Գլխավոր դատախազությունը մանրամասներ է հայտնել Հոկտեմբերի 27-ի գործով այս տարվա դրությամբ կատարված քննչական և դատավարական գործողությունների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ ԱԺ-ում 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցած դեպքի կապակցությամբ Ազգային անվտանգության ծառայության քննչական դեպարտամենտում քննվում է 62207199 քրեական գործը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Գլխավոր դատախազությունից, 2022 թվականի դրությամբ կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ, մասնավորապես.
1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին Նաիրի Հունանյանի և մյուսների կողմից տեռորիստական ակտ կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով հանցավոր գործողություններին հնարավոր այլ մասնակիցների, դրանք կանխելու հնարավորություն ու պարտականություն ունեցած այլ պաշտոնատար անձանց, օգտագործված զենքերի ու ռազմամթերքի հետ առնչություն ունեցած անձանց պարզելու նպատակով հարցաքննվել են մի շարք անձինք, այդ թվում` Նաիրի Հունանյանը, Կարեն Հունանյանը, Դերենիկ Բեջանյանը, Աշոտ Կնյազյանը, Անահիտ Բախշյանը, Աշոտ Գասպարյանը, Հրաչյա Սարգսյանը, Կարեն Խաչատուրյանը, Գագիկ Հարությունյանը, Տարոն Սահակյանը, Ժորա Սարգսյանը և այլք:
Կատարվել են մի շարք առգրավումներ:
Համապատասխան քրեակատարողական հիմնարկներից առգրավվել են խմբի անդամներ Էդուարդ Գրիգորյանի, Վռամ Գալստյանի և Համլետ Ստեփանյանի անձնական գործերը՝ նրանց մահվան պատճառների վերաբերյալ քննության ընթացքում մի շարք հարցեր պարզաբանելու համար:
Ոստիկանության և այլ պետական մարմինների տարբեր ստորաբաժանումներից առգրավվել են այս դեպքի վերաբերյալ հետաքրքրություն ներկայացնող գործեր, որոնք ներկայում գտնվում են ուսումնասիրության փուլում:
Առգրավված տեսագրություններով և ձայնագրություններով նշանակվել են տեսաձայնագրային փորձաքննություններ, որոնք գտնվում են կատարման փուլում:
Ստացվել են գործով դատապարտյալներին տեսակցած անձանց տվյալները:
Ստացված դիմումների, դրանց կից փաստաթղթերի և սկավառակների շուրջ հարցաքննվել են դիմումատուները, զննվել են ներկայացված փաստաթղթերը և սկավառակները:
Նախաքննության ընթացքում կատարված դատավարական գործողությունների արդյունքում ձեռքբերված փաստական տվյալների հիման վրա դեպքի ամբողջական հանգամանքները պարզելու նպատակով առաջ են քաշվել մի շարք քննչական վարկածներ և դրանք ստուգելու նպատակով կազմվել է քննության պլան:

YEREVAN, OCTOBER 27, ARMENPRESS. The Department of Investigations of the National Security Service is investigating case number 62207199 on the 27 October 1999 parliament shooting.
The Prosecutor-General’s Office said that a number of investigative actions were carried out in 2022.
In order to reveal possible accomplices of the gunmen, as well as officials who had the possibility or duty to prevent the attack, and people connected with the weapons used in the attack, the authorities questioned several people, including Nairi Hunanyan, Karen Hunanyan, Derenik Bejanyan, Ashot Knyazyan, Anahit Bakhshyan, Ashot Gasparyan, Hrachya Sargsyan, Karen Khachaturyan, Gagik Harutyunyan, Taron Sahakyan, Zhora Sargsyan and others, the Prosecutor-General’s Office said.
Nairi Hunanyan is the perpetrator who led the group of gunmen in the 1999 attack.
Anahit Bakhshyan is the widow of Yuri Bakhshyan, the Deputy Speaker of Parliament who died in the 1999 attack.
Confiscations were carried out.
The files of gunmen Eduard Grigoryan, Vram Galstyan and Hamlet Stepanyan – who died in prison – were confiscated from the prisons to clarify certain questions in the probe into the cause of their deaths.
Other materials of interests have been confiscated from various police departments and other state agencies.
Audio-visual examinations into confiscated videos and recordings are underway.
The data of persons who visited the shooters in prison have been acquired.
Several versions have been brought forward and a plan of investigation has been developed.
On 27 October, 1999 a group of five heavily armed gunmen led by Nairi Hunanyan stormed into the parliament while it was in session and assassinated Prime Minister Vazgen Sargsyan, Speaker Karen Demirchyan, Deputy Speakers Yuri Bakhshyan and Ruben Miroyan, as well as three lawmakers and a Cabinet member. The gunmen held the remaining MPs hostage until surrendering to authorities the next day.
There have since been many theories on possible masterminds, including possible foreign involvement behind the attack. An investigation was reopened in 2019.