Արցախում կհիմնվի մետաղամշակման և ուսումնական արտադրամաս.
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 31 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության պետական նախարար Արտակ Բեգլարյանը հոկտեմբերի 29-ին հանդիպում է ունեցել «Ջենեսիս Արմենիա» գիտավերլուծական կենտրոն հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Աբրահամ Գասպարյանի և «Էկոպրոֆ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության ներկայացուցիչների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Արցախի պետնախարարի աշխատակազմից:
Պետական նախարարը արժեքավոր է համարել Արցախի կառավարության և «Ջենեսիս Արմենիա» գիտավերլուծական կենտրոն հիմնադրամի հետ ունեցած համագործակցության փորձը՝ հայտարարելով տնտեսական և ուսումնական նշանակության նոր նախաձեռնության մասին:
«Նախատեսում ենք Արցախում ստեղծել գերժամանակակից խառատային և գործիքաշինական հաստոցներով հագեցած մետաղամշակման, վերանորոգման և ուսումնական մեկ ընդհանուր արտադրամաս: Պետություն-մասնավոր համագործակցության արդյունքում 200 մլն դրամ արժողությամբ ներդրումային ծրագիրը նպատակ ունի հոգալու հասարակության ու տնտեսության կարիքները, ինչպես նաև խթանել աշակերտների և ուսանողների շրջանում տեխնիկական և արհեստագործական մասնագիտությունների հանդեպ հետաքրքրությունը: Սա պահանջված ներդրում է Արցախում և վառ օրինակ է բարեգործական ու բիզնես ներդրման՝ հաշվի առնելով հատկապես հետպատերազմյան մարտահրավերներն ու առաջնահերթությունները»,- իր խոսքում նշել է պետական նախարարը:
Ծրագրի առանձին մանրամասները քննարկելուց հետո՝ Արտակ Բեգլարյանն ու Աբրահամ Գասպարյանը ստորագրել են Արցախի Հանրապետության կառավարության, «Ջենեսիս Արմենիա» գիտավերլուծական կենտրոն հիմնադրամի և «Էկոպրոֆ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերության միջև համագործակցության եռակողմ հուշագիր:

В Арцахе будет создан учебный цех металлообработки
Государственный министр Республики Арцах Артак Бегларян 29 октября встретился с генеральным директором Научно-аналитического центра «Генезис Армения» Абраамом Гаспаряном и представителями ООО «Экопроф». Об этом «Арменпресс» сообщили в Аппарате госминистра Арцаха.
Артак Бегларян сотрудничество правительства Арцаха и с центром «Генезис Армения», посчитал ценным и сообщил о новой инициативе экономического и образовательного значения.
«Мы планируем создать в Арцахе учебный цех металлообработки, оснащенный самыми современными токарными и слесарными станками. Инвестиционная программа стоимостью в 200 млн драмов - результат сотрудничества государства и частного сектора направлена на удовлетворение потребностей общества и экономики, а также на стимулирование интереса к техническим и ремесленным профессиям у учащихся. Это в Арцахе востребованная инвестиция, она яркий пример благотворительности и делового инвестирования с учетом послевоенных вызовов и приоритетов», - сказал в своем выступлении госминистр Арцаха.
После обсуждения деталей проекта Артак Бегларян и Абраам Гаспарян подписали трехсторонний меморандум о сотрудничестве между правительством Республики Арцах, Фондом «Научно-аналитический центр «Генезис Армения»» и Обществом с ограниченной ответственностью «Экопроф».