Հայաստանում մշակվում է տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: 44-օրյա պատերազմից հետո պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը խիստ անկում ապրեց և փոքր քայլերով փորձ է արվում այն որոշակիորեն վերականգնել: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, հոկտեմբերի 7-ին «Հիբրիդային պատերազմ․ տեղեկատվական դիվերսիաների թիրախներն ու դրա դեմ պայքարի քայլերը» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» (ՊՈԱԿ) տնօրեն Գոռ Ծառուկյանը:
«Հայաստանում տեղեկատվական անվտանգության խնդիրները ավելի խորացան պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ ճգնաժամի ձևավորումից, որը առաջացավ 44-օրյա պատերազմից հետո: 2020 թվականի պատերազմից հետո պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը խիստ անկում ապրեց, և մենք ստիպված էինք դրանից հետո փոքր քայլերով վերականգնել որոշակի վստահություն: Սա շատ դժվար է, որովհետև, եթե իրականում լիներ լրիվ կատարյալ խաղաղ իրավիճակ, գուցե ավելի հեշտ լիներ և կարճ ժամանակում հնարավոր լիներ վերականգնել վստահությունը: Բայց, քանի որ մենք պարբերաբար գտնվում ենք հիբրիդային պատերազմների մեջ, պարբերաբար ենթարկվում ենք ագրեսիայի և տեղեկատվական գրոհների, պաշտոնական տեղեկատվության նկատմամբ վստահությունը վերականգնելը բավականին բարդ է»,- ասաց Ծառուկյանը:
ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի «Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնի» (ՊՈԱԿ) տնօրենը ներկայացրեց, թե ինչ քայլեր են ձեռնարկում տեղեկատվական անվտանգության ոլորտում:
«Պետք է լինի որոշակի կենտրոն, որը կհամախմբի բոլոր կառույցների աշխատանքը տեղեկատվական քաղաքականության ուղղությամբ և կարողանա կանոնակարգել: Այդ դերը որոշակի չափով փորձում է ստանձնել Հանրային կապերի և տեղեկատվության կենտրոնը թե կատարած աշխատանքի, թե ռազմավարությունների միջոցով: Մշակվում է տեղեկատվական անվտանգության ռազմավարություն, որը պետք է համախմբի ոչ միայն պետական գերատեսչությունների աշխատանքը, այլ նաև քաղաքացիական հասարակության ջանքերը:
Այս իմաստով ռազմավարությունը բավականին հաջողված է, և մենք արդեն այն ներկայացրել ենք: Համոզված եմ, որ կարճ ժամանակում կընդունվի»,- եզրափակեց Ծառուկյանը:

Armenia develops information security strategy
YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. After the 2020 War, the trust towards official information has strongly declined and now an attempt is made to restore it with small steps, Gor Tsarukyan, Director of Public Relations and Information Center SNCO operating under the Office of the Prime Minister of Armenia, said during a discussion today entitled “Hybrid War: Targets of Information Sabotage and Steps to Fight It”.
“The information security issues in Armenia have further deepened by the formation of a crisis regarding official information, which was created after the 44-Day War. After the 2020 War, the trust towards official information has strongly declined, and we had to restore some trust after that with small steps. It’s very hard, because if there was a total peaceful situation in reality, perhaps it would have been easier and would have been possible to restore that trust in a short period of time. But as we are regularly in hybrid wars, are regularly facing aggression and information attacks, restoring the trust towards official information is quite difficult”, he said.
Gor Tsarukyan presented what steps are being taken in the field of information security.
“There should be a certain center that will consolidate the activities of all structures in the direction of information policy and will be able to regulate. The Public Relations and Information Center is trying to assume this role to some extent, both through its activities and strategies. An information security strategy is being developed that should unite the activities of not only the state agencies, but also the efforts of the civil society. In this respect, the strategy is quite successful, and we have already presented it. I am convinced that it will be approved in a short period of time”, he said.