Ի՞նչն է ավելի կարևոր՝ ադրբեջանական գազը, թե հայկական արյունը․ ԵԽ պատգամավորը դիմել է Բորելին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ի՞նչն է Եվրամիության համար ավելի կարևոր՝ ադրբեջանական գազը, թե հայկական արյունը․ Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին հարձակման թեմայով Եվրախորհրդարանում հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցած քննարկմանը նման հարցադրում է արել ԵԽ ֆրանսիացի պատգամավոր Ժորդան Բարդելան՝ դիմելով Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ, արտաքին հարաբերությունների գծով բարձրագույն հանձնակատար Ժոզեպ Բորելին։
«Իմ հարցը պարզ է ու շատ ուղիղ․ ո՞րն է ձեզ համար ավելի կարևոր՝ ադրբեջանական գազը, թե հայկական արյունը։ Կարծում եմ՝ ես արդեն գիտեմ պատասխանը, քանի որ Եվրահանձնաժողովի նախագահ, տիկին Ֆոն դեր Լեյենը ստորագրել է Ադրբեջանից գազի մատակարարումը կրկնապատկող պայմանագիր՝ առանց երբևէ պաշտոնական հայտարարությամբ պաշտպանելու հայերին, ովքեր ենթարկվեցին հարձակման սեփական հողի վրա»,- նշել է պատգամավորը։
Ժորդան Բարդելան նշել է, որ վերջին օրերին հաստատված տեսանյութեր կան, որտեղ երևում է, թե ինչպես են ադրբեջանցի զինծառայողները դաժանաբար սպանում հայ զինվորներին։ «Ինչի՞ն եք սպասում։ Ինչի՞ն եք սպասում, որ մատնացույց անեք Բաքվի կողմից սանձազերծված այս կեղտոտ պատերազմը։ Առանց ամերիկյան կառույցների մի՞թե Եվրոպան անկարող է դարձել դիրքորոշում արտահայտել համաշխարհային հարաբերություններում։ Միգուցե դա Թուրքիային մերկացնելու վախի՞ց է, որը լինելով ՆԱՏՕ-ի անդամ ուղղակիորեն սատարում է Ադրբեջանի հավակնություններին»,- հայտարարել է ֆրանսիացի օրենսդիրը։
Նա ընդգծել է, որ ինքը չի մեղադրում մեկ աբյուրից Եվրոպայի էներգետիկ կախվածությունը նվազեցնելուն ուղղված գործողությունները։ «Մենք մեղադրում ենք ձեզ անկանխատեսելիության և գաղափարական կուրության, ինչպես նաև նրա համար, որ դուք այս ամենն անում եք շտապելով ու զոհաբերելով Հայաստանի ժողովրդի հետ եվրոպական բարեկամությունը։ Մեր քաղաքակրթությունն այրվում է, իսկ Եվրոպան այլ կողմ է նայում»,- ասել է Ժորդան Բարդելան։

Что важнее - азербайджанский газ или армянская кровь?
Что важнее для Евросоюза: азербайджанский газ или армянская кровь? Этот вопрос на обсуждении последнего нападения Азербайджана на Армению, состоявшемся 4 октября в Европарламенте, задал депутат Совета Европы от Франции Жордан Барделла, обращаясь к вице-президенту Еврокомиссии, верховному представителю ЕС по иностранным делам, Жозепу Борелю.
«Мой вопрос простой и очень прямой. Что для Вас важнее: азербайджанский газ или армянская кровь? Думаю, я уже знаю ответ, потому что президент Еврокомиссии госпожа фон дер Ляйен подписала соглашение об удвоении поставок газа из Азербайджана, ни разу не сделав официального заявления в защиту армян, подвергшихся нападению на их собственной земле», - сказал депутат.
Жордан Барделла отметил, что подтвержденные видеозаписи того, как азербайджанские военнослужащие зверски убивают армянских военнопленных. «Чего Вы ждете?" Чего Вы ждете, чтобы указать эту грязную войну, развязанную Баку? Без американских структур Европа стала неспособна выражать свою позицию в мировых отношениях? Может быть, из-за боязни разоблачения Турции, которая, будучи членом НАТО, напрямую поддерживает амбиции Азербайджана», - спросил французский депутат.
Он подчеркнул, что не против действий, направленных на снижение энергетической зависимости Европы за счет поступления газа из другого источника. «Мы обвиняем Вас в непредсказуемости и в идеологической слепоте, а также в том, что вы все это делаете в спешке и жертвуете европейской дружбой с народом Армении. Наша цивилизация горит, а Европа смотрит в другую сторону», - сказал Жордан Барделла.