Հայաստանում մշակվում է տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 44-օրյա պատերազմից հետո պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը խիստ անկում ապրեց և փոքր քայլերով փորձ է արվում այն որոշակիորեն վերականգնել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 7-ին «Հիբրիդային պատերազմ․ տեղեկատվական դիվերսիաների թիրախներն ու դրա դեմ պայքարի քայլերը» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» (ՊՈԱԿ) տնօրեն Գոռ Ծառուկյանը:
«Հայաստանում տեղեկատվական անվտանգության խնդիրները ավելի խորացան պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ ճգնաժամի ձևավորումից, որը առաջացավ 44-օրյա պատերազմից հետո: 2020 թվականի պատերազմից հետո պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը խիստ անկում ապրեց, և մենք ստիպված էինք դրանից հետո փոքր քայլերով վերականգնել որոշակի վստահություն: Սա շատ դժվար է, որովհետև, եթե իրականում լիներ լրիվ կատարյալ խաղաղ իրավիճակ, գուցե ավելի հեշտ լիներ և կարճ ժամանակում հնարավոր լիներ վերականգնել վստահությունը: Բայց, քանի որ մենք պարբերաբար գտնվում ենք հիբրիդային պատերազմների մեջ, պարբերաբար ենթարկվում ենք ագրեսիայի և տեղեկատվական գրոհների, պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը վերականգնելը բավականին բարդ է»,- ասաց Ծառուկյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» (ՊՈԱԿ) տնօրենը ներկայացրեց, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկում տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում:
«Պետք է լինի որոշակի կենտրոն, որը կհամախմբի բոլոր կառույցների աշխատանքը տեղեկատվական քաղաքականության ուղղությամբ և կարողանա կանոնակարգել: Այդ դերը որոշակի չափով փորձում է ստանձնել Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը թե կատարած աշխատանքի, թե ռազմավարությունների միջոցով: Մշակվում է տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարություն, որը պետք է համախմբի ոչ միայն պետական գերատեսչությունների աշխատանքը, այլ նաև քաղաքացիական հասարակության ջանքերը:
Այս իմաստով ռազմավարությունը բավականին հաջողված է, և մենք արդեն այն ներկայացրել ենք: Համոզված եմ, որ կարճ ժամանակում կընդունվի»,- եզրափակեց Ծառուկյանը:

В Армении разрабатывается стратегия информационной безопасности
После 44-дневной войны доверие к официальной информации довольно снизилось, и предпринимаются шаги, чтобы в какой-то степени его восстановить. Как сообщает «Арменпресс», об этом в ходе обсуждения на тему «Гибридная война: мишени информационных диверсий и шаги по борьбе с ними», состоявшейся 7 октября, заявил директор Центра по связям с общественностью и информации Аппарата премьер-министра РА Гор Царукян.
«Проблемы информационной безопасности в Армении обострились в связи с кризисом официальной информации, который возник после 44-дневной войны. После войны 2020 года доверие к официальной информации резко упало, и теперь нам приходится небольшими шагами восстанавливать его. Это очень сложно, в ситуации мира, возможно, было бы проще и доверие можно было бы восстановить в короткие сроки. Но, поскольку мы регулярно находимся в эпицентре гибридных войн, регулярно подвергаемся агрессии и информационным атакам, восстановить доверие к официальной информации довольно сложно», - сказал Царукян.
Он представил, какие шаги должны предприниматься в сфере информационной безопасности.
«Должен быть центр, который будет координировать работу всех структур информационной политики, и иметь возможность регулировать ее. В какой-то степени Центр по связям с общественностью и информации пытается взять на себя эту роль. Разрабатывается стратегия информационной безопасности, которая должна консолидировать не только работу государственных органов, но и усилия гражданского сообщества.
В этом смысле разрабатываемая стратегия кажется вполне успешной, мы ее уже представили. Уверен, что скоро она будет принята», - заключил Гор Царукян.