Ակնկալվում է, որ մինչև տարվա վերջ գնաճը Հայաստանում կհասնի 10 տոկոսի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Կենտրոնական բանկի խորհուրդը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը չբարձրացներ, գնաճը Հայաստանում կլիներ առնվազն 15 տոկոսի շրջակայքում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը:
Նրա խոսքով՝ հիմա գնաճը 9.9 տոկոս է և ակնկալվում է, որ տարվա վերջ կհասնի 10 տոկոսի:
«Մենք մյուս տարվա համար ակնկալում ենք , որ համաշխարհային ապրանքային շուկաներում կսկսվի դիտվել ապրանքների գների որոշակի նվազում»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ Ռուսաստանում տեղի ունեցող իրադարձությունների ֆոնին՝ արտարժութային ներհոսքը Հայաստան էապես ավելացել է:
Գալստյանն ասաց, որ նույնիսկ Չինաստանը, որը տրադիցիոն բարձր տնտեսական աճ ունեցող երկիր էր, հիմա միանիշ աճ է ունենում ՝այս տարի 3 տոկոսին մոտ:

YEREVAN, NOVEMBER 1, ARMENPRESS. If the Board of the Central Bank did not raise the refinancing rate, the inflation in Armenia would have been at least around 15%, CBA Governor Martin Galstyan told reporters at a press conference.
He said that inflation now is 9.9% and is expected to reach 10% by the end of the year.
“For the next year we expect that the prices of goods in international commodity markets will start declining to some extent”, he said, adding that in conditions of ongoing developments in Russia, the foreign currency inflow to Armenia has significantly increased.
He stated that even China, which traditionally was having a high economic growth, is now having a single-digit growth, around 3% this year.