«Դեպի Հայք»-ը՝ ամուր կամուրջ Հայաստանի և սփյուռքի միջև. ծագումով հայ կամավորները շարունակում են ակտիվ մասնակցել ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեպի Հայք» հիմնադրամը տարիներ շարունակ ամրապնդում է Հայաստան-սփյուռք կապը՝ արտերկրում ապրող ծագումով հայ երիտասարդներին հնարավորություն տալով գալ հայրենիք, ապրել, աշխատել, նորովի բացահայտել Հայաստանն ու առնչվել նրա հետ: Նրանցից շատերը, ընդգրկվելով և՛ Երևանում, և՛ մարզերում գործող տարբեր կազմակերպություններում, իրենց գիտելիքն են փոխանցում, նոր հմտություններ ձեռք բերում, երբեմն երկարաժամկետ աշխատանքի առաջարկ ստանում և որոշում մշտական բնակություն հաստատել Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի, կամավորներից մի քանիսի հետ զրույցով փորձել է պարզել ծրագրի առավելությունները, ընձեռած հնարավորությունները, նպատակն ու առաքելությունը:
Կաբակյանի խոսքով՝ իրենք ձգտում են գործնական առումով Հայաստանին կապել արտերկրում ապրող հայ երիտասարդներին, իսկ կամավորական աշխատանքը դա անելու միջոցներից մեկն է: «Մենք չենք ցանկանում, որ նրանք միայն մակերեսային, զբոսաշրջային փորձառություն ունենան, բավարարվեն տասը տարին մեկ այստեղ հարսանիքի, մկրտության կամ այլ առիթի մասնակցելով, տեսարժան վայրեր այցելելով: Ուզում ենք՝ ընդգրկվեն տարբեր բնագավառներում, ճանաչեն երկրի թե՛ դրական, թե՛ բացասական կողմերը»,-շեշտում է նա:
2004 թվականից Հայաստանում գործող կամավորական ծրագրին մասնակցել է շուրջ 2400՝ 21-32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդ: Նրանցից 300-ը բնակություն է հաստատել Հայաստանում: Ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն է տրվում բոլոր ցանկացողներին: Չեն ընտրում ըստ ոլորտի կամ փորձառության, ընտրում են մարդկանց, ովքեր ցանկություն ունեն կապ հաստատել Հայաստանի հետ, ուզում են ինչ-որ բան ստեղծել հայրենիքում, լի են էներգիայով և ձգտում են Հայաստանը դարձնել իրենց կյանքի կարևոր մասերից մեկը:
«Կան մասնակիցներ, ովքեր նոր են ավարտել համալսարանը և աշխատանքային փորձ չունեն, կան երիտասարդներ, ովքեր տարիների փորձ ունեն և կարող են շատ բան բերել իրենց հետ: Կամավորներից շատերն ընդգրկվում են Երևանում գործող տարբեր կազմակերպություններում, մի մասն էլ՝ մարզում: «Դեպի Հայք»-ը ունի գրասենյակներ Գյումրիում և Վանաձորում: Վանաձորում տարվա ընթացքում հինգ ամիս ենք աշխատում, սակայն ցանկություն կա ծրագիրն ամբողջ տարվա ընթացքում իրականացնել»,-ընդգծում է Կաբակյանը:
Երբ երիտասարդները դիմում են ծրագրին մասնակցելու, ստիպված չեն մտածել, թե որտեղ են աշխատելու, քանի որ «Դեպի Հայք» հիմնադրամն է հոգում այդ հարցերի մասին. կամավորների համար աշխատանք են գտնում, հյուրընկալ ընտանիքներում ապրելու հնարավորություն տալիս, դասախոսություններ են անցկացնում նրանց համար, հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացներ կազմակերպում: Կամավորներն են որոշում, թե Հայաստանի որ քաղաքներում են ուզում աշխատել, սակայն հիմնադրամի տնօրինությունը հորդորում է չսահմանափակվել Երևանով:
Վերադառնալով կամավորներին, որոնք բնակություն են հաստատել Հայաստանում, Կաբակյանը նշում է, որ նրանցից շատերը սիրել են Հայաստանում կյանքի ռիթմը, քանի որ այն երկրներում, որտեղ ծնվել են, անդադար վազքի մեջ են եղել, հաճախ չեն հասցրել տեսնել իրենց հարազատներին ու ընկերներին, իսկ Հայաստանում կյանքը բազմակողմանիորեն վայելելու հնարավորություն են ունենում: Ոմանց աշխատանքը Հայաստանում շարունակելու առաջարկ են անում այն ընկերությունները, որոնցում կամավոր են: Արդյունքում «Դեպի Հայք»-ը կամուրջ է դառնում Հայաստանի և սփյուռքի միջև:
Կամավորների 33 տոկոսը ԱՄՆ-ից է, կան մասնակիցներ ՌԴ-ից, Լիբանանից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Արգենտինայից և այլ երկրներից: Հայաստանում հաստատվող կամավորների մեջ շատ են ֆրանսահայերը:
«Կան ծնողներ, ովքեր քաջալերում են իրենց զավակներին ու դեմ չեն, որ նրանք մշտական բնակություն հաստատեն Հայաստանում, կան ծնողներ, ովքեր փորձում են նրանց հետ պահել կայացրած որոշումից: Մեր կամավորները կամային բնավորություն ունեն. իրենց առօրյա կյանքը, համալսարանը, աշխատավայրը թողնում ու գալիս են Հայաստան: Ամեն մեկը չի կարող այդպես վարվել, ուստի այն մարդիկ, ովքեր մասնակցում են ծրագրին, տոկուն են»,-շեշտում է Սևան Կաբակյանը:
Հիմնադրամի տնօրենը խոստովանում է՝ անգամ ռազմական ագրեսիայի պայմաններում ծրագիրը շարունակել է ակտիվ գործել, և կամավորների թիվը չի պակասել: Նրանք չեն ընկրկել և բաց չեն թողել Հայաստան գալու հնարավորությունը: «2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմը փոխանակ վաներ ծրագրից, հակառակը ավելի մեծացրեց մասնակիցների թիվը: Նրանցից շատերը կարծեցին, որ հենց նման ժամանակներում պետք է մասնակցեն ծրագրին: 2022-ի սեպտեմբերի ռազմական ագրեսիայի ընթացքում ոչ մի կամավոր չի հեռացել երկրից: Այն մարդիկ, որոնք ծրագրել էին գալ Հայաստան, եկան: Օրերս Եռաբլուրում էինք... Մտածում եմ, որ զինվորները ոչ թե շնորհակալության կարիք ունեն, այլ ցանկանում են, որ մարդիկ շարունակեն իրենց գործը, և այդ գործի սահմանումը լայն է: Մենք կամավորներին ասում ենք, որ իրենք իրենց կարևոր առաքելությունն են կատարում Հայաստանում»,-հավաստիացնում է նա:
Ըստ Սևան Կաբակյանի՝ աշխատանքը գոհացնում է, բայց չի բավարարում. միշտ պետք է ավելին անել: «Մենք չենք մտածում՝ եթե գնացքը լավ է ընթանում, պետք է նույն թափով գնալ, կարծում ենք, որ կարելի է վագոն ավելացնել: Ուզում ենք հնարավորինս շատ կամավորների հյուրընկալել Հայաստանում, ուզում ենք շրջանավարտների հետ ավելի շատ աշխատել, որ նրանց շահագրգռվածությունը, գործնական կապը Հայաստանի հետ ավելի ամրապնդվի: Արտերկրում ապրող հայերի կապը Հայաստանի հետ զգայական է. նրանք ցավում են Հայաստանի համար, մտահոգվում են, հոգում են, ուրախանում են, բայց դա սահմանափակում է: Եթե զգայականը չվերածվի գործնականի, ոչ մի արժեք չի ունենա, պետք է ներդրում ունենան երկրի շենացման գործում»,-շեշտում է նա:
Կամավորներից Սևան Բալիկցիյանը Հայաստան է եկել Նիդերլանդներից: Մինչ ծրագրին մասնակցելը, չորս անգամ եղել է հայրենիքում, եկել է հարազատներին այցելելու, որպես զբոսաշրջիկ ծանոթանալու Հայաստանին, սակայն միշտ ուզել է ավելի լավ ու բազմակողմանի ճանաչել իր հայրենի երկիրը: Սկսել է ճանապարհներ փնտրել երկարաժամկետ այցելության համար և տեղեկացել է
«Դեպի Հայք»-ի մասին, որը հրաշալի փաթեթ է առաջարկել:
Այժմ աշխատում է «Գագարին» տարածքային զարգացման ծրագրի շրջանակում, որն ընդգրկում է Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքի Գագարին, Գեղամավան, Դդմաշեն, Ծաղկունք և այլ բնակավայրեր: Նպատակը համայնքային կառավարման նոր մոդելի մշակումն է, գյուղատնտեսության զարգացումը:
Նա մեկ ամիս է՝ Հայաստանում և խոստովանում է, որ հյուրընկալ ընտանիքում ապրելով՝ անընդհատ նոր բան է սովորում, տեսնում է, թե ինչպես է յուրաքանչյուր հայ հպարտանում Հայաստանով: «Մարդիկ շատ հուզառատ են ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով, բայց ցանկանում են երջանիկ լինել: Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է, որը հրաշալի բնություն ու հետաքրքիր պատմություն ունի և միշտ գոյապայքարի մեջ է: Նախկինում եղել էի Խոր Վիրապում, Նորավանքում, Սևանում ու Դիլիջանում, իսկ այժմ հնարավորություն ունեմ ծանոթանալու այլ ուղղությունների ևս: Շատ եմ սիրել Գյումրին: Ցանկանում եմ հնարավորինս ավելին իմանալ Հայաստանի մասին և ճամփորդել, ծանոթանալ պատմամշակութային հուշարձաններին, տարբեր շրջանների ավանդույթներին, երգ ու պարին»,-պատմում է Բալիկցիյանը:
Ծրագրի շրջանավարտ Նանոր Բալաբանյանը Հայաստան է եկել ԱՄՆ-ից: Ասում է՝ յուրաքանչյուր ամառ այցելել է հայրենիք, անգամ հիմնել է «Թաքնված ճանապարհ» հասարակական կազմակերպությունը: Հետո որոշել է ինքը կամավորական աշխատանք իրականացնել ու դիմել է «Դեպի Հայք» ծրագրին: «Հայաստանը շատ եմ սիրում ու շատ գոհ եմ, որ ձեռք բերեցի այս փորձը»,-նշում է նա ու հավելում, որ մշտական բնակություն է հաստատել հայրենիքում:
2020-ի Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին Հայաստանում է եղել: «Այդ ժամանակ հասկացա, թե ինչու եմ եկել, հասկացա, որ պետք է իմ առաքելությունը կատարեմ կրթական ոլորտում: Ապաստարաններում դպրոցներ էի բացում: Այդքան տեղահանված երեխա տեսնելը դժվար էր, բայց պետք էր մնալ»,-շեշտում է նա: Այժմ իր հասարակական կազմակերպության միջոցով կրթաթոշակներ է գտնում սահմանամերձ գյուղերում ապրող երեխաների համար, ֆինանսավորում են թրեյնինգների կազմակերպումը գյուղերում, ճամբարներ են կազմակերպում: «Մեր նպատակն է գյուղում ապրող երեխաներին հնարավորություն տալ կրթական նոր հմտություններ ձեռք բերել, ֆինանս գտնել բուհեր ընդունվելու համար»,-տեղեկացնում է Նանորը:
Նա սիրում է Հայաստանն ու տեղացիներին: Ասում է, որ ԱՄՆ-ում իրեն երբեմն մենակ էր զգում, իսկ Հայաստանում անգամ ամենադժվար պայմաններում մարդիկ կողք կողքի են:
«Դեպի Հայք» (Birthright Armenia) հիմնադրամը հիմնադրել է ամերիկահայ բարերար Էդիլ Հովնանյանը: Այն 21-32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս բացահայտել իրենց հայրենիքը: Ծրագրի մասնակիցները պարտավորվում են շաբաթական առնվազն 30 ժամ կամավորել առնվազն 9 շաբաթ և առավելագույնը 1 տարի տևողությամբ: Լրիվ դրույքով աշխատող 21+ մասնակիցներին առաջարկում են Birthright Lite ծրագիրը, որը ենթադրում է ընդամենը 4 շաբաթ տևողությամբ կամավորություն:

Волонтеры армянского происхождения продолжают активное участие в программе Birthright Armenia
Фонд Birthright Armenia(«Депи Айк») на протяжении многих лет занимается укреплением связей Армения-Диаспора, давая армянской молодежи, проживающей за границей, возможность приехать на родину, жить, работать, заново открывать для себя Армению и приобщаться к ней. Многие из них, будучи включенными в различные организации, действующие как в Ереване, так и в регионах, передают свои знания, приобретают новые навыки, иногда получают долгосрочные предложения о работе и решают поселиться в Армении на постоянной основе.
Корреспондент «Арменпресс» в беседе с директором фонда Севаном Кабакяном и с некоторыми волонтерами попыталась выяснить преимущества программы, предоставляемые возможности, ее цель и миссию.
По словам Севана Кабакяна, армянскую молодежь, проживающую за границей, они пытаются связать с Арменией в практическом смысле, и волонтерская работа является одним из способов добиться этого. «Мы не хотим, чтобы у них был только поверхностный, туристический опыт, чтобы они довольствовались посещениями свадеб, крестин или других мероприятий раз в десять лет и осмотром достопримечательностей. Мы хотим, чтобы они включались в разные сферы, познавали как положительные, так и отрицательные стороны страны», - подчеркнул он.
С 2004 года около 2 400 молодых людей диаспоры в возрасте от 21 до 32 лет приняли участие в волонтерской программе в Армении. 300 из них поселились в Армении. Всем желающим принять участие в программе предоставляется такая возможность. Их выбирают не по специальности или опыту, выбирают тех, которые имеют желание связать свою жизнь с Арменией, хотят что-то создать на родине, полны энергии и стремятся сделать Армению одной из важных частей своей жизни.
«Есть участники, которые только окончили университет, и не имеют опыта работы, есть молодые люди, которые имеют многолетний опыт и могут многое привнести с собой. Большинство волонтеров входят в различные организации, действующие в Ереване, а некоторые и в регионах.
Birthright Armenia имеет офисы в Гюмри и Ванадзоре. Мы работаем в Ванадзоре пять месяцев в году, но есть желание реализовывать программу в течение всего года», - отметил Кабакян.
Когда молодые люди подают заявку на участие в программе, им не приходится думать о том, где они будут работать, ведь этими вопросами занимается фонд Birthright Armenia. Фонд находит работу для волонтеров, дает им возможность жить в принимающих семьях, проводит для них лекции, организует курсы обучения армянскому языку. Волонтеры сами решают, в каких городах Армении они хотят работать, но руководство фонда призывает не ограничиваться Ереваном.
Говоря о поселившихся в Армении волонтерах, Кабакян отметил, что большинству из них понравился ритм жизни в Армении, ведь в странах, где они родились, они постоянно бегали, часто не успевали повидаться с родными и близкими, а жизнь в Армении многогранна, есть возможность насладиться ею. Компании, в которых они работают волонтерами, предлагают некоторым продолжить работу в Армении. В результате фонд становится связующим мостом между Арменией и диаспорой.
33 % волонтеров из США, есть участники из России, Ливана, Франции, Канады, Австралии, Германии, Великобритании, Аргентины и из других стран. Среди добровольцев, поселившихся в Армении, много армян из Франции.
«Есть родители, которые поощряют своих детей и не возражают против их постоянного проживания в Армении, есть родители, которые пытаются отговорить их от этого решения. Наши волонтеры имеют волевые характеры. Они оставляют свою повседневную жизнь, университет, работу и приезжают в Армению. Не каждому это дано, поэтому люди, которые участвуют в программе, очень стойкие», - подчеркнул Севан Кабакян.
Директор фонда признает, что даже в условиях военной агрессии программа продолжала активно действовать, и количество волонтеров не уменьшилось. Они не упускали возможности приехать в Армению. «44-дневная Арцахская война 2020 года, вместо того, чтобы завершить программу, наоборот увеличила количество участников. Многие из них были уверены, что именно в такие моменты им следует участвовать в программе. Во время военной агрессии в сентябре 2022 года ни один доброволец не покинул страну. Приехали те, которые должны были приехать. Недавно они были в Ераблуре... Я думаю, что солдатам не нужна благодарность, им хочется, чтобы люди продолжили их работу, а определение этой работы широкое. Мы говорим волонтерам, что они выполняют свою важную миссию в Армении», - сказал он.
По словам Севана Кабакяна, работа приносит удовлетворение, но всегда хочется сделать больше. «Мы не думаем, что если поезд следует хорошо, то мы должны следовать с той же скоростью, мы думаем, что нужно добавить еще один вагон. Мы хотим принимать в Армению как можно больше волонтеров, хотим больше работать с выпускниками, чтобы укреплять их интерес и практическую связь с Арменией. Связь проживающих за границей армян с Арменией носит эмоциональный характер. Они жалеют Армению, они переживают, им небезразлично, они радуются за нее, но этим все ограничивается. Если чувственное не превращать в практическое, оно не будет ценным, волонтеры должны способствовать строительству страны», - подчеркнул Севан.
Волонтер Севан Баликциан, приехал в Армению из Нидерландов. До участия в программе он четырежды посещал родину, приезжал в гости к родственникам, чтобы познакомиться с Арменией как турист, но всегда хотел лучше и всестороннее узнать родную страну. Начал искать способ посетить ее на более длительный срок и узнал о Фонде «Депи Айк», который предложил ему замечательный пакет.
В настоящее время Севан Баликциан работает в рамках проекта регионального развития «Гагарин», в котором общины Гагарин, Гегамаван, Ддмашен, Цахкунк и другие населенные пункты Севана Гегаркуникской области. Цель - разработка новой модели общинного управления, развитие сельского хозяйства.
Он уже месяц в Армении и признается, что, живя в принимающей семье, постоянно узнает что-то новое, видит, как все армяне гордятся Арменией. «Люди очень эмоциональны из-за азербайджанской агрессии, но они хотят быть счастливыми. Армения - красивая страна с прекрасной природой и богатой историей, которая всегда боролась за выживание. Раньше я был в Хор Вирапе, Нораванке, Севане и Дилижане, а теперь у меня есть возможность познакомиться и с другими местаями. Я очень полюбил Гюмри. Я хочу как можно больше узнать об Армении и путешествовать, знакомиться с историческими и культурными памятниками, традициями разных регионов, песнями и танцами», - сказал Севан Баликциан.
Выпускница программы Нанор Балабанян приехала в Армению из США. Говорит, что каждое лето она приезжала на родину и даже основала общественную организацию «Скрытый путь». После решила заняться волонтерством, и подала заявку на участие в программе «Депи Айк». «Я очень люблю Армению и очень рада, что получила этот опыт», - сказала она и добавила, что навсегда обосновалась на родине.
Нанор была в Армении во время 44-дневной Арцахской войны 2020 года. «Тогда я поняла, зачем я приехала, поняла, что должна выполнять свою миссию в сфере образования. Я открывала школы в убежищах. Тяжело было видеть такое количество перемещенных детей, но нужно было остаться», - подчеркнула она. Сейчас посредством своей общественной организации она находит стипендии для детей, проживающих в приграничных селах, финансирует организацию тренингов в селах, организовывает лагеря. «Наша цель - дать детям, живущим в селах, возможность приобрести новые образовательные навыки, найти средства для поступления в вузы», - сказала Нанор.
Она любит Армению и местных жителей. Говорит, что в США иногда чувствовала себя одинокой, но в Армении люди рядом даже в самых сложных условиях.
Фонд
Birthright Armenia(«Депи Айк») основан меценатом из Америки с армянскими корнями Эдилом Овнаняном. Он молодым людям армянской диаспоры в возрасте 21-32 лет дает возможность открыть для себя свою Родину. Участники программы обязуются работать волонтерами не менее 30 часов в неделю в течение как минимум 9 недель и максимум 1 года. Участникам программы 21+, работающим по полной ставке, предлагается программа Birthright Lite, которая предполагает волонтерство всего на 4 недели.