Մեր երկրների հարաբերություններն օժտված են խորացման առավել մեծ ներուժով. Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձներ է հղել Չինաստանի նախագահին և վարչապետին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նախագահ Սի Ծինփինին՝ Չինաստանի կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ: Ինչպես «Արմենպրես»-ին հայտնեցին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, ուղերձում ասված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ:
Ձեր առաջնորդության ներքո Չինաստանը վերընթաց հաջողություններ է արձանագրել քաղաքական և սոցիալ-տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաև Ձեր երկրի միջազգային հեղինակության առավել ամրապնդման ուղղությամբ: Չինաստանի պես հուսալի գործընկերոջ հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու համագործակցության ընդլայնումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձևաչափերում առաջնահերթ կարևորություն ունեն Հայաստանի համար։
Վերահաստատում եմ իմ պատրաստակամությունը շարունակելու համատեղ ջանքերով նպաստել մեր երկրների միջև փոխգործակցության առավել խորացմանը՝ ի շահ երկու բարեկամ ժողովուրդների:
Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ հաջողություն մաղթել Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության Կոմունիստական կուսակցության գալիք 20-րդ համագումարի անցկացմանը և վստահաբար ընդգծել, որ այն անկյունաքարային նշանակություն կունենա Չինաստանի և չին ժողովրդի նվաճումների, հաջողությունների ամփոփման և ապագա մարտահրավերների հասցեագրման գործում։
Մաղթում եմ Ձերդ գերազանցությանը քաջառողջություն և արգասաբեր գործունեություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ հարատև բարեկեցություն և խաղաղություն»։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել նաև Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ Լի Քեցյանին:
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և չին բարեկամ ժողովրդին՝ Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության կազմավորման 73-րդ տարեդարձի կապակցությամբ։
Հայաստանը մեծապես կարևորում է փոխադարձ ջերմ կապերի վրա հիմնված հայ-չինական միջպետական հարաբերությունների շարունակական ամրապնդումը՝ ի բարօրություն հայ և չին ժողովուրդների։
2022 թվականը նշանավորվեց մեր երկրների միջև հաստատված դիվանագիտական հարաբերությունների 30-ամյա հոբելյանով, որը կարևոր հանգրվան դարձավ արձանագրված հաջողությունների և ձեռքբերումների ամփոփման, ինչպես նաև հետագա համագործակցության տեսլականի ուրվագծման համար։
Մեր երկրների փոխհարաբերություններն օժտված են խորացման առավել մեծ ներուժով, ինչի մասին են վկայում փոխադարձ հարգանքի և վստահության վրա հիմնված երկխոսությունը, միջազգային հարթակներում փոխաջակցության և համագործակցության բարձր մակարդակը, միջազգային օրակարգի տարաբնույթ հարցերի շուրջ համահունչ մոտեցումները:
Համոզված եմ, որ համատեղ ջանքերի և հաստատակամ քայլերի շնորհիվ մեզ կհաջողվի շարունակաբար ընդլայնել և որակապես նոր մակարդակի բարձրացնել մեր երկրների միջև հաստատված ակտիվ երկխոսությունը և բազմաշերտ փոխգործակցությունը։
Մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, երջանկություն և հաջողություն, իսկ Չինաստանի բարեկամ ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարգավաճում»,-նշված է ուղերձում:

PM Pashinyan congratulates Chinese President and Premier on founding day of PRC
YEREVAN, OCTOBER 1, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to the President of the People's Republic of China Xi Jinping on the occasion of the 73rd anniversary of the founding of China. The message reads as follows,
I warmly congratulate you and the friendly people of China on the occasion of the 73rd anniversary of the founding of the People's Republic of China.
Under your leadership, China has recorded successes in the direction of political and socio-economic progress, as well as further strengthening of your country's international reputation. Further development of relations and expansion of cooperation with a reliable partner like China in both bilateral and multilateral formats is of primary importance for Armenia.
I reaffirm my willingness to continue promoting further deepening of cooperation between our countries with joint efforts for the benefit of two friendly peoples.
Taking this opportunity, I wish success in holding the upcoming 20th national Congress of the Communist Party of the People's Republic of China and I want to emphasize that it will be of key importance for summing up the achievements and success of China and the Chinese people and addressing future challenges.
I wish Your Excellency good health and fruitful activity, and lasting prosperity and peace to the friendly people of China”.
****
Prime Minister Nikol Pashinyan sent also a congratulatory message to Li Keqiang, Premier of the State Council of the People's Republic of China․
On behalf of the Armenian people and myself, I warmly congratulate you and the friendly people of China on the occasion of the 73rd anniversary of the founding of the People's Republic of China.
Armenia attaches great importance to the continuous strengthening of Armenian-Chinese interstate relations based on mutual warm ties for the benefit of the Armenian and Chinese peoples.
The year 2022 was marked by the 30-year anniversary of diplomatic relations between our countries, which became an important point for summarizing the recorded success and achievements, as well as for outlining the vision of future cooperation.
The relations between our countries have a great potential for deepening, which is evidenced by the dialogue based on mutual respect and trust, the high level of mutual support and cooperation on international platforms, similar approaches to various issues of the international agenda.
I am sure that thanks to joint efforts and firm steps, we will succeed in continuously expanding and qualitatively raising the established active dialogue and multi-layered interaction between our countries to a new level.
I wish you health, happiness and success, and peace and prosperity to the friendly people of China,"the message states.