ԱՄՆ շախմատի առաջնության հաղթողը Ֆաբիանու Կարուանան է. Արոնյանը 10-րդն է, Սևյանը` 9-րդը
ԵՐԵՎԱՆ, 20 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սենթ Լուիս քաղաքում կայացած ԱՄՆ շախմատի առաջնությունն ավարտված է: Առաջնությանը մասնակցում էին նաև Լևոն Արոնյանը և Սամուել Սևյանը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` 13 հնարավորից հավաքելով 8,5 միավոր, ԱՄՆ 2022 թվականի առաջնության չեմպիոն դարձավ Ֆաբիանու Կարուանան:
Հայաստանի շախմատի տղամարդկանց թիմի նախկին անդամ Լևոն Արոնյանը մրցաշարային աղյուսակում միայն 10-րդն է: Նա հավաքեց 6 միավոր:
Սամուել Սևյանն էլ 9-րդն է: Նա իր ակտիվում ունի 7 միավոր:
ԱՄՆ շախմատի առաջնությանը մասնակցում էր 14 շախմատիստ: Այն մեկնարկել էր հոկտեմբերի 5-ին: Առաջնությունն ուներ 13 տուր: Մրցաշարի ընդհանուր մրցանակային ֆոնդը կազմում էր 262 հազար ԱՄՆ դոլար: Հաղթողը ստացավ 60 հազար դոլար:

Победитель чемпионата США по шахматам - Фабиано Каруана, Левон Аронян на 10-ом месте, Самуэль Севян на 9-ом
Завершился проходивший в Сент-Луисе чемпионат США по шахматам. В чемпионате участвовали Левон Аронян и Самуэль Севян.
Как сообщает «Арменпресс», чемпионом США 2022 года стал Фабиано Каруана, набравший 8,5 очков из 13 возможных.
Левон Аронян, бывший член мужской сборной Армении по шахматам, в турнирной таблице занял лишь 10-е место. Он набрал 6 очков.
Самуэль Севьян - 9-й. В его активе 7 очков.
В чемпионате США по шахматам участвовали 14 шахматистов. Чемпионат стартовал 5 октября. Он состоял из 13 туров. Общий призовой фонд составлял 262 000 долларов США. Победитель получил 60 000 долларов.