Արցախը չի կարող կապ ունենալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ. ԱԺ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար
Արցախը չի կարող կապ ունենալ  Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ.  ԱԺ «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար
ՍՏԵՓԱՆԱԿԵՐՏ, 11 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Եթե Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի միջև քննարկվող խաղաղության պայմանագրի նախագծում վերջինիս կողմից ներկայացված 5 կետերում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին հստակ նշված չէ, ապա, ըստ էության, ստացվում է, որ այս երկու գործընթացները տարանջատվում են:
Այս մասին «Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց Արցախի Ազգային ժողովի «Ազատ Հայրենիք-ՔՄԴ» խմբակցության ղեկավար Արթուր Հարությունյանը, անդրադառնալով հոկտեմբերի 6-ի Պրահայի քառակողմ հայտարարությանը, որով Հայաստանն ու Ադրբեջանը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը և 1991թ. Ալմա-Աթայի Հռչակագրին՝ դրանց միջոցով ճանաչելով միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը: «Պրահայի քառակողմ հանդիպման արդյունքում ընդունված այդ հայտարարության մեսիջն այն էր, որ 2 պետությունները ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունը, որի մասին Հայաստանի Հանրապետության իշխանությունները խոսում էին նաև մինչև այդ: Երբ Ադրբեջանի կողմից ներկայացվեցին խաղաղության պայմանագրի նախագծի վերաբերյալ 5 կետանոց առաջարկներ, ՀՀ իշխանություններն արտահայտեցին իրենց դիրքորոշումն առ այն, որ նրա տարածքային ամբողջականության նկատմամբ որևէ պահանջ չեն ունեցել ու չունեն: Այստեղ խնդիրն արցախահայության ինքնորոշման իրավունքի իրացմանն է վերաբերում՝ ըստ միջազգային նորմերով ամրագրված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի»,-ասաց Հարությունյանը: Արցախի Հանրապետությունը որևէ կապ չի կարող ունենալ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հետ, քանի որ մենք մեր անկախությունը հռչակել ենք ԽՍՀՄ համապատասխան օրենսդրության և միջազգային բոլոր նորմերի իրավազորությամբ, ինչպես Ադրբեջանը: Մենք բազմիցս ենք նշել, որ ԽՍՀՄ-ում 1991 թվականի ապրիլին ընդունված օրենքի համաձայն, ըստ որի՝ պետությունները, այդ թվում՝ առանձին միավորները, կարող են դուրս գալ և ստեղծել առանձին պետություն, մենք անկախության հռչակագիր ենք ընդունել,, այնուհետև հանրաքվե անցկացրել նույն իրավազորությամբ, ինչպես, որ Ադրբեջանն է դուրս եկել ԽՍՀՄ-ի կազմից»,-մանրամասնեց Արցախի խորհրդարանական խմբակցության ղեկավարը՝ ընդգծելով, որ նույն իրավանորմերի շրջանակում 2 պետություն է ստեղծվել՝ հաշվի առնելով այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար մարզը եղել է նաև որպես առանձին միավոր ադրբեջանական ԽՍՀ-ի կազմում:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի հետ Արցախի ուղիղ երկխոսությանը, ապա ըստ Հարությունյանի, Արցախը պատրաստ է դրան, եթե միջազգայնորեն ճանաչվի որպես հակամարտող և բանակցային լիիրավ կողմ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափում: «Եթե կա անմիջապես Արցախի ու Ադրբեջանի միջև բանակցություններ իրականացնելու գաղափարը, ապա մենք պատրաստ ենք, եթե միջազգային հանրությունը կերաշխավորի, որ Արցախը լիիրավ կողմ է հանդիսանում: Այդ դեպքում պատրաստ ենք քննարկումների, իհարկե, այն 3 սկզբունքների հիման վրա, որոնք համանախագահության ձևաչափով ամրագրված են՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունք, տարածքային ամբողջականություն և ուժի չկիրառում»,-եզրափակեց Հարությունյանը:

Artsakh cannot have anything to do with territorial integrity of Azerbaijan – ruling faction head
STEPANAKERT, OCTOBER 11, ARMENPRESS. If the Nagorno Karabakh conflict is not clearly mentioned in the 5 points presented by Azerbaijan for the draft peace agreement with Armenia, it, in fact, means that these two processes are separated, Artur Harutyunyan, Head of the Free Motherland-UCA faction of the Artsakh Parliament, said in an interview to ARMENPRESS, commenting on the quadrilateral statement adopted in Prague on October 6 according to which “Armenia and Azerbaijan confirmed their commitment to the UN Charter and the Alma-Ata Declaration of 1991, through which both sides recognize each other's territorial integrity and sovereignty”.
“The message of that statement adopted as a result of the quadrilateral meeting in Prague was that the two countries recognize each other’s territorial integrity, which the authorities of Armenia were also talking about before. When Azerbaijan presented its 5-point proposals for the draft peace treaty, the Armenian authorities expressed their position that they have not had and do not have any demand to its territorial integrity. Here the issue concerns the exercise of the right of Armenians of Artsakh to self-determination in accordance with the nations’ right to self-determination enshrined by international norms”, he said. “The Republic of Artsakh cannot have anything to do with the territorial integrity of Azerbaijan because we have declared our independence under the jurisdiction of the respective USSR legislation and all international norms, like Azerbaijan. We have repeatedly said that under the law adopted in USSR in April 1991, according to which the states, including separate entities, can withdraw and create a separate state, we have adopted a declaration of independence, then we held a referendum with the same jurisdiction as Azerbaijan has left the USSR”, the head of the faction said, adding that within the frames of the same legal norms 2 states have been created taking into account the fact that the Nagorno Karabakh Autonomous Oblast has also been a separate entity within the Azerbaijan SSR.
As for Artsakh’s direct dialogue with Azerbaijan, Artur Harutyunyan said Artsakh is ready to that if it is recognized internationally as a party to the conflict and a full party to the negotiation within the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship. “If there is the idea to hold negotiations directly between Artsakh and Azerbaijan, we are ready only if the international community guarantees that Artsakh is a full party. In that case we are ready for discussions, but, of course, based on the three principles that are enshrined within the Co-Chairmanship format – the nations’ right to self-determination, territorial integrity and non-use of force”, he said.