Ակնկալվում է, որ մինչև տարվա վերջ գնաճը Հայաստանում կհասնի 10 տոկոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Կենտրոնական բանկի խորհուրդը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը չբարձրացներ, գնաճը Հայաստանում կլիներ առնվազն 15 տոկոսի շրջակայքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ հիմա գնաճը 9.9 տոկոս է և ակնկալվում է, որ տարվա վերջ կհասնի 10 տոկոսի:
«Մենք մյուս տարվա համար ակնկալում ենք , որ համաշխարհային ապրանքային շուկաներում կսկսվի դիտվել ապրանքների գների որոշակի նվազում»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ Ռուսաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին՝ արտարժութային ներհոսքը Հայաստան էապես ավելացել է:
Գալստյանն ասաց, որ նույնիսկ Չինաստանը, որը տրադիցիոն բարձր տնտեսական աճ ունեցող երկիր էր, հիմա միանիշ աճ է ունենում ՝այս տարի 3 տոկոսին մոտ:

По прогнозам, к концу года инфляция в Армении достигнет 10%: председатель ЦБ
Если бы Совет Центрального банка не повысил ставку рефинансирования, инфляция в Армении составила бы не менее 15 процентов. Как сообщает Арменпресс, об этом на встрече с журналистами сказал председатель Центрального банка Мартин Галстян.
По его словам, инфляция в настоящее время составляет 9,9 процента, и ожидается, что к концу года она достигнет 10 процентов.
“Мы ожидаем, что в следующем году на мировых товарных рынках начнется определенное снижение цен на товары”, - сказал он, добавив, что на фоне событий, происходящих в России, приток иностранной валюты в Армению значительно увеличился.
Галстян сказал, что даже Китай, который традиционно был страной с высоким экономическим ростом, сейчас фиксирует небольшой рост, близкий к 3 процентам в этом году.