ՀՀ նախագահն այցելել է Բուլղարիայի ՏՏ ոլորտի մի շարք առաջատար ընկերություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատրյանը Բուլղարիա կատարած պետական այցի շրջանակում այցելել է բարձր տեխնոլոգիական ոլորտի մի շարք առաջատար ընկերություններ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են նախագահի աշխատակազմից, Վահագն Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Եվրոպայի ամենաարագ զարգացող ՏՏ ընկերություններից մեկը՝«EnduroSat»-ը, որը բացառիկ ծառայություններ է մատուցում նանոարբանյակների և տիեզերական գործունեության բնագավառում։
EnduroSat-ը նպատակ է հետապնդում փոխակերպել բարդ արբանյակային արդյունաբերությունը տվյալների պարզեցված ծառայության՝ թույլ տալով ակնթարթային մուտք և գործարքներ դեպի ամպի վրա գտնվող տիեզերական տվյալներ՝ ուղեծրի հարյուրավոր սենսորների միջով: Ընկերությունում կարծում են, որ այս ամենին կարող են հասնել արբանյակային եզակի տեխնոլոգիայի և հզոր ինժեներական թիմի շնորհիվ։ EnduroSat-ի հիմնադիր և գործադիր տնօրեն Ռայչո Ռայչևը ներկայացրել է ընկերության ձեռքբերումները, ինչպես նաև այն նախագծերը, որոնց վրա ներկայումս աշխատում են իր գլխավորած ընկերության մասնագետները։
Այցի ընթացքում քննարկվել են համագործակցության ուղղությունները և համատեղ ծրագրերի իրականացման հնարավորությունները։ Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել ակտիվ կապ պահպանել մեկնարկած քննարկումները շարունակելու և գործնական քայլեր ձեռնարկելու վերաբերյալ։
Հանրապետության նախագահի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է նաև Սոֆիայի տեխնոպարկ (Sofia Tech Park), որի գործունեությունն ուղղված է նորաստեղծ ձեռնարկությունների, փոքր և միջին բիզնեսի, գիտության, կրթության և նորարարությունների զարգացմանը։
Բուլղարիայի Առևտրաարդյունաբերական պալատի գործունեությանը ծանոթանալու շրջանակում նախագահ Խաչատուրյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Պլովդիվի ազատ գոտի (Plovdiv Free Zone), որը առաջարկում է ծառայությունների լայն շրջանակ այն ընկերություններին, որոնք Պլովդիվի ազատ գոտին օգտագործում են որպես իրենց գործունեության կենտրոնակայան։

Президент Армении посетил ряд ведущих компаний сферы ИТ Болгарии
Президент Армении Ваагн Хачатрян в рамках государственного визита в Болгарию посетил ряд ведущих компаний сектора высоких технологий.
Как сообщили «Арменпресс» в Аппарате президента, делегация во главе с Ваагном Хачатуряном посетила одну из самых быстро развивающихся ИТ-компаний Европы «EnduroSat», предоставляющую исключительные услуги в области наноспутников и космической деятельности.
«EnduroSat» стремится превратить сложную спутниковую индустрию в упрощенную службу данных, обеспечивая мгновенный доступ и транзакции к облачным космическим данным с сотен датчиков на орбите. Компания считает, что всего этого можно добиться благодаря уникальной спутниковой технологии и мощной команде инженеров. Основатель и генеральный директор «EnduroSat» Райчо Райчев представил достижения компании, а также проекты, над которыми в настоящее время работают специалисты компании.
В ходе визита были обсуждены направления сотрудничества и возможности реализации совместных программ. Достигнута договоренность поддерживать активный контакт для продолжения начатых дискуссий и принятия практических шагов.
Делегация во главе с президентом Республики также посетила Софийский технопарк, деятельность которого направлена на развитие вновь создаваемых предприятий, малого и среднего бизнеса, науки, образования и инноваций.
В рамках ознакомления с деятельностью Болгарской торгово-промышленной палаты делегация во главе с президентом Хачатуряном посетила Пловдивскую свободную зону, которая предлагает широкий спектр услуг компаниям, использующим эту зону в качестве своих офисов.