Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2022-ի առաջին ութ ամիսներին աճել է 60 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2022 թվականի առաջին ութ ամիսներին աճել է 60 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին էկոնոմիկայի նախարարությունում ասաց Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը:
Նրա խոսքով՝ հունվար-հուլիս ամիսներին տրանսֆերտներն աճել են մինչև 2,4 մլրդ դոլար, ինչը հինգ անգամ ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
«Ունենք հաջողված համագործակցության օրինակներ մի շարք ոլորտներում, այդ թվում էներգետիկայի, ֆինանսների, դեղագործության, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում: Կան կոնկրետ առաջարկներ ոսկու արդյունահանման գործարանի զարգացման, մետրոյի համար: Դիտարկվում է Հայաստանում շինանյութերի, ինչպես նաև դեղագործական նյութերի արտադրության համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու նախագիծ»,-ասաց նա։
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարը նշեց նաև, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերներ են:
«Մենք բարձր ենք գնահատում հայ ձեռնարկատերերի հետաքրքրությունը ռուսական տնտեսության հանդեպ: Մեր գործարար միջավայրը պատրաստ է ընդլայնել իր ներկայությունը Հայաստանում: Մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր համատեղ նախաձեռնությունները, սկսել նորերը, զարգացնել առևտրային հարաբերությունները»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ հիմա ներդրումների համար շատ բարեհաջող շրջան է. հնարավորություններն ավելի շատ են դարձել:
«Ռուսաստանն արդեն վաղուց սովորել է պատժամիջոցների առկայության պայմաններում ապրել և զարգանալ: Մեր ներքին շուկան և արտաքին տնտեսական կապերը ադապտացվում են ներկա իրավիճակին և այս պահին մեր տնտեսությունը դիմանում է աննախադեպ ճնշումների: Չնայած դրան, մենք կարողացել ենք պահպանել մեր ֆինանսական և արժութային կայունությունը»,-ընդգծեց նախարարը:
Պետք է ընդունել, որ պատժամիջոցները բացում են նոր հնարավորություններ գործընկեր երկրների բիզնեսի համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ հավելեց, որ ռազմավարական զարգացման կենտրոնի ստեղծման որոշում կայացնելիս առաջին հերթին առաջնորդվել են սոցիալ-տնտեսական ոլորտում Հայաստանի ունեցած հետաքրքրություններով:
«Հայաստանի ռազմավարական զարգացման կենտրոնը ոչ միայն ուղղված է քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավմանը, այլև դարձել է ինտելեկտուալ հարթակ, որը համախմբում է փորձագիտական հանրությանը»,-ասաց նա:

Trade turnover between Armenia and Russia increased by 60 percent in the first eight months of 2022
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Trade turnover between Armenia and Russia increased by 60 percent in the first eight months of 2022, ARMENPRESS reports, Minister of Economic Development of Russia Maxim Reshetnikov at the Ministry of Economy.
According to him, transfers increased to 2.4 billion dollars in January-July, which is five times more compared to last year.
"We have examples of successful cooperation in a number of fields, including energy, finance, pharmaceuticals, engineering and other fields. There are concrete proposals for the development of the gold mining plant, the metro. A project to create a joint venture for the production of building materials and pharmaceuticals in Armenia is being considered," he said.
The Minister of Economic Development of the Russian Federation also mentioned that Armenia and Russia are long-term strategic partners.
"We highly appreciate the interest of Armenian entrepreneurs in the Russian economy. Our business environment is ready to expand its presence in Armenia. We are ready to continue our joint initiatives, start new ones, develop trade relations," he said, adding that now is a very favorable period for investments, there are more opportunities.
"Russia has long learned to live and develop in the presence of sanctions. Our domestic market and foreign economic ties are adapting to the current situation and our economy is currently enduring unprecedented pressures. Despite this, we managed to maintain our financial and currency stability," the minister emphasized.
It should be admitted that sanctions open up new opportunities for the business of partner countries.