The hostilities with the use of a wide range of weaponry, including artillery and combat UAVs against the settlements were accompanied by causing a heavy damage to the unique environmental complex. The shelling of the Kechut water reservoir had a potentially catastrophic human toll and environmental impact.”
President Vahagn Khachaturyan highlighted that despite the existing challenges and security concerns in Armenia, the climate change agenda continues to remain priority for the Government.
“Particularly, climate resilience and low-carbon development are recognized as a primary goal, which is based on the sustainable and long-term climate change adaptation strategy, investments in large-scale afforestation, renewable energy and energy-efficient sectors, application of innovative and modern climate technologies, promotion of electric mobility and development of nuclear energy,”noted the President.