Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2022-ի առաջին ութ ամիսներին աճել է 60 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև առևտրաշրջանառությունը 2022 թվականի առաջին ութ ամիսներին աճել է 60 տոկոսով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին էկոնոմիկայի նախարարությունում ասաց Ռուսաստանի տնտեսական զարգացման նախարար Մաքսիմ Ռեշետնիկովը:
Նրա խոսքով՝ հունվար-հուլիս ամիսներին տրանսֆերտներն աճել են մինչև 2,4 մլրդ դոլար, ինչը հինգ անգամ ավելի է նախորդ տարվա համեմատ:
«Ունենք հաջողված համագործակցության օրինակներ մի շարք ոլորտներում, այդ թվում էներգետիկայի, ֆինանսների, դեղագործության, մեքենաշինության և այլ ոլորտներում: Կան կոնկրետ առաջարկներ ոսկու արդյունահանման գործարանի զարգացման, մետրոյի համար: Դիտարկվում է Հայաստանում շինանյութերի, ինչպես նաև դեղագործական նյութերի արտադրության համատեղ ձեռնարկություն ստեղծելու նախագիծ»,-ասաց նա։
ՌԴ տնտեսական զարգացման նախարարը նշեց նաև, որ Հայաստանն ու Ռուսաստանը երկարաժամկետ ռազմավարական գործընկերներ են:
«Մենք բարձր ենք գնահատում հայ ձեռնարկատերերի հետաքրքրությունը ռուսական տնտեսության հանդեպ: Մեր գործարար միջավայրը պատրաստ է ընդլայնել իր ներկայությունը Հայաստանում: Մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր համատեղ նախաձեռնությունները, սկսել նորերը, զարգացնել առևտրային հարաբերությունները»,-ասաց նա՝ հավելելով, որ հիմա ներդրումների համար շատ բարեհաջող շրջան է. հնարավորություններն ավելի շատ են դարձել:
«Ռուսաստանն արդեն վաղուց սովորել է պատժամիջոցների առկայության պայմաններում ապրել և զարգանալ: Մեր ներքին շուկան և արտաքին տնտեսական կապերը ադապտացվում են ներկա իրավիճակին և այս պահին մեր տնտեսությունը դիմանում է աննախադեպ ճնշումների: Չնայած դրան, մենք կարողացել ենք պահպանել մեր ֆինանսական և արժութային կայունությունը»,-ընդգծեց նախարարը:
Պետք է ընդունել, որ պատժամիջոցները բացում են նոր հնարավորություններ գործընկեր երկրների բիզնեսի համար:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Վահան Քերոբյանն էլ հավելեց, որ ռազմավարական զարգացման կենտրոնի ստեղծման որոշում կայացնելիս առաջին հերթին առաջնորդվել են սոցիալ-տնտեսական ոլորտում Հայաստանի ունեցած հետաքրքրություններով:
«Հայաստանի ռազմավարական զարգացման կենտրոնը ոչ միայն ուղղված է քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավմանը, այլև դարձել է ինտելեկտուալ հարթակ, որը համախմբում է փորձագիտական հանրությանը»,-ասաց նա:

Товарооборот между Арменией и Россией за первые восемь месяцев 2022 года увеличился на 60%
Товарооборот между Арменией и Россией за первые восемь месяцев 2022 года увеличился на 60%. Как сообщает Арменпресс, об этом в минэкономики Армении заявил министр экономического развития России Максим Решетников.
По его словам, в январе-июле денежные переводы выросли до 2,4 млрд долларов, что в пять раз больше по сравнению с прошлым годом.
«У нас есть примеры успешного сотрудничества в ряде областей, включая энергетику, финансы, фармацевтику, машиностроение и другие сферы. Есть конкретные предложения по развитию золотодобывающего комбината, метро. Рассматривается проект создания совместного предприятия по производству стройматериалов и фармацевтических препаратов в Армении», - сказал он.
Министр экономического развития Российской Федерации также отметил, что Армения и Россия являются долгосрочными стратегическими партнерами.
«Мы высоко ценим интерес армянских предпринимателей к российской экономике. Наша бизнес-среда готова расширить свое присутствие в Армении. Мы готовы продолжать наши совместные инициативы, начинать новые, развивать торговые отношения», - сказал он, добавив, что сейчас очень благоприятный период для инвестиций: возможностей стало больше.
«Россия давно научилась жить и развиваться в условиях санкций. Наш внутренний рынок и внешнеэкономические связи адаптируются к текущей ситуации, и наша экономика в настоящее время противостоит беспрецедентным давлениям. Несмотря на это, нам удалось сохранить нашу финансовую и валютную стабильность», - подчеркнул министр.
Следует признать, что санкции открывают новые возможности для бизнеса стран-партнеров.
Министр экономики Армении Ваан Керобян добавил, что при принятии решения о создании центра стратегического развития руководствовались в первую очередь интересами Армении в социально-экономической сфере.
«Центр стратегического развития Армении не только нацелен на повышение качества жизни граждан, но и стал интеллектуальной площадкой, объединяющей экспертное сообщество», - сказал он.