«Դեպի Հայք»-ը՝ ամուր կամուրջ Հայաստանի և սփյուռքի միջև. ծագումով հայ կամավորները շարունակում են ակտիվ մասնակցել ծրագրին
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Դեպի Հայք» հիմնադրամը տարիներ շարունակ ամրապնդում է Հայաստան-սփյուռք կապը՝ արտերկրում ապրող ծագումով հայ երիտասարդներին հնարավորություն տալով գալ հայրենիք, ապրել, աշխատել, նորովի բացահայտել Հայաստանն ու առնչվել նրա հետ: Նրանցից շատերը, ընդգրկվելով և՛ Երևանում, և՛ մարզերում գործող տարբեր կազմակերպություններում, իրենց գիտելիքն են փոխանցում, նոր հմտություններ ձեռք բերում, երբեմն երկարաժամկետ աշխատանքի առաջարկ ստանում և որոշում մշտական բնակություն հաստատել Հայաստանում:
«Արմենպրես»-ի թղթակիցը հիմնադրամի տնօրեն Սևան Կաբակյանի, կամավորներից մի քանիսի հետ զրույցով փորձել է պարզել ծրագրի առավելությունները, ընձեռած հնարավորությունները, նպատակն ու առաքելությունը:
Կաբակյանի խոսքով՝ իրենք ձգտում են գործնական առումով Հայաստանին կապել արտերկրում ապրող հայ երիտասարդներին, իսկ կամավորական աշխատանքը դա անելու միջոցներից մեկն է: «Մենք չենք ցանկանում, որ նրանք միայն մակերեսային, զբոսաշրջային փորձառություն ունենան, բավարարվեն տասը տարին մեկ այստեղ հարսանիքի, մկրտության կամ այլ առիթի մասնակցելով, տեսարժան վայրեր այցելելով: Ուզում ենք՝ ընդգրկվեն տարբեր բնագավառներում, ճանաչեն երկրի թե՛ դրական, թե՛ բացասական կողմերը»,-շեշտում է նա:
2004 թվականից Հայաստանում գործող կամավորական ծրագրին մասնակցել է շուրջ 2400՝ 21-32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդ: Նրանցից 300-ը բնակություն է հաստատել Հայաստանում: Ծրագրին մասնակցելու հնարավորություն է տրվում բոլոր ցանկացողներին: Չեն ընտրում ըստ ոլորտի կամ փորձառության, ընտրում են մարդկանց, ովքեր ցանկություն ունեն կապ հաստատել Հայաստանի հետ, ուզում են ինչ-որ բան ստեղծել հայրենիքում, լի են էներգիայով և ձգտում են Հայաստանը դարձնել իրենց կյանքի կարևոր մասերից մեկը:
«Կան մասնակիցներ, ովքեր նոր են ավարտել համալսարանը և աշխատանքային փորձ չունեն, կան երիտասարդներ, ովքեր տարիների փորձ ունեն և կարող են շատ բան բերել իրենց հետ: Կամավորներից շատերն ընդգրկվում են Երևանում գործող տարբեր կազմակերպություններում, մի մասն էլ՝ մարզում: «Դեպի Հայք»-ը ունի գրասենյակներ Գյումրիում և Վանաձորում: Վանաձորում տարվա ընթացքում հինգ ամիս ենք աշխատում, սակայն ցանկություն կա ծրագիրն ամբողջ տարվա ընթացքում իրականացնել»,-ընդգծում է Կաբակյանը:
Երբ երիտասարդները դիմում են ծրագրին մասնակցելու, ստիպված չեն մտածել, թե որտեղ են աշխատելու, քանի որ «Դեպի Հայք» հիմնադրամն է հոգում այդ հարցերի մասին. կամավորների համար աշխատանք են գտնում, հյուրընկալ ընտանիքներում ապրելու հնարավորություն տալիս, դասախոսություններ են անցկացնում նրանց համար, հայոց լեզվի ուսուցման դասընթացներ կազմակերպում: Կամավորներն են որոշում, թե Հայաստանի որ քաղաքներում են ուզում աշխատել, սակայն հիմնադրամի տնօրինությունը հորդորում է չսահմանափակվել Երևանով:
Վերադառնալով կամավորներին, որոնք բնակություն են հաստատել Հայաստանում, Կաբակյանը նշում է, որ նրանցից շատերը սիրել են Հայաստանում կյանքի ռիթմը, քանի որ այն երկրներում, որտեղ ծնվել են, անդադար վազքի մեջ են եղել, հաճախ չեն հասցրել տեսնել իրենց հարազատներին ու ընկերներին, իսկ Հայաստանում կյանքը բազմակողմանիորեն վայելելու հնարավորություն են ունենում: Ոմանց աշխատանքը Հայաստանում շարունակելու առաջարկ են անում այն ընկերությունները, որոնցում կամավոր են: Արդյունքում «Դեպի Հայք»-ը կամուրջ է դառնում Հայաստանի և սփյուռքի միջև:
Կամավորների 33 տոկոսը ԱՄՆ-ից է, կան մասնակիցներ ՌԴ-ից, Լիբանանից, Ֆրանսիայից, Կանադայից, Ավստրալիայից, Գերմանիայից, Միացյալ Թագավորությունից, Արգենտինայից և այլ երկրներից: Հայաստանում հաստատվող կամավորների մեջ շատ են ֆրանսահայերը:
«Կան ծնողներ, ովքեր քաջալերում են իրենց զավակներին ու դեմ չեն, որ նրանք մշտական բնակություն հաստատեն Հայաստանում, կան ծնողներ, ովքեր փորձում են նրանց հետ պահել կայացրած որոշումից: Մեր կամավորները կամային բնավորություն ունեն. իրենց առօրյա կյանքը, համալսարանը, աշխատավայրը թողնում ու գալիս են Հայաստան: Ամեն մեկը չի կարող այդպես վարվել, ուստի այն մարդիկ, ովքեր մասնակցում են ծրագրին, տոկուն են»,-շեշտում է Սևան Կաբակյանը:
Հիմնադրամի տնօրենը խոստովանում է՝ անգամ ռազմական ագրեսիայի պայմաններում ծրագիրը շարունակել է ակտիվ գործել, և կամավորների թիվը չի պակասել: Նրանք չեն ընկրկել և բաց չեն թողել Հայաստան գալու հնարավորությունը: «2020 թվականի Արցախյան 44-օրյա պատերազմը փոխանակ վաներ ծրագրից, հակառակը ավելի մեծացրեց մասնակիցների թիվը: Նրանցից շատերը կարծեցին, որ հենց նման ժամանակներում պետք է մասնակցեն ծրագրին: 2022-ի սեպտեմբերի ռազմական ագրեսիայի ընթացքում ոչ մի կամավոր չի հեռացել երկրից: Այն մարդիկ, որոնք ծրագրել էին գալ Հայաստան, եկան: Օրերս Եռաբլուրում էինք... Մտածում եմ, որ զինվորները ոչ թե շնորհակալության կարիք ունեն, այլ ցանկանում են, որ մարդիկ շարունակեն իրենց գործը, և այդ գործի սահմանումը լայն է: Մենք կամավորներին ասում ենք, որ իրենք իրենց կարևոր առաքելությունն են կատարում Հայաստանում»,-հավաստիացնում է նա:
Ըստ Սևան Կաբակյանի՝ աշխատանքը գոհացնում է, բայց չի բավարարում. միշտ պետք է ավելին անել: «Մենք չենք մտածում՝ եթե գնացքը լավ է ընթանում, պետք է նույն թափով գնալ, կարծում ենք, որ կարելի է վագոն ավելացնել: Ուզում ենք հնարավորինս շատ կամավորների հյուրընկալել Հայաստանում, ուզում ենք շրջանավարտների հետ ավելի շատ աշխատել, որ նրանց շահագրգռվածությունը, գործնական կապը Հայաստանի հետ ավելի ամրապնդվի: Արտերկրում ապրող հայերի կապը Հայաստանի հետ զգայական է. նրանք ցավում են Հայաստանի համար, մտահոգվում են, հոգում են, ուրախանում են, բայց դա սահմանափակում է: Եթե զգայականը չվերածվի գործնականի, ոչ մի արժեք չի ունենա, պետք է ներդրում ունենան երկրի շենացման գործում»,-շեշտում է նա:
Կամավորներից Սևան Բալիկցիյանը Հայաստան է եկել Նիդերլանդներից: Մինչ ծրագրին մասնակցելը, չորս անգամ եղել է հայրենիքում, եկել է հարազատներին այցելելու, որպես զբոսաշրջիկ ծանոթանալու Հայաստանին, սակայն միշտ ուզել է ավելի լավ ու բազմակողմանի ճանաչել իր հայրենի երկիրը: Սկսել է ճանապարհներ փնտրել երկարաժամկետ այցելության համար և տեղեկացել է
«Դեպի Հայք»-ի մասին, որը հրաշալի փաթեթ է առաջարկել:
Այժմ աշխատում է «Գագարին» տարածքային զարգացման ծրագրի շրջանակում, որն ընդգրկում է Գեղարքունիքի մարզի Սևան համայնքի Գագարին, Գեղամավան, Դդմաշեն, Ծաղկունք և այլ բնակավայրեր: Նպատակը համայնքային կառավարման նոր մոդելի մշակումն է, գյուղատնտեսության զարգացումը:
Նա մեկ ամիս է՝ Հայաստանում և խոստովանում է, որ հյուրընկալ ընտանիքում ապրելով՝ անընդհատ նոր բան է սովորում, տեսնում է, թե ինչպես է յուրաքանչյուր հայ հպարտանում Հայաստանով: «Մարդիկ շատ հուզառատ են ադրբեջանական ագրեսիայի պատճառով, բայց ցանկանում են երջանիկ լինել: Հայաստանը գեղեցիկ երկիր է, որը հրաշալի բնություն ու հետաքրքիր պատմություն ունի և միշտ գոյապայքարի մեջ է: Նախկինում եղել էի Խոր Վիրապում, Նորավանքում, Սևանում ու Դիլիջանում, իսկ այժմ հնարավորություն ունեմ ծանոթանալու այլ ուղղությունների ևս: Շատ եմ սիրել Գյումրին: Ցանկանում եմ հնարավորինս ավելին իմանալ Հայաստանի մասին և ճամփորդել, ծանոթանալ պատմամշակութային հուշարձաններին, տարբեր շրջանների ավանդույթներին, երգ ու պարին»,-պատմում է Բալիկցիյանը:
Ծրագրի շրջանավարտ Նանոր Բալաբանյանը Հայաստան է եկել ԱՄՆ-ից: Ասում է՝ յուրաքանչյուր ամառ այցելել է հայրենիք, անգամ հիմնել է «Թաքնված ճանապարհ» հասարակական կազմակերպությունը: Հետո որոշել է ինքը կամավորական աշխատանք իրականացնել ու դիմել է «Դեպի Հայք» ծրագրին: «Հայաստանը շատ եմ սիրում ու շատ գոհ եմ, որ ձեռք բերեցի այս փորձը»,-նշում է նա ու հավելում, որ մշտական բնակություն է հաստատել հայրենիքում:
2020-ի Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին Հայաստանում է եղել: «Այդ ժամանակ հասկացա, թե ինչու եմ եկել, հասկացա, որ պետք է իմ առաքելությունը կատարեմ կրթական ոլորտում: Ապաստարաններում դպրոցներ էի բացում: Այդքան տեղահանված երեխա տեսնելը դժվար էր, բայց պետք էր մնալ»,-շեշտում է նա: Այժմ իր հասարակական կազմակերպության միջոցով կրթաթոշակներ է գտնում սահմանամերձ գյուղերում ապրող երեխաների համար, ֆինանսավորում են թրեյնինգների կազմակերպումը գյուղերում, ճամբարներ են կազմակերպում: «Մեր նպատակն է գյուղում ապրող երեխաներին հնարավորություն տալ կրթական նոր հմտություններ ձեռք բերել, ֆինանս գտնել բուհեր ընդունվելու համար»,-տեղեկացնում է Նանորը:
Նա սիրում է Հայաստանն ու տեղացիներին: Ասում է, որ ԱՄՆ-ում իրեն երբեմն մենակ էր զգում, իսկ Հայաստանում անգամ ամենադժվար պայմաններում մարդիկ կողք կողքի են:
«Դեպի Հայք» (Birthright Armenia) հիմնադրամը հիմնադրել է ամերիկահայ բարերար Էդիլ Հովնանյանը: Այն 21-32 տարեկան սփյուռքահայ երիտասարդներին հնարավորություն է տալիս բացահայտել իրենց հայրենիքը: Ծրագրի մասնակիցները պարտավորվում են շաբաթական առնվազն 30 ժամ կամավորել առնվազն 9 շաբաթ և առավելագույնը 1 տարի տևողությամբ: Լրիվ դրույքով աշխատող 21+ մասնակիցներին առաջարկում են Birthright Lite ծրագիրը, որը ենթադրում է ընդամենը 4 շաբաթ տևողությամբ կամավորություն:

YEREVAN, OCTOBER 7, ARMENPRESS. Since 2003, Birthright Armenia, also known as Depi Hayk, a volunteer internship enhancement program, has been strengthening the Armenia-Diaspora ties, providing young Diaspora-Armenians with an opportunity to visit, live, work in and discover the ancestral homeland. Engaging in different organizations both in Yerevan and provinces, these Diaspora-Armenians share their knowledge, acquire new skills, sometimes get a long-term job offer and decide to permanently stay inArmenia.
Birthright Armenia Country Director Sevan Kabakian and several volunteers gave an interview to ARMENPRESS, presenting the advantages of the program, the opportunities it provides, as well as its mission and goals.
Mr. Kabakian said they are seeking to connect Armenia in practical terms to the Armenian youth living abroad, and volunteering is one of the means to do that. “We don’t want for them to have only a touristic experience or be satisfied only with participating in a wedding, baptism or other ceremony every ten years, or visiting beautiful sites. We want them to be engaged in different areas and know the country’s both positive and negative sides”, he said.
So far, around 2400 Diaspora-Armenians aged 21-32 have participated in the volunteering program. 300 of them have settled in Armenia. Everyone who wants to participate in the program is given with that opportunity. Kabakian said they are not selecting participants based on a field or experience, they are choosing people who want to connect to Armenia, to create something in the homeland, who are full of energy and seek to make Armenia one of the key parts of their life.
“There are participants who have just graduated from a university and have no work experience, or there are others who have an experience of years and can bring a lot with them. Most of the volunteers are engaged in different organizations operating in Yerevan, and some are in provinces. Birthright Armenia has offices in Gyumri and Vanadzor. In Vanadzor, we work only for five months of the year, but there is a wish to implement the program throughout the year”, he said.
When young Diaspora-Armenians apply for the participation to the program, they have no need to think about where they will work because Birthright Armenia covers all these issues, finds jobs for the volunteers, gives them with an opportunity to live in a hosting family, holds lectures for them and organizes Armenian language teaching courses. And it’s up to the volunteers to decide in which towns in Armenia they want to work, but the executives of the foundation urge them not to be limited to Yerevan only.
As for those volunteers who are currently living in Armenia, Sevan Kabakian said that most of them loved the life rythm in Armenia, because the countries where they were born in, they didn’t manage to see their relatives and friends quite often, but here in Armenia, they have a chance to enjoy the life in all aspects. In Armenia, they sometimes get job offers from the companies where they volunteer. As a result, Birthright Armenia becomes a bridge between Armenia and the Diaspora.
33% of the volunteers are from the United States, but there are also participants from Russia, Lebanon, France, Canada, Australia, Germany, UK, Argentina, etc. Among the volunteers who decided to stay in Armenia are many French-Armenians.
“There are parents who encourage their children and do not oppose if they decide to stay in Armenia permanently, or there are parents who try to convince their children the opposite. Our volunteers have a willful character, they leave their daily life, university and workplace and come to Armenia. Not everyone can do that, so the people participating in this program are resilient”, Sevan Kabakian said.
He said that even during the Azerbaijani military aggression against Armenia, the program continued actively and the number of volunteers didn’t decline. They didn’t miss the opportunity to come to Armenia. The 2020 Artsakh War further increased the number of the program participants. Most of them realized that they must participate in the program exactly in that period. During the latest Azerbaijani aggression this September no volunteer left Armenia. Those people who had planned to come to Armenia they came. Recently we have visited Yerablur… I think that soldiers do not need thanks, but want that people continue their work, and the definition of that work is broad. We tell the volunteers that they should fulfill their important mission in Armenia”, he said, adding that the job is satisfying, but is not enough, and much still needs to be done.
Volunteer Sevan Baliktsian came to Armenia from the Netherlands. Before participating in the program, he visited the homeland four times as a tourist, but he says he has always wanted to better know his homeland. And he has started to find ways for a long-term visit and got informed about Birthright Armenia which proposed him a wonderful package. Sevan is currently working at Gagarin territorial development program which covers Gagarin, Geghamavan, Ddmashen, Tsaghkunk and other settlements of Sevan community in Gegharkunik province. The goal is to develop a new model for community management and develop agriculture.
He is in Armenia for just a month and confesses that he constantly learns something new by living in a host family and realizes how every Armenian is proud of Armenia.
“People are very emotional because of the Azerbaijani aggression, but they want to be happy. Armenia is a beautiful country with a wonderful nature and interesting history and is always in the fight for existence. In the past I visited Khor Virab, Noravank, Sevan and Dilijan, but now I have an opportunity to get acquainted with other destinations as well. I loved Gyumri very much. I want to know more about Armenia and travel, get acquainted with the historical-cultural monuments, the traditions of various regions, song and dance”, he said.
Program graduate Nanor Balabanian arrived in Armenia from the United States. She says she visited Armenia every summer and has even founded the Hidden Road NGO. Later she decided to do volunteering job and applied to the Birthright Armenia program. “I love Armenia very much and I am very satisfied that I got this experience”, she said, adding that she has permanently settled in the homeland.
Nanor Balabanian was in Armenia also during the 2020 Artsakh War. “At that time I understood why I came here, I understood that I need to fulfill my mission in education sector. I was opening schools in shelters. It was difficult to see so many displaced children, but I had to stay”, she said. Nanor is currently finding scholarships through her NGO for children living in border villages, they finance the organization of trainings in villages and hold camps. “Our goal is to provide children living in villages with an opportunity to acquire new educational skills and to find funds for their further studies in universities”, she said.
Nanor says she loves Armenia and the locals. She says sometimes she was feeling lonely in US, but states that in Armenia, even in difficult times, people stand by one another.
Birthright Armenia was founded in 2003 by Edele Hovnanian with the belief that it is every Armenian's birthright to not only see Armenia, but also experience their homeland via an enriching, hands-on, life-changing experience. The program participants commit to at least 30 hours of volunteering per week, they’re given the opportunity to live with a local host family, improve their Armenian language skills, meet and interact with other participants from around the world, travel on an excursion every weekend and gain knowledge and education about the country and culture through forums and gatherings.