Միրզոյանը Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդի հետ հանդիպմանը բարձրացրել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 26 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հոկտեմբերի 25-ին Վատիկանում հանդիպել է Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ (փոխվարչապետ) Էդգար Պենյա Պառայի և Սուրբ Աթոռի այլ բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից:
Զրուցակիցները ջերմությամբ են վերհիշել շուրջ մեկ տարի առաջ Էդգար Պենյա Պառայի այցը Հայաստան։
Կողմերը բարձր են գնահատել պատմական առնչությունների և ընդհանուր արժեքների վրա խարսխված Հայաստանի և Սուրբ Աթոռի հարաբերությունները, անդրադարձ կատարել երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի:
Հայաստանի ու Սուրբ Աթոռի միջև միջպետական հարաբերությունների զարգացման և ամրապնդման գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Էդգար Պենյա Պառան պարգևատրվել է Բարեկամության շքանշանով։
Հանդիպման ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հարավային Կովկասում տիրող իրավիճակը, ինչպես նաև հայկական կողմի դիրքորոշումները տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության հասնելու վերաբերյալ:
Անդրադառնալով հումանիտար խնդիրներին` նախարար Միրզոյանն ընդգծել է Ադբրեջանում ապօրինաբար պահվող հայ ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց անհապաղ ազատ արձակման, ադրբեջանական վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմամշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը:

Armenian FM raises POW issue during meeting with Substitute for General Affairs of Holy See’s Secretariat of State
YEREVAN, OCTOBER 26, ARMENPRESS. Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan met on October 25 with Substitute for General Affairs of the Secretariat of State at the Holy See Edgar Peña Parraand other high-ranking representatives of the Holy See in Vatican, the Foreign Ministry said.
The sides warmly remembered the visit of Edgar Peña Parrato Armenia around a year ago.
They highly valued the relations between Armenia and the Holy See, which they said are based on historical connections and common values, as well as touched upon issues relating to the bilateral agenda.
Edgar Peña Parrawas awarded with Order of Friendship for his significant contributions to the development and strengthening of the inter-state relations between Armenia and the Holy See.
During the meeting the FM presented the current situation in South Caucasus, as well as the positions of the Armenian side on achieving peace and security in the region.
Touching upon the humanitarian problems, minister Mirzoyan emphasized the necessity of the immediate release of Armenian prisoners of war and civilians who are still illegally held in Azerbaijan, and the preservation of Armenian historical and cultural heritage in the territories that have come under the Azerbaijani control.