Ամերիկյան կողմն անթույլատրելի է համարում ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ Ադրբեջանի ոտնձգությունները. ԱԺ նախագահն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսականներին
ԵՐԵՎԱՆ, 18 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հոկտեմբերի 18-ին ընդունել է ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի Ժողովրդավարական գործընկերության հանձնախմբի (ԺԳՀ) նախագահ Դեյվիդ Փրայսի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են Ազգային ժողովի հասարակայնության հետ կապերի և հաղորդակցության վարչությունից, ողջույնների փոխանակումից հետո կողմերը քննարկել են սեպտեմբերի 13-ի ադրբեջանական զինված ուժերի ագրեսիայի հետեւանքները:
«Չնայած այն հանգամանքին, որ սեպտեմբերի 14-ի երեկոյան Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ ձեռք է բերվել փխրուն զինադադարի համաձայնություն, այնուամենայնիվ, դրանից հետո եւս ադրբեջանական կողմը պարբերաբար շարունակում է խախտել հրադադարի ռեժիմը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Նա երախտագիտություն է հայտնել ԱՄՆ իշխանություններին, այդ թվում` բազմաթիվ կոնգրեսականների` վերջին զարգացումներին հասցեական գնահատական տալու, ինչպես նաեւ Միացյալ Նահանգների միջնորդությամբ վերջերս Հայաստան վերադարձված 17 ռազմագերիների համար: Կողմերն անդրադարձել են Հայաստանի տարածք ներխուժած ադրբեջանական զինուժին եւ Ադրբեջան-Թուրքիա ծավալապաշտական նկրտումներին:
Ամերիկյան կողմն անթույլատրելի է համարել ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ադրբեջանական ոտնձգությունները:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստան-ԱՄՆ փոխգործակցությունը բոլոր մակարդակներում: Նա կարեւորել է մեր երկրի համար ծանրագույն շրջանում ԱՄՆ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Նենսի Փելոսիի գլխավորած պատվիրակության պաշտոնական այցը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել միջխորհրդարանական երկխոսությանը եւ խորհրդարանական դիվանագիտությանը: Ալեն Սիմոնյանի խոսքով` ՀՀ ԱԺ անդամակցությունը Կոնգրեսի երկկուսակցական «House Democracy Partnership» հանձնախմբին շատ կարեւոր է: Նա ընդգծել է, որ այս այցը կարեւորագույն նշանակություն ունի համագործակցության այս ձեւաչափի շարունակականության համար:
Հայկական կողմը բարձր է գնահատել նաեւ Ներկայացուցիչների պալատի Հայկական հարցերով հանձնախմբի աշխատանքը, այդ թվում` Հայաստանին աջակցելու ծրագրերում, Արցախին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու, առեւտրային նախաձեռնությունների, Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացում եւ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցում:
Հանդիպմանը քննարկվել են օրենսդիր-գործադիր հարաբերությունները, խորհրդարանական ընդդիմությանը, որոշումների կայացման մեխանիզմներին առնչվող հարցեր:

Американская сторона считает недопустимыми посягательства Азербайджана на территориальную целостность Армении
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 18 октября принял делегацию конгрессменов во главе с председателем Комитета демократического партнерства (DPC ) Палаты представителей США Дэвидом Прайсом.
Как сообщили Арменпресс в Управлении по связям с общественностью и коммуникации аппарата НС Армении, после обмена приветствиями стороны обсудили последствия агрессии азербайджанских вооруженных сил 13 сентября. Спикер НС отметил: “Несмотря на то, что вечером 14 сентября при посредничестве США была достигнута хрупкая договоренность о прекращении огня, тем не менее, даже после этого азербайджанская сторона продолжает систематически нарушать режим перемирия”.
Он выразил признательность властям Соединенных Штатов, в том числе многим конгрессменам, за адресную оценку последних событий, а также за 17 военнопленных, недавно возвращенных в Армению при посредничестве США. Стороны коснулись вторжения азербайджанских вооруженных сил на территорию Армении и экспансионистских посягательств Азербайджана и Турции.
Американская сторона считает недопустимыми посягательства Азербайджана на территориальную целостность Республики Армения.
Спикер НС высоко оценил армяно-американское взаимодействие на всех уровнях. Он подчеркнул важность официального визита делегации во главе со спикером Палаты представителей США Нэнси Пелоси в сложнейший для Армении период.
На встрече обсуждались вопросы межпарламентского диалога и парламентской дипломатии. По словам А.Симоняна, членство Национального Собрания Армении в двухпартийной комиссии Конгресса "House Democracy Partnership" крайне важно. Он подчеркнул, что настоящий визит имеет огромное значение для продолжения данного формата сотрудничества.
Армянская сторона также высоко оценила работу Комитета по делам Армении Палаты представителей, в том числе в программах содействия Армении, оказания гуманитарной помощи Арцаху, торговых инициатив, в процессе мирного урегулирования Нагорно-Карабахской проблемы и признания Геноцида армян.
В ходе встречи обсуждались отношения между законодательной и исполнительной властями, вопросы, связанные с парламентской оппозицией, механизмы принятия решений.