Պաշպանության նախարարության նախաձեռնած հրաձգության դասընթացներին ստացվել է մասնակցության շուրջ 1500 հայտ
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ պատպանության նախարարության նախաձեռնած հրաձգության դասընթացներին մասնակցելու գործընթացում բավական ակտիվություն է գրանցվել։ Մասնակցության հայտերի ընդունման ժամանակահատվածը նախատեսված էր հոկտեմբերի 17-30-ը ներառյալ։ «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղար Արամ Թորոսյանը տեղեկացրեց, որ մասնակցության հայտ է ներկայացրել շուրջ 1500 քաղաքացի, որից 1300-ը իգական, իսկ 200-ն՝ արական սեռի ներկայացուցիչներ են։ Հրաձգության դասընթացները նախատեսված են զինվորական ծառայություն չանցած քաղաքացիների համար։ Մեկնարկային փուլը տրվում է Երևանում։
«Մասնակիցների աշխատանքային հնարավոր զբաղվածությունը հաշվի առնելով՝ նախատեսում ենք հրաձգության դասընթացներն անցկացնել շաբաթ և կիրակի օրերին։ Հրաձգության առաջին դասընթացը կանցկացվի նոյեմբերի 5-ին։ ՊՆ-ի տրանսպորտային միջոցներով մասնակիցները կենտրոնական հավաքակայանից կտեղափոխվեն հրաձգարան։ Նրանք ապահովված կլինեն սննդով։ Ասեմ, որ ստեղծված են լինելու բոլոր հարմարությունները»,-ասաց Արամ Թորոսյանը։
Պաշտպանության նախարարությունը ներկայում իրականացնում է խմբերի բաշխում։ Պատասխանատուները վստահեցնում են, որ բոլոր գրանցվածները դասընթացներին մասնակցելու հնարավորություն են ունենալու։
ՀՀ պաշտպանության նախարարության մամուլի քարտուղարն ընդգծեց, որ դասընթացն անցկացնելու են փորձառու զինվորականները։ Բուն դասընթացը բաղկացած է լինելու մի քանի մասերից՝զենքի կառուցվածք, մարտավարատեխնիկական բնութագրի ուսումնասիրում, նշանառության, զենքի օգտագործման, անվտանգության կանոնների ուսուցում, պահեստատուփերի լիցքավորում և լիցքաթափում, զենքի քանդում և հավաքում, կրակային դիրքի զբաղեցում, հրաձգության գործնական պարապմունք։ Կանցկացվեն նաև առաջին բուժօգնության դասընթացներ։Նախատեսված է խրախուսել լավագույն արդյունքներ գրանցողներին։
Պաշտպանական գերատեսչության ներկայացուցիչը նկատեց, որ նախարարությունը քաղաքացիներից բազմաթիվ նամակներ, զանգեր ու առաջարկներ է ստացել նման դասընթացներ անցկացնելու համար։ Հրաձգության դասընթացներն այս փուլում կանցկացվեն Երևանում, այնուհետև նախառեսված է դասընթացներ անցկացնել մարզերում։ Ըստ Արամ Թորոսյանի՝շատ հավանական է, որ նման դասընթացները կրեն պարբերական բնույթ։

Around 1500 applications received for participation in shooting courses organized by Armenia’s Defense Ministry
YEREVAN, NOVEMBER 3, ARMENPRESS. Around 1500 citizens of Armenia, of whom 1300 are female and 200 are male, have submitted applications for the participation in shooting courses organized by the Defense Ministry, Ministry Spokesperson Aram Torosyan told Armenpress.
The shooting courses are for the citizens who have not served in the army.
The courses launch in Yerevan.
“Taking into account the possible employment of the participants, we plan to hold the shooting courses on Saturdays and Sundays. The first course will be held on November 5. The participants will be transported from the central headquarters to the shooting range with the vehicles of the Defense Ministry. They will be provided with food. I want to note that all facilities will be created”, Aram Torosyan said.
Currently, the Ministry is distributing the groups. The authorities assure that all registered persons will have a chance to participate in the courses.
Aram Torosyan stated that the courses will be carried out by experienced military officers.
The course will consist of several parts – weapon structure, study of tactical and technical characteristics, weapon use, study of safety rules, disassembling and assembling weapons, practical shooting training, etc. First aid courses will also be held. The distinguished participants will be promoted.
Aram Torosyan said that the Defense Ministry has received numerous letters, phone calls and proposals from the citizens for holding such kind of courses. At this stage the course will be carried out in Yerevan and later in the provinces. According to Torosyan, it’s highly likely that these courses will take place on a regular basis.