Պատերազմական գործողություններն ամենաուղղակի ազդեցությունն են ունենում հողի և օդի աղտոտվածության վրա. ՀՀ նախագահի հարցազրույցը՝ Middle East-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի 27-րդ համաժողովին (COP27) ընդառաջ հարցազրույց է տվել Middle East լրատվական գործակալությանը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Հարցազրույցի ընթացքում նախագահը մասնավորապես անդրադարձել է համաժողովում Եգիպտոսի նախագահությանը, կլիմայական խնդիրների լուծումներին, այդ համատեքստում Հայաստանի սահմանած առաջնահերթություններին, համաժողովից ակնկալիքներին, ինչպես նաև հայ-եգիպտական հարաբերություններին:
«Համաժողովի նախագահող կողմ լինելով՝ Եգիպտոսը հնարավորություն ունի զարգացած և զարգացող երկրներին միավորել ընդհանուր շահերի շուրջ՝ ստեղծելով առավել բարենպաստ մթնոլորտ հիմնական մարտահրավերները լուծելու համար: Համաժողովը հնարավորություն է ամբողջ աշխարհի համար գնահատել վերջին տարիների ընթացքում տեղի ունեցած կլիմայական իրադարձությունները և սերտ համագործակցել՝ հաղթահարելու կլիմայական ճգնաժամը՝ հաշվի առնելով երկրների միջև տարբերակվող ազգային պայմանները և հնարավորությունները։ Համաժողովը նաև հարթակ է խրախուսելու կլիմայական ֆինանսավորումը կանաչ տնտեսական համակարգերի անցման և կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության համար, բարձրացնելու զարգացող երկրների իրազեկվածությունը կլիմայական տեխնոլոգիաների վերաբերյալ, ինչպես նաև ավելացնելու գլոբալ կլիմայական հավակնությունները»,- ասել է ՀՀ նախագահը:
Նախագահը ընդգծել է 27-րդ համաժողովի կարևորությունը նաև այն պատճառով, որ այն կարող է առաջընթաց գրանցել կլիմայի ֆինանսավորման հարցում, մասնավորապես՝ կլիմայի ֆինանսավորման համարժեքությունը և կանխատեսելիությունն առանցքային է Փարիզյան համաձայնագրի նպատակներին հասնելու համար:
Խոսելով միգրացիոն հոսքերի վրա կլիմայի փոփոխության ազդեցության մասին, նախագահը նշել է, որ առավել հաճախակի և տևական դարձած հիդրոօդերևութաբանական վտանգավոր երևույթները, ինչպիսիք են կարկտահարությունը, վաղ ցրտահարությունը, գարնանային վարարումները, սելավները, սողանքներն ու երաշտը, ամեն տարի իրենց բացասական հետևանքներն են թողնում գյուղատնտեսության վրա և այդ ամենի հանրագումարը նաև իր ազդեցությունն է թողնում միգրացիոն հոսքերի վրա, որոնք ընթանում են ոչ միայն մոտակա բնակավայրերի, այլ նաև մայրցամաքների միջև: Նրա խոսքով՝ ովքեր ապրում են կլիմայապես ավելի հարմար պայմաններով տարածաշրջաններում, հատկապես հյուսիսային տարածաշրջաններում, պետք է տեղավորեն միլիոնավոր միգրանտների՝ միաժամանակ հարմարվելով կլիմայական ճգնաժամի պահանջներին: Նախագահն ընդգծել է, որ ռազմական բախումներն ու պատերազմական գործողություններն ամենաուղղակի ազդեցությունն են ունենում հողի և օդի աղտոտվածության վրա, անմիջական ազդեցություն են ունենում գյուղատնտեսական նշանակության ցանքատարածությունների, կանաչապատ տարածքների և անտառների վրա: Ասվածի ամենապարզ և ամենավառ օրինակները ռազմական գործողությունների ընթացքում առաջացող լայնամասշտաբ անտառային հրդեհներն են, արկերի պայթյունից՝ հողի և օդի աղտոտվածության բարձրացումը և այլն:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը միջազգային հանրությանը կոչ է արել համատեղել ջանքերը՝ դիմակայելու նմանօրինակ խնդիրներին, քանի որ տարբեր հակամարտությունների և առավել ևս ռազմական բախումների հետևանքները չափազանց մեծ բացասական ազդեցություն են ունենում շրջակա միջավայրի և բնակլիմայական պայմանների վրա, որն ընդգրկում է հակամարտության գոտիները գերազանցող աշխարհագրական մեծ տարածքներ և, իհարկե, քաղաքացիական բնակչությունը: Նրա խոսքով՝ գլոբալ զանգվածային միգրացիան տեղի է ունենում ոչ միայն կլիմայի աննախադեպ փոփոխության, այլ նաև մարդկային ժողովրդագրության փոփոխության ժամանակ: Վահագն Խաչատուրյանն ընդգծել է՝ ակնկալվում է, որ աշխարհի բնակչությունը կշարունակի աճել առաջիկա տասնամյակների ընթացքում՝ 2060-ականներին հասնելով շուրջ 10 միլիարդի, իսկ բնակչության աճի մեծ մասը գրանցվում է արևադարձային շրջաններում, որոնք ամենաշատն են տուժում կլիմայական փոփոխության ազդեցությունից:
Վահագն Խաչատուրյանը նշել է, որ կլիմայի փոփոխությանը հարմարվողականության քաղաքականությունը և միջոցառումները կարևոր նշանակություն ունեն Հայաստանի սոցիալական և տնտեսական զարգացման նպատակներին հասնելու կարողության համար: Կառավարության կողմից 2021 թվականին հաստատված «Կլիմայի փոփոխության հարմարվողականության ազգային գործողությունների ծրագիրը» հասցեագրում է ջանքերը՝ ուղղված ոլորտային և մարզային զարգացման ծրագրերում հարմարվողականության ինտեգրմանը, ինչպես նաև «Փարիզյան համաձայնագրի ներքո Հայաստանի Հանրապետության 2021-2030 թվականների Ազգային մակարդակով սահմանված գործողություններին»:
Հայաստանի կառավարությունը սահմանել է կլիմայի փոփոխության մեղմման նոր թիրախ․ այն է՝ 2030 թվականին նվազեցնել ջերմոցային գազի արտանետումները 40%-ով՝ 1990 թվականի մակարդակի համեմատ: Հայաստանի ցածր արտանետումների զարգացման երկարաժամկետ ռազմավարությունը մշակման փուլում է, որի նպատակն է մինչև 2050 թվականը հասնել կլիմայական չեզոքության:
Անդրադառնալով հայ-եգիպտական հարաբերություններին՝ նախագահ Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերությունները հիմնված են երկու ժողովուրդների դարավոր բարեկամության վրա և, հետևաբար, դա լավ հիմք է երկու երկրների սերտ և ջերմ հարաբերությունների պահպանման և առավել ամրապնդման համար: Նախագահը վստահություն է հայտնել, որ Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ և խորանալ:

Hostilities have a direct impact on soil and air pollution – Armenian President tells “Middle East” state news agency
YEREVAN, NOVEMBER 7, ARMENPRESS. Prior to the 27th Conference of the Parties to the United Nations Framework Convention on Climate Change (COP27), President Vahagn Khachaturyan gave an interview to the “Middle East” state news agency, his Office said.
In the interview, President mainly spoke of Egypt’s chairmanship within the framework of the Conference, solutions to climate problems, priorities set by Armenia in that context, expectations from the Conference and Armenian-Egyptian relations.
“As a country holding the chairmanship of the Conference, Egypt has the opportunity to unite the developed and developing countries around common interests, creating a more favourable atmosphere for solving the main challenges”,said President Khachaturyan. “The Conference is an opportunity for the entire world to evaluate the climatic events of the past years and closely cooperate to overcome the climate crisis, taking into consideration the different national conditions and capacities of the countries. The Conference is also a platform for encouraging climate financing for the transition to a green economic system and adaptation to climate change, raising the awareness of developing countries about climate technologies, as well as increasing global climate ambitions.
The President also emphasized the importance of the 27th Conference, for it can make progress related to climate financing, particularly, the adequacy and predictability of climate financing is key for meeting the Paris Agreement objectives.
Speaking of the impact of climate change on migration flows, the President noted, that the hydro-meteorological dangerous phenomena that have become more frequent and lasting, such as hail, early frost, spring floods, mudslides, landslides and droughts leave their negative footprint on agriculture every year, and the sum of all this also affects migration flows, which take place not only between neighbouring settlements, but also between continents. According to the President, those who live in regions with more favourable climatic conditions, especially in northern regions, must accommodate millions of migrants, in the meantime adapting to the requirements of the climatic crisis. The President also highlighted that military clashes and hostilities have a direct impact on soil and air pollution and affect agricultural pastures, green areas and forests. The clearest and brightest example of this are the large-scale forest fires caused by military operations, increased soil and air pollution from shell explosions and so on.
President Vahagn Khachaturyan urged the international community to unite their efforts to combat such issues, for the consequences of different conflicts and military clashes in particular, have extremely negative impact on the environment and the climatic conditions, which affects large geographical areas exceeding the conflict zones and, surely, civilian population. As the President puts it, global massive migration takes place not only at a time of unprecedented climate change, but also at a time of human demographic change. World population is expected to continue growing during the coming decades, reaching around 10 billion in 2060, and most of population growth is seen in tropical regions, which suffer the most from climate change.
Vahagn Khachaturyan noted that climate change adaptation policies and measures are crucial for Armenia’s capacity to reach its social and economic development goals. The“National Action Program of Adaptation to Climate Change” approved by the Government in 2021, as well as 2021-2030 Nationally Determined Contributions of the Republic of Armenia under the Paris Agreement”,direct efforts for integrating adaptation in sectorial and regional development programs.
The Government of Armenia has set a new target for mitigating climate change at the level of the whole economy – reducing greenhouse gas emissions by 40% by 2030 compared to 1990. The long-term low-emission development strategy of Armenia is in the elaboration process, with the aim to achieve climate neutrality by 2050, conditioned by corresponding international financial, technological and capacity-building support.
Touching upon Armenian-Egyptian relations, President Khachaturyan noted that the relations between Armenia and Egypt are based on centuries-old friendship of the two peoples, and this is a solid basis for maintaining and further strengthening the close and warm relations between the two countries. The President expressed confidence that the relations between Armenia and Egypt will continue to develop and deepen.