«Ավրորան» ապացուցել է՝ հայերը չեն հանձնվել, չեն հանձնվելու. Մխիթարյան միաբանության հարկի տակ տեղի է ունեցել «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունն այս տարի ևս, արդեն երկրորդ անգամ, անցկացվել է հայ ժողովրդի համար մշակութային ու հոգևոր կենտրոններից մեկում՝ Վենետիկի Սուրբ Ղազար կղզում, Մխիթարյան միաբանության հարկի տակ:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնում են IDeA հիմնադրամից, գիտելիքի և իմաստնության այս տաճարում հավաքվել էին մարդասերներ ամբողջ աշխարհից՝ արժանին մատուցելու մարդկային ոգու տոկունությանն ու համամարդկային արժեքներին և 2022 թ. մրցանակը շնորհելու դափնեկրին:
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական ամենամյա յոթերորդ մրցանակը շնորհվել է մանկավարժ, իրավապաշտպան, «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպության (NECDO) հիմնադիր Ջամիլա Աֆղանիին, որն իր կյանքի 25 տարին նվիրել է Աֆղանստանի կանանց կրթության հնարավորություն տալու գործին։
Խոսելով «Ավրորայի» ստեղծման և նշանակության մասին՝ «Ավրորայի» համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը նշել է.
«Երբ մենք սկսեցինք այս նախագիծը, 2015 թվականն էր եւ, ըստ էության, այն ութամյա հանձնառություն էր՝ խորհրդանշելով 1915 եւ 1923 թվականները, երբ փոխվեց մեր ազգի ճակատագիրը: Երբ սկսեցինք, մտածում էինք, որ մենք երեքս՝ Վարդանը, Ռուբենը եւ ես, այն կիրականացնենք ութ տարի, քանզի կարծում էինք, որ դա երկար ժամանակ է՝ Ցեղասպանության հարյուրամյակը ոգեկոչելու համար: Բայց ժամանակի ընթացքում մենք սկսեցինք գիտակցել, թե այս նախաձեռնությունը ինչ ազդեցություն կարող է գործել: Եվ ամենակարեւորը՝ այն, ինչ մեզ թողել է Վարդանը, մենք պետք է դարձնենք տեւական»:
Նա տեղեկացրել է, որ ստեղծվել է «Վարդան Գրեգորյան» մարդասիրական հիմնադրամը՝ պահպանելու և ողջ աշխարհով մեկ մարդասիրական նախաձեռնություններնընդլայնելու նպատակով:
«Ավրորայի» համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը նշել է, որ «Ավրորան» հիմք է տալիս վստահ լինելու, որ անկախ բոլոր մարտահրավերներից, անկախ բոլոր ճգնաժամերից, որոնց «Ավրորայի» հերոսները բախվում են ամբողջ աշխարհում, նրանք այն մարդիկ են, որոնք հիանալի աշխատանք են կատարում և առաջնորդների այն օրինակն են, որոնց պետք է հետևել:
«Մենք պետք է ունենանք մարդիկ, որոնք կլինեն, այսպես ասած, բարոյական հեղինակություններ: Եվ ես ուզում եմ անձնապես շնորհակալություն հայտնել, որ դուք դա անում եք մեզ համար, որովհետեւ արցախյան պատերազմից հետո մենք ոչ միայն հող ենք կորցրել, այլեւ հազարավոր տաղանդավոր երիտասարդների, մենք կորցրել ենք վստահությունը մեր հանդեպ։ Կարծում եմ՝ տեսնելով ձեր պատմությունները, տեսնելով, թե ինչ եք անում աշխարհի բոլոր այդ հատվածներում, դուք ինձ ուժ եք տալիս, եւ ես հավատում եմ, որ առաջնորդների հիմնական խնդիրը պետք է դառնա աշխարհն այս ճգնաժամից դուրս բերելը»,- ընդգծել է Ռուբեն Վարդանյանը:
Նա նշել է, որ շատ էր քննարկվում ներկայիս իրավիճակում «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողության նպատակահարմարության հարցը, բայց որ «Ավրորան» ապացուցել է, որ հայերը չեն հանձնվել և չեն հանձնվելու. «Կարծում եմ, սա կարեւոր ուղերձ է աշխարհին»։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ և Լոնդոնի Կայսերական քոլեջի Համաշխարհային առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին, ներկայացնելով 2022 թ. «Ավրորայի» հերոսներին, նշել է, որ ամեն տարի ավելի ու ավելի շատ թեկնածուների անուններ են ստացվում: «Ձգտելով բարեփոխել խիստ կարիքի մեջ գտնվող մարդկանց կյանքը՝ «Ավրորան» աջակցում է մարդասիրության ոլորտի անհայտ հերոսներին եւ ճանաչման արժանացնում նրանց խիզախ աշխատանքը։ Սրանք աշխարհի տարբեր ծայրերում արտասովոր մարդկանց տոկունության եւ ուժի վկայությունն են, որոնց մարդկային ոգին ստիպում է օգնել ուրիշներին՝ իրենց դնելով աներեւակայելի վտանգի մեջ»,- ասել է նա:
Միջոցառման ընթացքում հայտարարվել է 2022 թվականի մրցանակի դափնեկրի՝ Ջամիլա Աֆղանիի անունը։
«Այսօր իմ ժողովրդին, իմ երեխաներին արգելում են դպրոց գնալ միայն այն պատճառով, որ նրանք երիտասարդ աղջիկներ են։ Իմ քույրերին արգելում են աշխատել եւ գումար վաստակել, քանի որ նրանք կին են։ Սա ամենամեծ պատիժն է, որ որեւէ մարդ արարած կարող է ստանալ սեփական երկրում՝ սեփական ժողովրդից։ Երբեմն մեզ թվում է, որ մարդկայնությունը վերացել է աշխարհից։ Բայց «Ավրորան» ապացուցում է, որ մարդկայնություն դեռ կա, եւ մարդասիրության ոլորտի գործիչներն իսկապես կիսում են Աֆղանստանի ժողովրդի ցավն ու տառապանքը։ Եվ ահա դուք կանգնած եք մեր կողքին եւ ձեր օգնության, ձեր աջակցության ձեռքն եք մեկնում իմ ժողովրդին, երբ նրանք դրա խիստ կարիքն ունեն»,- նշել է Ջամիլա Աֆղանին։
Ներկաները երախտիքի և շնորհավորանքի խոսքեր են հղել դափնեկրին՝ մաղթելով հաջողություն մարդասիրական իր դժվարին գործունեության մեջ:
Ամեն տարի «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը շնորհում է «Ավրորա» մրցանակը՝ Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների անունից՝ ի երախտագիտություն նրանց փրկողների: Դափնեկիրը ստանում է 1.000.000 ԱՄՆ դոլար պարգեւ եւ հնարավորություն՝ շարունակելու նվիրատվության շղթան՝ աջակցելով կազմակերպությունների, որոնք օգնում են կարիքի մեջ գտնվողներին: Որպես 2022 թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիր՝ Ջամիլա Աֆղանին կաջակցի Խաղաղության եւ ազատության կանանց միջազգային լիգային եւ «Նուռ» կրթության եւ կարողությունների զարգացման կազմակերպությանը:

«Аврора» доказала, что армяне не сдались, и не сдадутся: в Конгрегации Мхитаристов вручили премию «Авроры»
«Аврора» доказала, что армяне не сдались, и не сдадутся: в Конгрегации Мхитаристов  вручили премию «Авроры»
Церемония вручения премии «Аврора» в этом году уже во второй раз прошла в одном из культурных и духовных центров армянского народа, на острове Св. Лазаря в Венеции, под сенью Конгрегации Мхитаристов.
Как сообщает фонд IDeA Foundation, в этом храме знаний и мудрости собрались благотворители со всего мира, чтобы воздать должное стойкости человеческого духа и общечеловеческим ценностям и вручить премию победителю 2022 года.
Седьмая ежегодная всемирная гуманитарная премия «Аврора» была вручена Джамиле Афгани, педагогу, правозащитнице и основателю Организации образования и развития потенциала «Нур» (NECDO), которая 25 лет своей жизни посвятила предоставлению возможностей для получения образования афганским женщинам.
Говоря о создании и значении «Авроры», соучредитель «Авроры» Нубар Афеян сказал:
«Когда мы начали этот проект, это был 2015 год, и по сути это было восьмилетнее обязательство, символизирующее 1915 и 1923 годы, в которые менялась судьба нашей нации. Когда мы начинали, мы думали, что мы втроем, Вардан, Рубен и я, проведем его восемь раз, потому что считали, что это большой срок, чтобы отметить столетие Геноцида армян. Но со временем мы начали понимать, какое влияние может оказать эта инициатива. И самое главное, мы должны сохранить то, что оставил нам Вардан».
Он сообщил, что с целью поддержания и расширения гуманитарных инициатив по всему миру создан гуманитарный фонд «Вардан Григорян».
Соучредитель «Авроры» Рубен Варданян отметил, что «Аврора» дает повод быть уверенным в том, что, несмотря на все вызовы, несмотря на все кризисы, с которыми сталкиваются герои «Авроры» по всему миру, это люди, которые делают большое дело. И эти лидеры являются примером подражания.
«У нас должны быть люди, которые будут, так сказать, моральными авторитетами. И я лично хочу поблагодарить Вас за то, что Вы делаете это для нас, потому что после Арцахской войны мы потеряли не только землю, но и тысячи талантливых молодых людей, мы потеряли уверенность в себе. Я думаю, что видя Ваши истории, видя, что Вы делаете во всех уголках мира, Вы придаете мне сил, и я считаю, что главная задача лидеров должна состоять в том, чтобы вывести мир из этого кризиса», - подчеркнул Рубен Варданян.
Он отметил, что было много дискуссий о целесообразности вручения премии «Аврора» в сложившейся ситуации, но именно «Аврора» доказала, что армяне не сдались и не сдадутся. «Я думаю, что это важное послание миру».
Лорд Ара Дарзи, председатель отборочной комиссии премии «Аврора» и содиректор Института глобальных инноваций в области здравоохранения при Имперском колледже Лондона, представил номинантов Героев премии «Аврора» 2022 года. Он отметил, что с каждым годом поступает все больше фамилий кандидатов. Стремясь улучшить жизнь нуждающихся людей, «Аврора» поддерживает невоспетых героев благотворительности и признает их отважный труд. «Это свидетельство выносливости и силы необыкновенных людей в разных уголках мира, чей человеческий дух заставляет их помогать другим, подвергая себя невообразимой опасности», - сказал он.
На мероприятии было объявлено имя номинанта премии 2022 года - Джамили Афгани.
«Сегодня моему народу, моим детям запрещено ходить в школу только потому, что они молодые девушки. Моим сестрам запрещено работать и зарабатывать деньги, потому что они женщины. Это величайшее наказание, которое может получить любой человек в своей стране, от своего народа. Иногда нам кажется, что в мире исчезла человечность. Но «Аврора» доказывает, что она все же есть, и гуманитарии действительно разделяют боль и страдания афганского народа. И вот Вы стоите рядом с нами и оказываете свою помощь и поддержку моему народу, когда он в этом остро нуждается», - сказала Джамиля Афгани.
Присутствующие выразили Герою премии слова благодарности и поздравления, пожелав успехов в ее нелегкой гуманитарной деятельности.
Ежегодно Гуманитарная инициатива «Аврора» вручает премию «Аврора» от имени переживших Геноцид армян в благодарность их спасителям. Победитель получает приз в размере 1 000 000 долларов и возможность продолжить цепочку благотворительности, поддерживая организации, помогающие всем нуждающимся. Лауреат премии «Аврора» 2022 года Джамиля Афгани поддержит Международную лигу женщин за мир и свободу и Организацию по образованию и развитию потенциала «Нур».