«Standard and Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշները՝ «կայուն» հեռանկարով
ԵՐԵՎԱՆ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Standard and Poor’s» վարկանիշային գործակալությունը վերահաստատել է Հայաստանի Հանրապետության՝ արտարժույթով եւ ազգային արժույթով երկարաժամկետ/կարճաժամկետ սուվերեն վարկավորման «B+»/«B» վարկանիշները՝ «կայուն» հեռանկարով:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՀՀ Ֆինանսների նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի բարելավմանը կնպաստեն Հայաստանի կայուն տնտեսական աճը, աշխարհաքաղաքական ռիսկերի նվազումը, Հայաստանի արտաքին դիրքի ամրապնդումը, արտաքին պարտքի կուտակման ավելի դանդաղ տեմպը:
Գործակալության կողմից Հայաստանին շնորհված վարկանիշի վերահաստատումը դրական ազդակ է՝ հատկապես հաշվի առնելով համաշխարհային եւ տարածաշրջանային զարգացումները եւ դրանցով պայմանավորված մակրոտնտեսական անորոշությունները, եւ փաստում է տնտեսության զարգացման տեմպերի դրական դինամիկան, Կառավարության վարած սոցիալ-տնտեսական բարեփոխումների ու հատկապես՝ մակրոտնտեսական քաղաքականության հուսալիությունը:
Վարկանիշի վերահաստատման հիմքում 2022 թ. առաջին կիսամյակի արդյունքներով գրանցված բարձր տնտեսական աճն է՝ պայմանավորված մարդկանց եւ կապիտալի ներհոսքով, դրա արդյունքում ներքին պահանջարկի աճով, հարկային եկամուտների հավաքագրման բարձր տեմպով, նշված գործոնների, ինչպես նաեւ դրամի արժեւորման պայմաններում կառավարության պարտք/ՀՆԱ հարաբերակցության նվազմամբ:
«Կայուն» հեռանկարը պայմանավորված է առաջիկա տարում եւ միջնաժամկետում կայուն տնտեսական աճի պահպանման՝ գործակալության սպասումներով: Որպես հնարավոր ռիսկեր առանձնացված են Ռուսաստանի՝ որպես ՀՀ հիմնական առեւտրային գործընկերոջ եւ դրամական փոխանցումների հիմնական աղբյուրի, տնտեսական անկման հնարավոր հետեւանքները եւ Ադրբեջանի հետ ռազմական լարվածության պայմաններում առկա գործոնները:

YEREVAN, OCTOBER 11, ARMENPRESS. S&P Global Ratingsreaffirmed “B+/B” long and short-term foreign-and local-currency sovereign credit ratings on Armenia, with a “stable” outlook, the Finance Ministry of Armenia said in a statement.
According to the statement, the stable economic growth of Armenia, the decline in geopolitical risks, the strengthening of Armenia’s external position and the slower rate of foreign debt accumulation will contribute to the improvement of Armenia’s sovereign credit ratings.
The reaffirmation of the rating for Armenia by the agency is a positive signal, especially taking into account the global and regional developments and macroeconomic uncertainties, as well as shows the positive dynamics of the economy’s development rates, the reliability of the policy, especially the macroeconomic policy pursued by the Government of the Republic of Armenia.
This reaffirmation is due to the high economic growth registered with the results of the first half of 2022, conditioned particularly by the inflow of people and capital, the growth in domestic demand as a result, the high rate of tax revenue collection and the decline in government debt/GDP ratio in conditions of dram’s appreciation.
The “stable” outlook is connected with the agency’s expectations with the maintenance of stable economic growth in the coming year and the medium-run. The possible consequences of the economic decline of Russia, as Armenia’s main trading partner and a main source of monetary transfers, as well as the factors existing in conditions of military tension with Azerbaijan are mentioned by the agency as possible risks.